Simon Kjær, Pione Sisto og Rasmus Nissen Kristensen.
De danske mestre fra FC Midtjylland har de senere år udviklet gode, danske fodboldspillere, der spiller på store, flotte adresser i Europa, og i fremtiden satser klubben fra Ikast og Herning på at kunne udvikle spillere, der går til de allerstørste klubber i Europa.
FC Midtjylland præsenterede i efteråret projektet “Guldminen”. En ny skole for 0. til 9. klasse, hvor planen er at talentudvikle, fra når børnene er seks år. Det er ifølge administrerende direktør Claus Steinlein nødvendigt for at bringe spillerne op i den absolutte top, og den tidligere akademichef og sportsdirektør ligger ikke skjul på, at der er store ambitioner for det nye projekt, som der allerede er 250 tilmeldinger til.
I et stort interview med Tipsbladet, der bringes fredag, fortæller Claus Steinlein om ambitionerne.
– Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere. Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, siger FC Midtjyllands administrerende direktør.
Du kan læse hele interviewet med FCM-direktøren, der fortæller om sine ambitioner, ved at købe Tipsbladet fredag. Du finder Tipsbladet i Ekstra Bladet hver fredag.
Ud over interviewet med Claus Steinlein kan du i Tipsbladet fredag læse et stort portræt af englænderen Andy Carroll.
Tipsbladet giver dig historien om Santi Cazorlas vej tilbage på banen.
Ståle Solbakken giver sin vurdering af Liverpools muligheder for at vinde mesterskabet, og så taler han også om sin norske kollega Ole Gunnar Solskjær, der er ny manager i Manchester United.
Vil du have Tipsbladet direkte på din tablet, pc og mobil, kan du købe det digitalt her – ekstrabladet.dk/ebladet
Du kan også vælge at få det leveret Tipsbladet i postkassen hver fredag. Læs mere og bestil på https://abonnement.ekstrabladet.dk/avis/fredag/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
I chok over Manchester United
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
MEDIE
631 millioner kroner
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Medier revser Real Madrid-træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
