De vender hver en sten i forsøget på at øge indtægerne og få de bedste spillere til førsteholdet, og for FC Midtjylland har det vist sig at være god forretning at udleje spillere.
Godt nok er det ikke alle, der enten er blevet en succes på FC Midtjyllands førstehold eller er blevet solgt for større millionbeløb efterfølgende, men i tilfældet Awer Mabil var det med succes, at han blev udlejet til portugisisk fodbold. Han er nu tilbage i FCM og bidrager til det hold, der kan være på vej mod andet mesterskab i træk.
Strategien om at tjene penge på udlejninger samt at udleje spillere, der senere kan få en rolle på førsteholdet i FC Midtjylland, fortsætter i de kommende år. Netop nu er mange FCM-spillere udlejet – blandt andre Bozhidar Kraev til Familicao i Portugal. Og han kan være en af dem, der vender tilbage med mere hår på brystet.
Men den største succes i forbindelse med udlejninger var faktisk en spiller, der ikke fik tingene til at lykkes, da han var udlejet.
Det fortæller Claus Steinlein i et stort interview med Tipsbladet fredag.
– Paul Onuachu er måske vores største succes. Han havde ikke succes nede i Vejle, men han lærte, hvordan fodboldverdenen også kan fungere. Når man først har lært træneren at kende, er FC Midtjylland én stor familieklub, og på udlån lærte Paul, at der også er en anden side af professionel fodbold. Han fandt ud af, at han var nødt til at blive ved med at træne og blive dygtigere, for en overgang kunne han heller ikke komme på holdet i 1. division hos Vejle, siger Claus Steinlein og forklarer:
– Det er jo noget af en udvikling at gå fra, at man ikke er god nok til at spille for Vejle i 1. division, til at man er et af Europas hotteste angrebsnavne.
Paul Onuachu smadrer mål ind på stribe for Genk og har lavet 32 mål i den bedste belgiske række. Det er flest af alle og flest i de seneste 41 sæsoner i Belgien. Angriberen, 26 år, ventes at blive solgt til en af de helt store ligaer denne sommer. Og det kaster også et stort millionbeløb af til FC Midtjylland, der har indgået en aftale om en procentdel af et videresalg.
Du kan læse hele interviewet med Claus Steinlein, FC Midtjyllands administrerende direktør, i Tipsbladet fredag. Her får du også et interview med FC Københavns Rasmus Falk samt et overblik over de forskellige ligaer i Europa, der nærmer sig afgørelsen.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
LIVE
LIVE: ‘Det er meget muligt,’ skriver medie
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Skal han med Bo Svensson til FC København?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Joakim Mæhle åbner op
Kæk Wass: Han filmede!
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Tottenham præsenterer ny træner
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
