HERNING (Tipsbladet): Claus Steinlein har været med i samfulde 25 år, FC Midtjylland har eksisteret, men en eftermiddag og aften som i dag og en sæson som 2023/24 har direktøren aldrig oplevet.
Omgivet af glade spillere og ledere fortalte FCM-direktøren om dagen og en vild sæson, der for manges vedkommende internt i FC Midtjylland toppede med, at Kristoffer Olsson placerede DM-trofæet på vinderpodiet få minutter før, han og Henrik Dalsgaard løftede det op i aftenhimlen i Herning.
Og kønt var det ikke en stor del af sæsonen for FC Midtjyllands vedkommende, men holdets karakter kunne Steinlein dårligt finde nok superlativer til.
– Kæmpe ros til trænerne og spillerne. De har bare kæmpet. Så tog Thomasberg lige tre spillere ud i en pause og fik os tilbage i en kamp. For mig er symbolet Charles mål i Århus. Vi havde siddet og grædt om fredagen, da vi fortalte spillerne nyheden om Kristoffer Olsson, uden at vi fortalte resten af verden det. Og så tog Charles det løb, da vi var 9 mod 11. Jeg tror, det var Dan Sørensen i TV MidtVest der skrev, at den er den slags, der kendetegner et hold som Real Madrid. At man tror på det og aldrig giver op, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland står med et mesterskab, både Brøndby IF, FC København og selv FC Nordsjælland de seneste uger har kunnet spejle sig i.
Og Claus Steinlein har ondt af rivalerne, der nu kan se tilbage på adskillige missede muligheder, præcis som FCM havde gjort, hvis de som ventet var blevet toer i dag.
– Jeg har følelserne uden på tøjet. Jeg plejer at sige, at jeg er fokuseret, når jeg er på arbejde. Men selvfølgelig har jeg følelser. Og for alle, der har kigget på, har det været den vildeste Superliga. For os, der har været i det, har det været ekstremt hårdt. For man vidste ikke, om man blev nummer ét eller fire. Om det var Champions League eller helt ud af Europa. Og vi har været i Europa hver sæson de seneste ti år. Den følelse af, at man ikke ved, om man er med, den er hård.
– For at være helt ærlig, har jeg pisseondt af mine tre kolleger, der lige så meget kunne have fortjent mesterskabet. De har alle kæmpet og slidt, og de har haft positive perioder. Vi sidder alle sammen tilbage med det ene point, det ene mål, den ene sejr. Som os med Charles. Der kan FCK, Brøndby og FC Nordsjælland også finde øjeblikke. De der sidste 45 minutter, der er jo bare Superliga-sæsonen kogt ned. Det må være de mest hæsblæsende i Superligaens historie, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland er med mesterskabet voldsomt tæt på at komme i et Europa-ligaspil, som er klubbens erklærede målsætning. Én sejr i anden runde, hvor FCM er seedet og sandsynligvis trækker et hold, man er langt overlegen, vil garantere, at man som minimum er med i Conference League.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
AGF tilbage på førstepladsen
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Lyngby går alene i front
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM