Forundret Dreyer: Aldrig set os på den måde

Efter nederlaget til Lyngby skal alt forbedres før FC Midtjyllands kamp mod AGF, understreger Brian Priske.



Efter fire sejre på stribe i Superligaen kom FC Midtjylland ned på jorden igen, da holdet torsdag tabte med 0-2 til bundholdet Lyngby.

Allerede søndag skal FCM i aktion igen, når holdet spiller topkamp mod AGF i Herning, og der skal præstationen forbedres markant, siger FCM-træner Brian Priske.

– Der er ikke nogen i FCM, der er tilfredse ovenpå en kamp som denne. Folk ved godt, hvad der blev leveret, og folk må tage det som en mand og tage de tæsk, der kommer, siger Priske.

– Spillerne har så meget kvalitet i sig, at vi på søndag kommer til at stå snorlige, og vi skal løfte vores spil på alle områder i forhold til kampen mod Lyngby.

– Vi skal matche AGF i forhold til energi, men kan vi det, har vi også kvaliteten til at gøre ondt på dem.

FCM-træneren lægger ikke fingre imellem, når han skal vurdere indsatsen i torsdagens nederlag, hvor FCM blev ramt af to udvisninger undervejs.

– Vi var gode det første kvarter, men af en eller anden årsag faldt vi i niveau, og den sidste halve time i første halvleg var vel den dårligste præstation i min tid i FCM. Det gør virkelig ondt.

– Det var et skuffende resultat og i det store hele også en skuffende præstation. Det var langt under niveau på alle områder.

Kantspilleren Anders Dreyer undrer sig lige som sin cheftræner over, at FCM efter en fin start pludselig gik i stå.

– Vi startede kampen fint nok, men havde så 25 minutter, hvor vi slet ikke var der. Vi stoppede pludselig med at spille fodbold, og det har jeg ikke tidligere set os gøre i min tid i FCM.

– Selvfølgelig var det ikke godt nok, men tabellen lyver også lidt. Lyngby spillede en god omgang fodbold, så stor ros til dem, siger Dreyer.

FCM er inde i et tæt program, hvor holdet ud over Superligaen også skal bruge kræfter på Sydbank Pokalen, hvor midtjyderne er i kvartfinalen.

Truppen er dog så stærk, at den skal kunne håndtere det, påpeger Anders Dreyer.

– Det tætte program spiller ikke ind. Vi har holdet til også at kunne have vundet denne kamp trods en del ændringer.

– Kampen mod AGF bliver tæt. Det er det altid mod dem. Vi skal rejse os oven på det her, siger Dreyer.

/ritzau/





FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpe Silkeborg-kollaps

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Vejle Boldklub – FC København

Fyrer landstræner to måneder før VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

FC Nordsjælland – Viborg FF



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB – Randers FC

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Det er aldrig sket før

‘Det drømmer alle om’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne