Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.
De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.
FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.
I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.
– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.
Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.
Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
– Jeg er dum
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
NYHEDER
