FCM-boss jubler: Der skal store penge til

FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads, og sportschefen er meget, meget tilfreds med sin trup.



Tipsbladet i Herning

Efter otte runder i Superligen lignede FC Midtjylland ikke et hold, der skulle spille med i toppen af Superligaen, men siden har klubben fra Ikast og Herning lavet det ene store resultat efter det andet, og nu overvintrer sidste sæsons nummer syv på rækkens førsteplads.

FC Midtjylland fik det til at spille med alle individualisterne og kan se tilbage på et efterår, hvor Dario Osorio, Franculino med flere viste gode ting, efter FCM hentede dem til klubben i sommer.

Så det er ikke den store overraskelse, at sportschef Svend Graversen efter sejren over Viborg FF gjorde en dyd ud af at sige, at man vil gøre meget for at holde fast på stammen på førsteholdet.

– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.

– Vi er aldrig blinde for, at hvis vi kan forstærke os, så gør vi det. Men vi har den trup, vi gerne vil stå med, siger Svend Graversen til den fremmødte presse i Herning og fastslår, at det bliver dyrt at købe en af FCM’s profiler i januar:

– Kommer der nogen og lægger store penge, så (kan det ske), men der skal også virkelig store penge til.

I det hele taget har FCM-truppen gjort det godt, hvor også spillere som Cho Gue-sung og Kristoffer Olsson har haft vigtige roller i FCM’s offensiv. Og også Oliver Sørensen har løftet sit spil og er begyndt at lave mål.

FC Midtjylland indleder forårssæsonen med et opgør ude mod Brøndby IF, som man er to point foran i tabellen. Det er en kamp mellem rækkens nummer et og to.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn

Afslører: Dolberg sat til salg

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tysk VM-chok

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’