FCM-boss jubler: Der skal store penge til

FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads, og sportschefen er meget, meget tilfreds med sin trup.



Tipsbladet i Herning

Efter otte runder i Superligen lignede FC Midtjylland ikke et hold, der skulle spille med i toppen af Superligaen, men siden har klubben fra Ikast og Herning lavet det ene store resultat efter det andet, og nu overvintrer sidste sæsons nummer syv på rækkens førsteplads.

FC Midtjylland fik det til at spille med alle individualisterne og kan se tilbage på et efterår, hvor Dario Osorio, Franculino med flere viste gode ting, efter FCM hentede dem til klubben i sommer.

Så det er ikke den store overraskelse, at sportschef Svend Graversen efter sejren over Viborg FF gjorde en dyd ud af at sige, at man vil gøre meget for at holde fast på stammen på førsteholdet.

– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.

– Vi er aldrig blinde for, at hvis vi kan forstærke os, så gør vi det. Men vi har den trup, vi gerne vil stå med, siger Svend Graversen til den fremmødte presse i Herning og fastslår, at det bliver dyrt at købe en af FCM’s profiler i januar:

– Kommer der nogen og lægger store penge, så (kan det ske), men der skal også virkelig store penge til.

I det hele taget har FCM-truppen gjort det godt, hvor også spillere som Cho Gue-sung og Kristoffer Olsson har haft vigtige roller i FCM’s offensiv. Og også Oliver Sørensen har løftet sit spil og er begyndt at lave mål.

FC Midtjylland indleder forårssæsonen med et opgør ude mod Brøndby IF, som man er to point foran i tabellen. Det er en kamp mellem rækkens nummer et og to.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FC Københavns talenter gør rent bord

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Norge mod Senegal

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Panama – Kroatien

Et skridt tættere Englands største stadion

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Historisk Messi rykker forbi Klose



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan – Algeriet

Argentina – Østrig