FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

FC Midtjylland har ifølge Claus Steinlein afvist bud på tre offensive spillere - buddene er på over 100 millioner kroner.



De har dygtige, unge individualister i offensiven, og sådan nogle spillere koster kassen, hvis de skal købes i FC Midtjylland.

Og det har flere klubber forsøgt, fortæller Claus Steinlein mandag aften i TV 2-programmet Totalfodbold.

FC Midtjylland-bossen blev spurgt, hvem der bliver det næste 100 millioner kroners salg i FCM, og her er svaret, at der allerede har været bud efter de tre forreste, som er Aral Simsir, Franculino og Dario Osorio.

– Det gode er, at vi aldrig har haft en trup, der er så spændende som nu. De tre offensive, som starter inde, har vi allerede haft bud på over 100 millioner på. Men vi er et sted som klub, hvor vi kan tillade os at sige nej nu – plus at vi har lavet en aftale med dem om, at de skal være her længere.

– Det bliver måske Aral (Simsir) eller Oliver Sørensen, fordi de er de næste i køen. De har alderen. Men det kan lige så vel blive et bud på nogle af de andre, vi ikke kan sige nej til, siger Claus Steinlein til TV 2 Sport X.

Især Aral Simsir er interessant, fordi han er tyrkisk U21-landsholdsspiller.

– Han har Tyrkiet som marked, og der er stor interesse. Når buddene kommer, så skal man vurdere, om det er et rigtigt bud? Nogle gange ringer nogle og tilbyder noget, og nogle gange er det skriftligt. Hvor seriøst er det? Men Aral er rigtig, rigtig eftertragtet. Alle kan se, hvad han kan med bolden, og han har en alder nu, hvor han nok bliver den næste (der sælges, red.). De to andre er så unge og dygtige, og vi har så 2004’ere i vores startopstilling, der er eftertragtede. De er altså kun 20 år, og vi hører til toppen af Superligaen. Det bliver der lagt mærke til rundt om i Europa, siger han.

FC Midtjylland hentede Franculino på en fri transfer fra Benfica, mens Dario Osorio koster over 35 millioner kroner at hente i Universidad de Chile. Franculino er 20 år, mens Osorio er 21 år. Aral Simsir er 22 år.

Simsir forlængede sin aftale i FCM i januar, så han har kontrakt frem til sommeren 2029. Også Franculino er på kontrakt til 2029, mens Dario Osorio har en aftale frem til sommeren 2028.





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Rygter om AC Horsens-legende

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Her er Superligaens bedste stadion

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Her er Ajax-danskers millionløn

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Medier fælder dom over Dorgu

Nye skader i Manchester City

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning