– Vi har alt at vinde og intet at tabe.
Sådan forholdt FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas sig til mandagens lodtrækning i Europa League, hvor midtjyderne blev matchet med portugisiske Sporting Lissabon.
En samlet sejr over to opgør vil sende midtjyderne videre til ottendedelsfinalen, og Capellas har opskriften klar til, hvordan det skal ske.
– De har rigtig gode spillere og en dygtig træner, men jeg tror, at det er en fordel, at vi møder dem på udebane først.
– I den første kamp skal vi sørge for, at vi stadig har noget at spille for i returopgøret på hjemmebane.
– Vi ved, at vi kan præstere i Europa, og vi skal spille to fantastiske kampe, hvis vi skal gå videre, siger FCM-cheftræneren.
Efter en solid indsats i gruppespillet mod italienske Lazio, hollandske Feyenoord og østrigske Sturm Graz sikrede FCM sig andenpladsen, der sendte holdet videre til playoffrunden.
Den hurtige og driblestærke profil Gustav Isaksen var en af hovedarkitekterne bag avancementet, og han er på bølgelængde med sin cheftræner.
– Det er en svær modstander, og det bliver nogle rigtig svære kampe, hvor vi bliver underdogs.
– Vi har vist, at vi kan spille med i de svære kampe i Europa, så det tror jeg på, at vi kan gøre igen.
– Vi skal sørge for at få resultat på udebane. Vi skal ikke falde sammen, fordi så er kampen på hjemmebane allerede tabt på forhånd. Vi skal holde liv i det dernede, siger Gustav Isaksen.
Sporting Lissabon er gået videre til playoffkampen i Europa League, fordi portugiserne fik tredjepladsen i en Champions League-gruppe, hvor engelske Tottenham og tyske Frankfurt fik de øverste pladser.
Midtjyderne kunne mandag have trukket hold som FC Barcelona og Juventus, og det ærgrer FCM-anfører Erik Sviatchenko, at det ikke skete.
– Jeg havde det lidt ambivalent med lodtrækningen. Jeg havde håbet på et af de helt store hold for vores klubs skyld. Det skulle have været den der magiske fortælling om, at vi skulle møde en af de helt store klubber, siger Erik Sviatchenko.
I sommer røg FCM ud af kvalifikationen til Champions League, da holdet samlet blev slået med 2-7 af portugisiske Benfica. Derfor ved FCM-anføreren, at det er en hård lodtrækning.
– Sporting ligger nummer 33 på den europæiske koefficientliste, så det er et sindssygt stærkt hold. Det er måske en slags Benfica-light.
– Det er en svær lodtrækning, og vi er klare underdogs, siger Erik Sviatchenko.
Det første opgør spilles i Lissabon torsdag den 16. februar, mens returopgøret finder sted i Herning den 23. februar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Jakob Poulsen med dyster melding
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER