FCM-boss jubler: Der skal store penge til

FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads, og sportschefen er meget, meget tilfreds med sin trup.



Tipsbladet i Herning

Efter otte runder i Superligen lignede FC Midtjylland ikke et hold, der skulle spille med i toppen af Superligaen, men siden har klubben fra Ikast og Herning lavet det ene store resultat efter det andet, og nu overvintrer sidste sæsons nummer syv på rækkens førsteplads.

FC Midtjylland fik det til at spille med alle individualisterne og kan se tilbage på et efterår, hvor Dario Osorio, Franculino med flere viste gode ting, efter FCM hentede dem til klubben i sommer.

Så det er ikke den store overraskelse, at sportschef Svend Graversen efter sejren over Viborg FF gjorde en dyd ud af at sige, at man vil gøre meget for at holde fast på stammen på førsteholdet.

– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.

– Vi er aldrig blinde for, at hvis vi kan forstærke os, så gør vi det. Men vi har den trup, vi gerne vil stå med, siger Svend Graversen til den fremmødte presse i Herning og fastslår, at det bliver dyrt at købe en af FCM’s profiler i januar:

– Kommer der nogen og lægger store penge, så (kan det ske), men der skal også virkelig store penge til.

I det hele taget har FCM-truppen gjort det godt, hvor også spillere som Cho Gue-sung og Kristoffer Olsson har haft vigtige roller i FCM’s offensiv. Og også Oliver Sørensen har løftet sit spil og er begyndt at lave mål.

FC Midtjylland indleder forårssæsonen med et opgør ude mod Brøndby IF, som man er to point foran i tabellen. Det er en kamp mellem rækkens nummer et og to.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Disse to er færdige i Brøndby

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid