FCM-boss: Han er måske vores største succes

FC Midtjylland-bossen Claus Steinlein fortæller, hvem han ser som den største succeshistorie i strategien om udlejninger.



De vender hver en sten i forsøget på at øge indtægerne og få de bedste spillere til førsteholdet, og for FC Midtjylland har det vist sig at være god forretning at udleje spillere.

Godt nok er det ikke alle, der enten er blevet en succes på FC Midtjyllands førstehold eller er blevet solgt for større millionbeløb efterfølgende, men i tilfældet Awer Mabil var det med succes, at han blev udlejet til portugisisk fodbold. Han er nu tilbage i FCM og bidrager til det hold, der kan være på vej mod andet mesterskab i træk.

Strategien om at tjene penge på udlejninger samt at udleje spillere, der senere kan få en rolle på førsteholdet i FC Midtjylland, fortsætter i de kommende år. Netop nu er mange FCM-spillere udlejet – blandt andre Bozhidar Kraev til Familicao i Portugal. Og han kan være en af dem, der vender tilbage med mere hår på brystet.

Men den største succes i forbindelse med udlejninger var faktisk en spiller, der ikke fik tingene til at lykkes, da han var udlejet.

Det fortæller Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet fredag.

– Paul Onuachu er måske vores største succes. Han havde ikke succes nede i Vejle, men han lærte, hvordan fodboldverdenen også kan fungere. Når man først har lært træneren at kende, er FC Midtjylland én stor familieklub, og på udlån lærte Paul, at der også er en anden side af professionel fodbold. Han fandt ud af, at han var nødt til at blive ved med at træne og blive dygtigere, for en overgang kunne han heller ikke komme på holdet i 1. division hos Vejle, siger Claus Steinlein og forklarer:

– Det er jo noget af en udvikling at gå fra, at man ikke er god nok til at spille for Vejle i 1. division, til at man er et af Europas hotteste angrebsnavne.

Paul Onuachu smadrer mål ind på stribe for Genk og har lavet 32 mål i den bedste belgiske række. Det er flest af alle og flest i de seneste 41 sæsoner i Belgien. Angriberen, 26 år, ventes at blive solgt til en af de helt store ligaer denne sommer. Og det kaster også et stort millionbeløb af til FC Midtjylland, der har indgået en aftale om en procentdel af et videresalg.

Du kan læse hele interviewet med Claus Steinlein, FC Midtjyllands administrerende direktør, i Tipsbladet fredag. Her får du også et interview med FC Københavns Rasmus Falk samt et overblik over de forskellige ligaer i Europa, der nærmer sig afgørelsen.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet-forside-14maj21





Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

AGF – Viborg FF

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Randers FC – FC Fredericia

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Alexander Lind revser Superliga-profil

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Stort slag for FC København

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback