HERNING (Tipsbladet): Claus Steinlein har været med i samfulde 25 år, FC Midtjylland har eksisteret, men en eftermiddag og aften som i dag og en sæson som 2023/24 har direktøren aldrig oplevet.
Omgivet af glade spillere og ledere fortalte FCM-direktøren om dagen og en vild sæson, der for manges vedkommende internt i FC Midtjylland toppede med, at Kristoffer Olsson placerede DM-trofæet på vinderpodiet få minutter før, han og Henrik Dalsgaard løftede det op i aftenhimlen i Herning.
Og kønt var det ikke en stor del af sæsonen for FC Midtjyllands vedkommende, men holdets karakter kunne Steinlein dårligt finde nok superlativer til.
– Kæmpe ros til trænerne og spillerne. De har bare kæmpet. Så tog Thomasberg lige tre spillere ud i en pause og fik os tilbage i en kamp. For mig er symbolet Charles mål i Århus. Vi havde siddet og grædt om fredagen, da vi fortalte spillerne nyheden om Kristoffer Olsson, uden at vi fortalte resten af verden det. Og så tog Charles det løb, da vi var 9 mod 11. Jeg tror, det var Dan Sørensen i TV MidtVest der skrev, at den er den slags, der kendetegner et hold som Real Madrid. At man tror på det og aldrig giver op, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland står med et mesterskab, både Brøndby IF, FC København og selv FC Nordsjælland de seneste uger har kunnet spejle sig i.
Og Claus Steinlein har ondt af rivalerne, der nu kan se tilbage på adskillige missede muligheder, præcis som FCM havde gjort, hvis de som ventet var blevet toer i dag.
– Jeg har følelserne uden på tøjet. Jeg plejer at sige, at jeg er fokuseret, når jeg er på arbejde. Men selvfølgelig har jeg følelser. Og for alle, der har kigget på, har det været den vildeste Superliga. For os, der har været i det, har det været ekstremt hårdt. For man vidste ikke, om man blev nummer ét eller fire. Om det var Champions League eller helt ud af Europa. Og vi har været i Europa hver sæson de seneste ti år. Den følelse af, at man ikke ved, om man er med, den er hård.
– For at være helt ærlig, har jeg pisseondt af mine tre kolleger, der lige så meget kunne have fortjent mesterskabet. De har alle kæmpet og slidt, og de har haft positive perioder. Vi sidder alle sammen tilbage med det ene point, det ene mål, den ene sejr. Som os med Charles. Der kan FCK, Brøndby og FC Nordsjælland også finde øjeblikke. De der sidste 45 minutter, der er jo bare Superliga-sæsonen kogt ned. Det må være de mest hæsblæsende i Superligaens historie, siger Claus Steinlein.
FC Midtjylland er med mesterskabet voldsomt tæt på at komme i et Europa-ligaspil, som er klubbens erklærede målsætning. Én sejr i anden runde, hvor FCM er seedet og sandsynligvis trækker et hold, man er langt overlegen, vil garantere, at man som minimum er med i Conference League.
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Silkeborg klasker Randers
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Barcelona tager smal sejr
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT