FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

FC Midtjylland har ifølge Claus Steinlein afvist bud på tre offensive spillere - buddene er på over 100 millioner kroner.



De har dygtige, unge individualister i offensiven, og sådan nogle spillere koster kassen, hvis de skal købes i FC Midtjylland.

Og det har flere klubber forsøgt, fortæller Claus Steinlein mandag aften i TV 2-programmet Totalfodbold.

FC Midtjylland-bossen blev spurgt, hvem der bliver det næste 100 millioner kroners salg i FCM, og her er svaret, at der allerede har været bud efter de tre forreste, som er Aral Simsir, Franculino og Dario Osorio.

– Det gode er, at vi aldrig har haft en trup, der er så spændende som nu. De tre offensive, som starter inde, har vi allerede haft bud på over 100 millioner på. Men vi er et sted som klub, hvor vi kan tillade os at sige nej nu – plus at vi har lavet en aftale med dem om, at de skal være her længere.

– Det bliver måske Aral (Simsir) eller Oliver Sørensen, fordi de er de næste i køen. De har alderen. Men det kan lige så vel blive et bud på nogle af de andre, vi ikke kan sige nej til, siger Claus Steinlein til TV 2 Sport X.

Især Aral Simsir er interessant, fordi han er tyrkisk U21-landsholdsspiller.

– Han har Tyrkiet som marked, og der er stor interesse. Når buddene kommer, så skal man vurdere, om det er et rigtigt bud? Nogle gange ringer nogle og tilbyder noget, og nogle gange er det skriftligt. Hvor seriøst er det? Men Aral er rigtig, rigtig eftertragtet. Alle kan se, hvad han kan med bolden, og han har en alder nu, hvor han nok bliver den næste (der sælges, red.). De to andre er så unge og dygtige, og vi har så 2004’ere i vores startopstilling, der er eftertragtede. De er altså kun 20 år, og vi hører til toppen af Superligaen. Det bliver der lagt mærke til rundt om i Europa, siger han.

FC Midtjylland hentede Franculino på en fri transfer fra Benfica, mens Dario Osorio koster over 35 millioner kroner at hente i Universidad de Chile. Franculino er 20 år, mens Osorio er 21 år. Aral Simsir er 22 år.

Simsir forlængede sin aftale i FCM i januar, så han har kontrakt frem til sommeren 2029. Også Franculino er på kontrakt til 2029, mens Dario Osorio har en aftale frem til sommeren 2028.





Scorer vanvittig løn i Premier League




LIVE

TransferLIVE: Man City køber 16-årig for 107 mio.

Brasiliansk boost før Norge

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

VM-vækkeuret: Han fortjener en flot transfer!

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

VM’s mest uskønne kamp

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir