FCM: Skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en Ballon d’Or-vinder

Ambitionerne og armbevægelserne er store i FC Midtjylland, hvor klubbens seneste projekt “Guldminen” skal være med til at udvikle spillere, der kan nå helt til top i international fodbold.



Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.

De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.

FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.

I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.

– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.

Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.

Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.

Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet

Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Monsterbud på vej

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Tysk VM-chok



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026