FCM: Skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en Ballon d’Or-vinder

Ambitionerne og armbevægelserne er store i FC Midtjylland, hvor klubbens seneste projekt “Guldminen” skal være med til at udvikle spillere, der kan nå helt til top i international fodbold.



Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.

De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.

FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.

I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.

– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.

Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.

Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet

Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Den første i næsten 40 år

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Høgh hyldes af UEFA



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

OB straffer angriber

Bo Svensson i spil til stort job

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

UEFA med ny stor FC København-straf