Efter fire sejre på stribe i Superligaen kom FC Midtjylland ned på jorden igen, da holdet torsdag tabte med 0-2 til bundholdet Lyngby.
Allerede søndag skal FCM i aktion igen, når holdet spiller topkamp mod AGF i Herning, og der skal præstationen forbedres markant, siger FCM-træner Brian Priske.
– Der er ikke nogen i FCM, der er tilfredse ovenpå en kamp som denne. Folk ved godt, hvad der blev leveret, og folk må tage det som en mand og tage de tæsk, der kommer, siger Priske.
– Spillerne har så meget kvalitet i sig, at vi på søndag kommer til at stå snorlige, og vi skal løfte vores spil på alle områder i forhold til kampen mod Lyngby.
– Vi skal matche AGF i forhold til energi, men kan vi det, har vi også kvaliteten til at gøre ondt på dem.
FCM-træneren lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere indsatsen i torsdagens nederlag, hvor FCM blev ramt af to udvisninger undervejs.
– Vi var gode det første kvarter, men af en eller anden årsag faldt vi i niveau, og den sidste halve time i første halvleg var vel den dårligste præstation i min tid i FCM. Det gør virkelig ondt.
– Det var et skuffende resultat og i det store hele også en skuffende præstation. Det var langt under niveau på alle områder.
Kantspilleren Anders Dreyer undrer sig lige som sin cheftræner over, at FCM efter en fin start pludselig gik i stå.
– Vi startede kampen fint nok, men havde så 25 minutter, hvor vi slet ikke var der. Vi stoppede pludselig med at spille fodbold, og det har jeg ikke tidligere set os gøre i min tid i FCM.
– Selvfølgelig var det ikke godt nok, men tabellen lyver også lidt. Lyngby spillede en god omgang fodbold, så stor ros til dem, siger Dreyer.
FCM er inde i et tæt program, hvor holdet ud over Superligaen også skal bruge kræfter på Sydbank Pokalen, hvor midtjyderne er i kvartfinalen.
Truppen er dog så stærk, at den skal kunne håndtere det, påpeger Anders Dreyer.
– Det tætte program spiller ikke ind. Vi har holdet til også at kunne have vundet denne kamp trods en del ændringer.
– Kampen mod AGF bliver tæt. Det er det altid mod dem. Vi skal rejse os oven på det her, siger Dreyer.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
