De vender hver en sten i forsøget på at øge indtægerne og få de bedste spillere til førsteholdet, og for FC Midtjylland har det vist sig at være god forretning at udleje spillere.
Godt nok er det ikke alle, der enten er blevet en succes på FC Midtjyllands førstehold eller er blevet solgt for større millionbeløb efterfølgende, men i tilfældet Awer Mabil var det med succes, at han blev udlejet til portugisisk fodbold. Han er nu tilbage i FCM og bidrager til det hold, der kan være på vej mod andet mesterskab i træk.
Strategien om at tjene penge på udlejninger samt at udleje spillere, der senere kan få en rolle på førsteholdet i FC Midtjylland, fortsætter i de kommende år. Netop nu er mange FCM-spillere udlejet – blandt andre Bozhidar Kraev til Familicao i Portugal. Og han kan være en af dem, der vender tilbage med mere hår på brystet.
Men den største succes i forbindelse med udlejninger var faktisk en spiller, der ikke fik tingene til at lykkes, da han var udlejet.
Det fortæller Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet fredag.
– Paul Onuachu er måske vores største succes. Han havde ikke succes nede i Vejle, men han lærte, hvordan fodboldverdenen også kan fungere. Når man først har lært træneren at kende, er FC Midtjylland én stor familieklub, og på udlån lærte Paul, at der også er en anden side af professionel fodbold. Han fandt ud af, at han var nødt til at blive ved med at træne og blive dygtigere, for en overgang kunne han heller ikke komme på holdet i 1. division hos Vejle, siger Claus Steinlein og forklarer:
– Det er jo noget af en udvikling at gå fra, at man ikke er god nok til at spille for Vejle i 1. division, til at man er et af Europas hotteste angrebsnavne.
Paul Onuachu smadrer mål ind på stribe for Genk og har lavet 32 mål i den bedste belgiske række. Det er flest af alle og flest i de seneste 41 sæsoner i Belgien. Angriberen, 26 år, ventes at blive solgt til en af de helt store ligaer denne sommer. Og det kaster også et stort millionbeløb af til FC Midtjylland, der har indgået en aftale om en procentdel af et videresalg.
Du kan læse hele interviewet med Claus Steinlein, FC Midtjyllands administrerende direktør, i Tipsbladet fredag. Her får du også et interview med FC Københavns Rasmus Falk samt et overblik over de forskellige ligaer i Europa, der nærmer sig afgørelsen.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
