– Vi har alt at vinde og intet at tabe.
Sådan forholdt FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas sig til mandagens lodtrækning i Europa League, hvor midtjyderne blev matchet med portugisiske Sporting Lissabon.
En samlet sejr over to opgør vil sende midtjyderne videre til ottendedelsfinalen, og Capellas har opskriften klar til, hvordan det skal ske.
– De har rigtig gode spillere og en dygtig træner, men jeg tror, at det er en fordel, at vi møder dem på udebane først.
– I den første kamp skal vi sørge for, at vi stadig har noget at spille for i returopgøret på hjemmebane.
– Vi ved, at vi kan præstere i Europa, og vi skal spille to fantastiske kampe, hvis vi skal gå videre, siger FCM-cheftræneren.
Efter en solid indsats i gruppespillet mod italienske Lazio, hollandske Feyenoord og østrigske Sturm Graz sikrede FCM sig andenpladsen, der sendte holdet videre til playoffrunden.
Den hurtige og driblestærke profil Gustav Isaksen var en af hovedarkitekterne bag avancementet, og han er på bølgelængde med sin cheftræner.
– Det er en svær modstander, og det bliver nogle rigtig svære kampe, hvor vi bliver underdogs.
– Vi har vist, at vi kan spille med i de svære kampe i Europa, så det tror jeg på, at vi kan gøre igen.
– Vi skal sørge for at få resultat på udebane. Vi skal ikke falde sammen, fordi så er kampen på hjemmebane allerede tabt på forhånd. Vi skal holde liv i det dernede, siger Gustav Isaksen.
Sporting Lissabon er gået videre til playoffkampen i Europa League, fordi portugiserne fik tredjepladsen i en Champions League-gruppe, hvor engelske Tottenham og tyske Frankfurt fik de øverste pladser.
Midtjyderne kunne mandag have trukket hold som FC Barcelona og Juventus, og det ærgrer FCM-anfører Erik Sviatchenko, at det ikke skete.
– Jeg havde det lidt ambivalent med lodtrækningen. Jeg havde håbet på et af de helt store hold for vores klubs skyld. Det skulle have været den der magiske fortælling om, at vi skulle møde en af de helt store klubber, siger Erik Sviatchenko.
I sommer røg FCM ud af kvalifikationen til Champions League, da holdet samlet blev slået med 2-7 af portugisiske Benfica. Derfor ved FCM-anføreren, at det er en hård lodtrækning.
– Sporting ligger nummer 33 på den europæiske koefficientliste, så det er et sindssygt stærkt hold. Det er måske en slags Benfica-light.
– Det er en svær lodtrækning, og vi er klare underdogs, siger Erik Sviatchenko.
Det første opgør spilles i Lissabon torsdag den 16. februar, mens returopgøret finder sted i Herning den 23. februar.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
Salah har undskyldt
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER