Efter fire sejre på stribe i Superligaen kom FC Midtjylland ned på jorden igen, da holdet torsdag tabte med 0-2 til bundholdet Lyngby.
Allerede søndag skal FCM i aktion igen, når holdet spiller topkamp mod AGF i Herning, og der skal præstationen forbedres markant, siger FCM-træner Brian Priske.
– Der er ikke nogen i FCM, der er tilfredse ovenpå en kamp som denne. Folk ved godt, hvad der blev leveret, og folk må tage det som en mand og tage de tæsk, der kommer, siger Priske.
– Spillerne har så meget kvalitet i sig, at vi på søndag kommer til at stå snorlige, og vi skal løfte vores spil på alle områder i forhold til kampen mod Lyngby.
– Vi skal matche AGF i forhold til energi, men kan vi det, har vi også kvaliteten til at gøre ondt på dem.
FCM-træneren lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere indsatsen i torsdagens nederlag, hvor FCM blev ramt af to udvisninger undervejs.
– Vi var gode det første kvarter, men af en eller anden årsag faldt vi i niveau, og den sidste halve time i første halvleg var vel den dårligste præstation i min tid i FCM. Det gør virkelig ondt.
– Det var et skuffende resultat og i det store hele også en skuffende præstation. Det var langt under niveau på alle områder.
Kantspilleren Anders Dreyer undrer sig lige som sin cheftræner over, at FCM efter en fin start pludselig gik i stå.
– Vi startede kampen fint nok, men havde så 25 minutter, hvor vi slet ikke var der. Vi stoppede pludselig med at spille fodbold, og det har jeg ikke tidligere set os gøre i min tid i FCM.
– Selvfølgelig var det ikke godt nok, men tabellen lyver også lidt. Lyngby spillede en god omgang fodbold, så stor ros til dem, siger Dreyer.
FCM er inde i et tæt program, hvor holdet ud over Superligaen også skal bruge kræfter på Sydbank Pokalen, hvor midtjyderne er i kvartfinalen.
Truppen er dog så stærk, at den skal kunne håndtere det, påpeger Anders Dreyer.
– Det tætte program spiller ikke ind. Vi har holdet til også at kunne have vundet denne kamp trods en del ændringer.
– Kampen mod AGF bliver tæt. Det er det altid mod dem. Vi skal rejse os oven på det her, siger Dreyer.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller
