Hvem skal score FC Midtjyllands mål i foråret? Det er det store spørgsmål, efter at “ulvene” i transfervinduet afskibede Anders Dreyer, Evander og Sory Kaba, der scorede henholdsvis flest, tredjeflest og femteflest mål for midtjyderne i efteråret.
På transfervinduets sidste dag fik FCM imidlertid hentet en angriber i Astrit Selmani, der skal være med til at udfylde hullet i offensiven.
Og over for FCM’s hjemmeside fremhæver Svend Graversen, sportschef i klubben, også et par af klubbens egne spillere, navnligt to talenter i Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg, når han analyserer transfervinduet.
– Vi har landet en aftale med en landsholdsspiller i form af Astrit Selmani. Han figurerede højt i Smartodds-systemet, da han spillede i Hammarby. Han er en angriber med klassiske FCM-dyder; en aggressiv og utroligt dygtig presspiller, som scorede hyppigt i Sverige.
– Derudover er Júnior (Brumado) snart tilbage. Han er langt i sin genoptræning og ser skarpere ud end nogensinde. Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg har allerede vist sig flot frem i opstarten, ligesom Gustav Isaksen skal ind og udnytte sit fulde potentiale. Vi har en række spillere, som står på rampen til et stort gennembrud, siger Svend Graversen til fcm.dk.
Valdemar Byskov, 18 år, har strålet for FCM i U19-ligaen og fik i efteråret debut for midtjyderne. Frederik Heiselberg, 19 år, i efteråret var udlejet til FC Fredericia, før han i januar blev kaldt tilbage til FCM. Begge har spillet i “ulvenes” træningskampe denne vinter.
FCM indleder foråret i Superligaen mod Viborg FF den 20. februar.
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub