FCM-boss: Han er måske vores største succes

FC Midtjylland-bossen Claus Steinlein fortæller, hvem han ser som den største succeshistorie i strategien om udlejninger.



De vender hver en sten i forsøget på at øge indtægerne og få de bedste spillere til førsteholdet, og for FC Midtjylland har det vist sig at være god forretning at udleje spillere.

Godt nok er det ikke alle, der enten er blevet en succes på FC Midtjyllands førstehold eller er blevet solgt for større millionbeløb efterfølgende, men i tilfældet Awer Mabil var det med succes, at han blev udlejet til portugisisk fodbold. Han er nu tilbage i FCM og bidrager til det hold, der kan være på vej mod andet mesterskab i træk.

Strategien om at tjene penge på udlejninger samt at udleje spillere, der senere kan få en rolle på førsteholdet i FC Midtjylland, fortsætter i de kommende år. Netop nu er mange FCM-spillere udlejet – blandt andre Bozhidar Kraev til Familicao i Portugal. Og han kan være en af dem, der vender tilbage med mere hår på brystet.

Men den største succes i forbindelse med udlejninger var faktisk en spiller, der ikke fik tingene til at lykkes, da han var udlejet.

Det fortæller Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet fredag.

– Paul Onuachu er måske vores største succes. Han havde ikke succes nede i Vejle, men han lærte, hvordan fodboldverdenen også kan fungere. Når man først har lært træneren at kende, er FC Midtjylland én stor familieklub, og på udlån lærte Paul, at der også er en anden side af professionel fodbold. Han fandt ud af, at han var nødt til at blive ved med at træne og blive dygtigere, for en overgang kunne han heller ikke komme på holdet i 1. division hos Vejle, siger Claus Steinlein og forklarer:

– Det er jo noget af en udvikling at gå fra, at man ikke er god nok til at spille for Vejle i 1. division, til at man er et af Europas hotteste angrebsnavne.

Paul Onuachu smadrer mål ind på stribe for Genk og har lavet 32 mål i den bedste belgiske række. Det er flest af alle og flest i de seneste 41 sæsoner i Belgien. Angriberen, 26 år, ventes at blive solgt til en af de helt store ligaer denne sommer. Og det kaster også et stort millionbeløb af til FC Midtjylland, der har indgået en aftale om en procentdel af et videresalg.

Du kan læse hele interviewet med Claus Steinlein, FC Midtjyllands administrerende direktør, i Tipsbladet fredag. Her får du også et interview med FC Københavns Rasmus Falk samt et overblik over de forskellige ligaer i Europa, der nærmer sig afgørelsen.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet-forside-14maj21







LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

10 spillere nægtet indrejse til USA

David Nielsen har sagt op

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

I forhandlinger med Nartey

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

FC København skriver kontrakt med juvel

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Vil have ham væk fra FC København

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Var direkte fra træningsbanen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom