Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.
De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.
FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.
I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.
– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.
Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.
Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
John Stones tager sydpå
FC Midtjylland er ude
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
