Hvem skal score FC Midtjyllands mål i foråret? Det er det store spørgsmål, efter at “ulvene” i transfervinduet afskibede Anders Dreyer, Evander og Sory Kaba, der scorede henholdsvis flest, tredjeflest og femteflest mål for midtjyderne i efteråret.
På transfervinduets sidste dag fik FCM imidlertid hentet en angriber i Astrit Selmani, der skal være med til at udfylde hullet i offensiven.
Og over for FCM’s hjemmeside fremhæver Svend Graversen, sportschef i klubben, også et par af klubbens egne spillere, navnligt to talenter i Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg, når han analyserer transfervinduet.
– Vi har landet en aftale med en landsholdsspiller i form af Astrit Selmani. Han figurerede højt i Smartodds-systemet, da han spillede i Hammarby. Han er en angriber med klassiske FCM-dyder; en aggressiv og utroligt dygtig presspiller, som scorede hyppigt i Sverige.
– Derudover er Júnior (Brumado) snart tilbage. Han er langt i sin genoptræning og ser skarpere ud end nogensinde. Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg har allerede vist sig flot frem i opstarten, ligesom Gustav Isaksen skal ind og udnytte sit fulde potentiale. Vi har en række spillere, som står på rampen til et stort gennembrud, siger Svend Graversen til fcm.dk.
Valdemar Byskov, 18 år, har strålet for FCM i U19-ligaen og fik i efteråret debut for midtjyderne. Frederik Heiselberg, 19 år, i efteråret var udlejet til FC Fredericia, før han i januar blev kaldt tilbage til FCM. Begge har spillet i “ulvenes” træningskampe denne vinter.
FCM indleder foråret i Superligaen mod Viborg FF den 20. februar.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
INTERVIEW