De vender hver en sten i forsøget på at øge indtægerne og få de bedste spillere til førsteholdet, og for FC Midtjylland har det vist sig at være god forretning at udleje spillere.
Godt nok er det ikke alle, der enten er blevet en succes på FC Midtjyllands førstehold eller er blevet solgt for større millionbeløb efterfølgende, men i tilfældet Awer Mabil var det med succes, at han blev udlejet til portugisisk fodbold. Han er nu tilbage i FCM og bidrager til det hold, der kan være på vej mod andet mesterskab i træk.
Strategien om at tjene penge på udlejninger samt at udleje spillere, der senere kan få en rolle på førsteholdet i FC Midtjylland, fortsætter i de kommende år. Netop nu er mange FCM-spillere udlejet – blandt andre Bozhidar Kraev til Familicao i Portugal. Og han kan være en af dem, der vender tilbage med mere hår på brystet.
Men den største succes i forbindelse med udlejninger var faktisk en spiller, der ikke fik tingene til at lykkes, da han var udlejet.
Det fortæller Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet fredag.
– Paul Onuachu er måske vores største succes. Han havde ikke succes nede i Vejle, men han lærte, hvordan fodboldverdenen også kan fungere. Når man først har lært træneren at kende, er FC Midtjylland én stor familieklub, og på udlån lærte Paul, at der også er en anden side af professionel fodbold. Han fandt ud af, at han var nødt til at blive ved med at træne og blive dygtigere, for en overgang kunne han heller ikke komme på holdet i 1. division hos Vejle, siger Claus Steinlein og forklarer:
– Det er jo noget af en udvikling at gå fra, at man ikke er god nok til at spille for Vejle i 1. division, til at man er et af Europas hotteste angrebsnavne.
Paul Onuachu smadrer mål ind på stribe for Genk og har lavet 32 mål i den bedste belgiske række. Det er flest af alle og flest i de seneste 41 sæsoner i Belgien. Angriberen, 26 år, ventes at blive solgt til en af de helt store ligaer denne sommer. Og det kaster også et stort millionbeløb af til FC Midtjylland, der har indgået en aftale om en procentdel af et videresalg.
Du kan læse hele interviewet med Claus Steinlein, FC Midtjyllands administrerende direktør, i Tipsbladet fredag. Her får du også et interview med FC Københavns Rasmus Falk samt et overblik over de forskellige ligaer i Europa, der nærmer sig afgørelsen.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
