FCM-bossens hilsen til BIF: Så ondt af kollegerne

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein er hamrende stolt af sit mandskab efter søndagens mandskab og sender en venlig tanke til kollegerne i topkampen.



HERNING (Tipsbladet): Claus Steinlein har været med i samfulde 25 år, FC Midtjylland har eksisteret, men en eftermiddag og aften som i dag og en sæson som 2023/24 har direktøren aldrig oplevet.

Omgivet af glade spillere og ledere fortalte FCM-direktøren om dagen og en vild sæson, der for manges vedkommende internt i FC Midtjylland toppede med, at Kristoffer Olsson placerede DM-trofæet på vinderpodiet få minutter før, han og Henrik Dalsgaard løftede det op i aftenhimlen i Herning.

Og kønt var det ikke en stor del af sæsonen for FC Midtjyllands vedkommende, men holdets karakter kunne Steinlein dårligt finde nok superlativer til.

– Kæmpe ros til trænerne og spillerne. De har bare kæmpet. Så tog Thomasberg lige tre spillere ud i en pause og fik os tilbage i en kamp. For mig er symbolet Charles mål i Århus. Vi havde siddet og grædt om fredagen, da vi fortalte spillerne nyheden om Kristoffer Olsson, uden at vi fortalte resten af verden det. Og så tog Charles det løb, da vi var 9 mod 11. Jeg tror, det var Dan Sørensen i TV MidtVest der skrev, at den er den slags, der kendetegner et hold som Real Madrid. At man tror på det og aldrig giver op, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland står med et mesterskab, både Brøndby IF, FC København og selv FC Nordsjælland de seneste uger har kunnet spejle sig i.

Og Claus Steinlein har ondt af rivalerne, der nu kan se tilbage på adskillige missede muligheder, præcis som FCM havde gjort, hvis de som ventet var blevet toer i dag.

– Jeg har følelserne uden på tøjet. Jeg plejer at sige, at jeg er fokuseret, når jeg er på arbejde. Men selvfølgelig har jeg følelser. Og for alle, der har kigget på, har det været den vildeste Superliga. For os, der har været i det, har det været ekstremt hårdt. For man vidste ikke, om man blev nummer ét eller fire. Om det var Champions League eller helt ud af Europa. Og vi har været i Europa hver sæson de seneste ti år. Den følelse af, at man ikke ved, om man er med, den er hård.

– For at være helt ærlig, har jeg pisseondt af mine tre kolleger, der lige så meget kunne have fortjent mesterskabet. De har alle kæmpet og slidt, og de har haft positive perioder. Vi sidder alle sammen tilbage med det ene point, det ene mål, den ene sejr. Som os med Charles. Der kan FCK, Brøndby og FC Nordsjælland også finde øjeblikke. De der sidste 45 minutter, der er jo bare Superliga-sæsonen kogt ned. Det må være de mest hæsblæsende i Superligaens historie, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland er med mesterskabet voldsomt tæt på at komme i et Europa-ligaspil, som er klubbens erklærede målsætning. Én sejr i anden runde, hvor FCM er seedet og sandsynligvis trækker et hold, man er langt overlegen, vil garantere, at man som minimum er med i Conference League.






Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet




LIVE

TransferLIVE: Vender retur til AGF

Transferudmelding fra Vallys

Choktransfer på vej? 

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Varsler store ændringer i Superliga-klub

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham