HERNING (Tipsbladet): Claus Steinlein har været med i samfulde 25 år, FC Midtjylland har eksisteret, men en eftermiddag og aften som i dag og en sæson som 2023/24 har direktøren aldrig oplevet.
Omgivet af glade spillere og ledere fortalte FCM-direktøren om dagen og en vild sæson, der for manges vedkommende internt i FC Midtjylland toppede med, at Kristoffer Olsson placerede DM-trofæet på vinderpodiet få minutter før, han og Henrik Dalsgaard løftede det op i aftenhimlen i Herning.
Og kønt var det ikke en stor del af sæsonen for FC Midtjyllands vedkommende, men holdets karakter kunne Steinlein dårligt finde nok superlativer til.
– Kæmpe ros til trænerne og spillerne. De har bare kæmpet. Så tog Thomasberg lige tre spillere ud i en pause og fik os tilbage i en kamp. For mig er symbolet Charles mål i Århus. Vi havde siddet og grædt om fredagen, da vi fortalte spillerne nyheden om Kristoffer Olsson, uden at vi fortalte resten af verden det. Og så tog Charles det løb, da vi var 9 mod 11. Jeg tror, det var Dan Sørensen i TV MidtVest der skrev, at den er den slags, der kendetegner et hold som Real Madrid. At man tror på det og aldrig giver op, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland står med et mesterskab, både Brøndby IF, FC København og selv FC Nordsjælland de seneste uger har kunnet spejle sig i.
Og Claus Steinlein har ondt af rivalerne, der nu kan se tilbage på adskillige missede muligheder, præcis som FCM havde gjort, hvis de som ventet var blevet toer i dag.
– Jeg har følelserne uden på tøjet. Jeg plejer at sige, at jeg er fokuseret, når jeg er på arbejde. Men selvfølgelig har jeg følelser. Og for alle, der har kigget på, har det været den vildeste Superliga. For os, der har været i det, har det været ekstremt hårdt. For man vidste ikke, om man blev nummer ét eller fire. Om det var Champions League eller helt ud af Europa. Og vi har været i Europa hver sæson de seneste ti år. Den følelse af, at man ikke ved, om man er med, den er hård.
– For at være helt ærlig, har jeg pisseondt af mine tre kolleger, der lige så meget kunne have fortjent mesterskabet. De har alle kæmpet og slidt, og de har haft positive perioder. Vi sidder alle sammen tilbage med det ene point, det ene mål, den ene sejr. Som os med Charles. Der kan FCK, Brøndby og FC Nordsjælland også finde øjeblikke. De der sidste 45 minutter, der er jo bare Superliga-sæsonen kogt ned. Det må være de mest hæsblæsende i Superligaens historie, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland er med mesterskabet voldsomt tæt på at komme i et Europa-ligaspil, som er klubbens erklærede målsætning. Én sejr i anden runde, hvor FCM er seedet og sandsynligvis trækker et hold, man er langt overlegen, vil garantere, at man som minimum er med i Conference League.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW