FCM-boss fremhæver to offensive talenter

Svend Graversen fremhæver to offensive talenter i sin dom af transfervinduet.



Hvem skal score FC Midtjyllands mål i foråret? Det er det store spørgsmål, efter at “ulvene” i transfervinduet afskibede Anders Dreyer, Evander og Sory Kaba, der scorede henholdsvis flest, tredjeflest og femteflest mål for midtjyderne i efteråret.

På transfervinduets sidste dag fik FCM imidlertid hentet en angriber i Astrit Selmani, der skal være med til at udfylde hullet i offensiven.

Og over for FCM’s hjemmeside fremhæver Svend Graversen, sportschef i klubben, også et par af klubbens egne spillere, navnligt to talenter i Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg, når han analyserer transfervinduet. 

– Vi har landet en aftale med en landsholdsspiller i form af Astrit Selmani. Han figurerede højt i Smartodds-systemet, da han spillede i Hammarby. Han er en angriber med klassiske FCM-dyder; en aggressiv og utroligt dygtig presspiller, som scorede hyppigt i Sverige.

– Derudover er Júnior (Brumado) snart tilbage. Han er langt i sin genoptræning og ser skarpere ud end nogensinde. Valdemar Byskov og Frederik Heiselberg har allerede vist sig flot frem i opstarten, ligesom Gustav Isaksen skal ind og udnytte sit fulde potentiale. Vi har en række spillere, som står på rampen til et stort gennembrud, siger Svend Graversen til fcm.dk.

Valdemar Byskov, 18 år, har strålet for FCM i U19-ligaen og fik i efteråret debut for midtjyderne. Frederik Heiselberg, 19 år, i efteråret var udlejet til FC Fredericia, før han i januar blev kaldt tilbage til FCM. Begge har spillet i “ulvenes” træningskampe denne vinter.

FCM indleder forĂĄret i Superligaen mod Viborg FF den 20. februar.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

SlĂĄr fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Transferrekord pĂĄ vej – pengene skal vælte ind

Beijmo: ‘FCK var bedre pĂĄ alle parametre’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Superliga-stjerne inviteret med pĂĄ landsholdet

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

SL-spiller i skifte? ‘Vil pĂĄ landsholdet igen’