FCM: Skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en Ballon d’Or-vinder

Ambitionerne og armbevægelserne er store i FC Midtjylland, hvor klubbens seneste projekt “Guldminen” skal være med til at udvikle spillere, der kan nå helt til top i international fodbold.



Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.

De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.

FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.

I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.

– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.

Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.

Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet

Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/





LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

FC København – Silkeborg IF

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Spotpris – så billig er Højbjerg

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

FC Midtjylland – Sønderjyske



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Transferpres på Albert Grønbæk

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Henter FC København-spiller

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid