De har dygtige, unge individualister i offensiven, og sådan nogle spillere koster kassen, hvis de skal købes i FC Midtjylland.
Og det har flere klubber forsøgt, fortæller Claus Steinlein mandag aften i TV 2-programmet Totalfodbold.
FC Midtjylland-bossen blev spurgt, hvem der bliver det næste 100 millioner kroners salg i FCM, og her er svaret, at der allerede har været bud efter de tre forreste, som er Aral Simsir, Franculino og Dario Osorio.
– Det gode er, at vi aldrig har haft en trup, der er så spændende som nu. De tre offensive, som starter inde, har vi allerede haft bud på over 100 millioner på. Men vi er et sted som klub, hvor vi kan tillade os at sige nej nu – plus at vi har lavet en aftale med dem om, at de skal være her længere.
– Det bliver måske Aral (Simsir) eller Oliver Sørensen, fordi de er de næste i køen. De har alderen. Men det kan lige så vel blive et bud på nogle af de andre, vi ikke kan sige nej til, siger Claus Steinlein til TV 2 Sport X.
Især Aral Simsir er interessant, fordi han er tyrkisk U21-landsholdsspiller.
– Han har Tyrkiet som marked, og der er stor interesse. Når buddene kommer, så skal man vurdere, om det er et rigtigt bud? Nogle gange ringer nogle og tilbyder noget, og nogle gange er det skriftligt. Hvor seriøst er det? Men Aral er rigtig, rigtig eftertragtet. Alle kan se, hvad han kan med bolden, og han har en alder nu, hvor han nok bliver den næste (der sælges, red.). De to andre er så unge og dygtige, og vi har så 2004’ere i vores startopstilling, der er eftertragtede. De er altså kun 20 år, og vi hører til toppen af Superligaen. Det bliver der lagt mærke til rundt om i Europa, siger han.
FC Midtjylland hentede Franculino på en fri transfer fra Benfica, mens Dario Osorio koster over 35 millioner kroner at hente i Universidad de Chile. Franculino er 20 år, mens Osorio er 21 år. Aral Simsir er 22 år.
Simsir forlængede sin aftale i FCM i januar, så han har kontrakt frem til sommeren 2029. Også Franculino er på kontrakt til 2029, mens Dario Osorio har en aftale frem til sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER