Hvem skal score FC Midtjyllands mål i foråret? Det er det store spørgsmål, efter at “ulvene” i transfervinduet afskibede Anders Dreyer, Evander og Sory Kaba, der scorede henholdsvis flest, tredjeflest og femteflest mål for midtjyderne i efteråret.
På transfervinduets sidste dag fik FCM imidlertid hentet en angriber i Astrit Selmani, der skal være med til at udfylde hullet i offensiven.
Og over for FCM’s hjemmeside fremhæver Svend Graversen, sportschef i klubben, også et par af klubbens egne spillere, navnligt to talenter i Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg, når han analyserer transfervinduet.
– Vi har landet en aftale med en landsholdsspiller i form af Astrit Selmani. Han figurerede højt i Smartodds-systemet, da han spillede i Hammarby. Han er en angriber med klassiske FCM-dyder; en aggressiv og utroligt dygtig presspiller, som scorede hyppigt i Sverige.
– Derudover er Júnior (Brumado) snart tilbage. Han er langt i sin genoptræning og ser skarpere ud end nogensinde. Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg har allerede vist sig flot frem i opstarten, ligesom Gustav Isaksen skal ind og udnytte sit fulde potentiale. Vi har en række spillere, som står på rampen til et stort gennembrud, siger Svend Graversen til fcm.dk.
Valdemar Byskov, 18 år, har strålet for FCM i U19-ligaen og fik i efteråret debut for midtjyderne. Frederik Heiselberg, 19 år, i efteråret var udlejet til FC Fredericia, før han i januar blev kaldt tilbage til FCM. Begge har spillet i “ulvenes” træningskampe denne vinter.
FCM indleder foråret i Superligaen mod Viborg FF den 20. februar.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
TOPNYHED