Forundret Dreyer: Aldrig set os på den måde

Efter nederlaget til Lyngby skal alt forbedres før FC Midtjyllands kamp mod AGF, understreger Brian Priske.



Efter fire sejre på stribe i Superligaen kom FC Midtjylland ned på jorden igen, da holdet torsdag tabte med 0-2 til bundholdet Lyngby.

Allerede søndag skal FCM i aktion igen, når holdet spiller topkamp mod AGF i Herning, og der skal præstationen forbedres markant, siger FCM-træner Brian Priske.

– Der er ikke nogen i FCM, der er tilfredse ovenpå en kamp som denne. Folk ved godt, hvad der blev leveret, og folk må tage det som en mand og tage de tæsk, der kommer, siger Priske.

– Spillerne har så meget kvalitet i sig, at vi på søndag kommer til at stå snorlige, og vi skal løfte vores spil på alle områder i forhold til kampen mod Lyngby.

– Vi skal matche AGF i forhold til energi, men kan vi det, har vi også kvaliteten til at gøre ondt på dem.

FCM-træneren lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere indsatsen i torsdagens nederlag, hvor FCM blev ramt af to udvisninger undervejs.

– Vi var gode det første kvarter, men af en eller anden årsag faldt vi i niveau, og den sidste halve time i første halvleg var vel den dårligste præstation i min tid i FCM. Det gør virkelig ondt.

– Det var et skuffende resultat og i det store hele også en skuffende præstation. Det var langt under niveau på alle områder.

Kantspilleren Anders Dreyer undrer sig lige som sin cheftræner over, at FCM efter en fin start pludselig gik i stå.

– Vi startede kampen fint nok, men havde så 25 minutter, hvor vi slet ikke var der. Vi stoppede pludselig med at spille fodbold, og det har jeg ikke tidligere set os gøre i min tid i FCM.

– Selvfølgelig var det ikke godt nok, men tabellen lyver også lidt. Lyngby spillede en god omgang fodbold, så stor ros til dem, siger Dreyer.

FCM er inde i et tæt program, hvor holdet ud over Superligaen også skal bruge kræfter på Sydbank Pokalen, hvor midtjyderne er i kvartfinalen.

Truppen er dog så stærk, at den skal kunne håndtere det, påpeger Anders Dreyer.

– Det tætte program spiller ikke ind. Vi har holdet til også at kunne have vundet denne kamp trods en del ændringer.

– Kampen mod AGF bliver tæt. Det er det altid mod dem. Vi skal rejse os oven på det her, siger Dreyer.

/ritzau/



FC København tager vild sejr i Champions League

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Her kan du se Villarreal mod FC København

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Trist Kvistgaarden-melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Rigtig dårlig melding

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat