Forundret Dreyer: Aldrig set os på den måde

Efter nederlaget til Lyngby skal alt forbedres før FC Midtjyllands kamp mod AGF, understreger Brian Priske.



Efter fire sejre på stribe i Superligaen kom FC Midtjylland ned på jorden igen, da holdet torsdag tabte med 0-2 til bundholdet Lyngby.

Allerede søndag skal FCM i aktion igen, når holdet spiller topkamp mod AGF i Herning, og der skal præstationen forbedres markant, siger FCM-træner Brian Priske.

– Der er ikke nogen i FCM, der er tilfredse ovenpå en kamp som denne. Folk ved godt, hvad der blev leveret, og folk må tage det som en mand og tage de tæsk, der kommer, siger Priske.

– Spillerne har så meget kvalitet i sig, at vi på søndag kommer til at stå snorlige, og vi skal løfte vores spil på alle områder i forhold til kampen mod Lyngby.

– Vi skal matche AGF i forhold til energi, men kan vi det, har vi også kvaliteten til at gøre ondt på dem.

FCM-træneren lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere indsatsen i torsdagens nederlag, hvor FCM blev ramt af to udvisninger undervejs.

– Vi var gode det første kvarter, men af en eller anden årsag faldt vi i niveau, og den sidste halve time i første halvleg var vel den dårligste præstation i min tid i FCM. Det gør virkelig ondt.

– Det var et skuffende resultat og i det store hele også en skuffende præstation. Det var langt under niveau på alle områder.

Kantspilleren Anders Dreyer undrer sig lige som sin cheftræner over, at FCM efter en fin start pludselig gik i stå.

– Vi startede kampen fint nok, men havde så 25 minutter, hvor vi slet ikke var der. Vi stoppede pludselig med at spille fodbold, og det har jeg ikke tidligere set os gøre i min tid i FCM.

– Selvfølgelig var det ikke godt nok, men tabellen lyver også lidt. Lyngby spillede en god omgang fodbold, så stor ros til dem, siger Dreyer.

FCM er inde i et tæt program, hvor holdet ud over Superligaen også skal bruge kræfter på Sydbank Pokalen, hvor midtjyderne er i kvartfinalen.

Truppen er dog så stærk, at den skal kunne håndtere det, påpeger Anders Dreyer.

– Det tætte program spiller ikke ind. Vi har holdet til også at kunne have vundet denne kamp trods en del ændringer.

– Kampen mod AGF bliver tæt. Det er det altid mod dem. Vi skal rejse os oven på det her, siger Dreyer.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Han er Superligaens ringeste målmand!

Real Madrid – Bayern

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Det betyder intet mod Liverpool

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Sporting CP – Arsenal

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Færdig i Manchester City

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining