Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.
De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.
FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.
I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.
– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.
Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.
Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Færdig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Argentina – Egypten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Belgien knuser USA
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
INTERVIEW
