FCM-boss jubler: Der skal store penge til

FC Midtjylland overvintrer på Superligaens førsteplads, og sportschefen er meget, meget tilfreds med sin trup.



Tipsbladet i Herning

Efter otte runder i Superligen lignede FC Midtjylland ikke et hold, der skulle spille med i toppen af Superligaen, men siden har klubben fra Ikast og Herning lavet det ene store resultat efter det andet, og nu overvintrer sidste sæsons nummer syv på rækkens førsteplads.

FC Midtjylland fik det til at spille med alle individualisterne og kan se tilbage på et efterår, hvor Dario Osorio, Franculino med flere viste gode ting, efter FCM hentede dem til klubben i sommer.

Så det er ikke den store overraskelse, at sportschef Svend Graversen efter sejren over Viborg FF gjorde en dyd ud af at sige, at man vil gøre meget for at holde fast på stammen på førsteholdet.

– Der er nogle, der ikke helt spiller nok. Det skal vi kigge på, for de har også deres karrierer at tænke på. Der har vi en god snak med nogle af spillerne, og så må vi se, hvad der sker.

– Vi er aldrig blinde for, at hvis vi kan forstærke os, så gør vi det. Men vi har den trup, vi gerne vil stå med, siger Svend Graversen til den fremmødte presse i Herning og fastslår, at det bliver dyrt at købe en af FCM’s profiler i januar:

– Kommer der nogen og lægger store penge, så (kan det ske), men der skal også virkelig store penge til.

I det hele taget har FCM-truppen gjort det godt, hvor også spillere som Cho Gue-sung og Kristoffer Olsson har haft vigtige roller i FCM’s offensiv. Og også Oliver Sørensen har løftet sit spil og er begyndt at lave mål.

FC Midtjylland indleder forårssæsonen med et opgør ude mod Brøndby IF, som man er to point foran i tabellen. Det er en kamp mellem rækkens nummer et og to.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Massefyring i AC Milan

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Conte stopper i Napoli

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Topboss sviner Barça til

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent