FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

FC Midtjylland har ifølge Claus Steinlein afvist bud på tre offensive spillere - buddene er på over 100 millioner kroner.



De har dygtige, unge individualister i offensiven, og sådan nogle spillere koster kassen, hvis de skal købes i FC Midtjylland.

Og det har flere klubber forsøgt, fortæller Claus Steinlein mandag aften i TV 2-programmet Totalfodbold.

FC Midtjylland-bossen blev spurgt, hvem der bliver det næste 100 millioner kroners salg i FCM, og her er svaret, at der allerede har været bud efter de tre forreste, som er Aral Simsir, Franculino og Dario Osorio.

– Det gode er, at vi aldrig har haft en trup, der er så spændende som nu. De tre offensive, som starter inde, har vi allerede haft bud på over 100 millioner på. Men vi er et sted som klub, hvor vi kan tillade os at sige nej nu – plus at vi har lavet en aftale med dem om, at de skal være her længere.

– Det bliver måske Aral (Simsir) eller Oliver Sørensen, fordi de er de næste i køen. De har alderen. Men det kan lige så vel blive et bud på nogle af de andre, vi ikke kan sige nej til, siger Claus Steinlein til TV 2 Sport X.

Især Aral Simsir er interessant, fordi han er tyrkisk U21-landsholdsspiller.

– Han har Tyrkiet som marked, og der er stor interesse. Når buddene kommer, så skal man vurdere, om det er et rigtigt bud? Nogle gange ringer nogle og tilbyder noget, og nogle gange er det skriftligt. Hvor seriøst er det? Men Aral er rigtig, rigtig eftertragtet. Alle kan se, hvad han kan med bolden, og han har en alder nu, hvor han nok bliver den næste (der sælges, red.). De to andre er så unge og dygtige, og vi har så 2004’ere i vores startopstilling, der er eftertragtede. De er altså kun 20 år, og vi hører til toppen af Superligaen. Det bliver der lagt mærke til rundt om i Europa, siger han.

FC Midtjylland hentede Franculino på en fri transfer fra Benfica, mens Dario Osorio koster over 35 millioner kroner at hente i Universidad de Chile. Franculino er 20 år, mens Osorio er 21 år. Aral Simsir er 22 år.

Simsir forlængede sin aftale i FCM i januar, så han har kontrakt frem til sommeren 2029. Også Franculino er på kontrakt til 2029, mens Dario Osorio har en aftale frem til sommeren 2028.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

FC Midtjylland misser gylden chance

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Krisen er blevet til en katastrofe?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

FC København-krisen fortsætter

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Viborg FF – FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV