FCM-boss: Har afvist bud på over 100 millioner

FC Midtjylland har ifølge Claus Steinlein afvist bud på tre offensive spillere - buddene er på over 100 millioner kroner.



De har dygtige, unge individualister i offensiven, og sådan nogle spillere koster kassen, hvis de skal købes i FC Midtjylland.

Og det har flere klubber forsøgt, fortæller Claus Steinlein mandag aften i TV 2-programmet Totalfodbold.

FC Midtjylland-bossen blev spurgt, hvem der bliver det næste 100 millioner kroners salg i FCM, og her er svaret, at der allerede har været bud efter de tre forreste, som er Aral Simsir, Franculino og Dario Osorio.

– Det gode er, at vi aldrig har haft en trup, der er så spændende som nu. De tre offensive, som starter inde, har vi allerede haft bud på over 100 millioner på. Men vi er et sted som klub, hvor vi kan tillade os at sige nej nu – plus at vi har lavet en aftale med dem om, at de skal være her længere.

– Det bliver måske Aral (Simsir) eller Oliver Sørensen, fordi de er de næste i køen. De har alderen. Men det kan lige så vel blive et bud på nogle af de andre, vi ikke kan sige nej til, siger Claus Steinlein til TV 2 Sport X.

Især Aral Simsir er interessant, fordi han er tyrkisk U21-landsholdsspiller.

– Han har Tyrkiet som marked, og der er stor interesse. Når buddene kommer, så skal man vurdere, om det er et rigtigt bud? Nogle gange ringer nogle og tilbyder noget, og nogle gange er det skriftligt. Hvor seriøst er det? Men Aral er rigtig, rigtig eftertragtet. Alle kan se, hvad han kan med bolden, og han har en alder nu, hvor han nok bliver den næste (der sælges, red.). De to andre er så unge og dygtige, og vi har så 2004’ere i vores startopstilling, der er eftertragtede. De er altså kun 20 år, og vi hører til toppen af Superligaen. Det bliver der lagt mærke til rundt om i Europa, siger han.

FC Midtjylland hentede Franculino på en fri transfer fra Benfica, mens Dario Osorio koster over 35 millioner kroner at hente i Universidad de Chile. Franculino er 20 år, mens Osorio er 21 år. Aral Simsir er 22 år.

Simsir forlængede sin aftale i FCM i januar, så han har kontrakt frem til sommeren 2029. Også Franculino er på kontrakt til 2029, mens Dario Osorio har en aftale frem til sommeren 2028.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Her er Superligaens bedste stadion

Trist melding om Emil Højlund

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Vil have stjernetræner til Tottenham

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

FCK starter op uden tre spillere

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

‘Usandsynlig genopstandelse’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Jagtet af FCK – nu skifter han

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne