– Jeg har det ambivalent med lodtrækningen

FC Midtjylland trak mandag Sporting Lissabon, da der var lodtrækning til playoffkampen i Europa League.



– Vi har alt at vinde og intet at tabe.

Sådan forholdt FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas sig til mandagens lodtrækning i Europa League, hvor midtjyderne blev matchet med portugisiske Sporting Lissabon.

En samlet sejr over to opgør vil sende midtjyderne videre til ottendedelsfinalen, og Capellas har opskriften klar til, hvordan det skal ske.

– De har rigtig gode spillere og en dygtig træner, men jeg tror, at det er en fordel, at vi møder dem på udebane først.

– I den første kamp skal vi sørge for, at vi stadig har noget at spille for i returopgøret på hjemmebane.

– Vi ved, at vi kan præstere i Europa, og vi skal spille to fantastiske kampe, hvis vi skal gå videre, siger FCM-cheftræneren.

Efter en solid indsats i gruppespillet mod italienske Lazio, hollandske Feyenoord og østrigske Sturm Graz sikrede FCM sig andenpladsen, der sendte holdet videre til playoffrunden.

Den hurtige og driblestærke profil Gustav Isaksen var en af hovedarkitekterne bag avancementet, og han er på bølgelængde med sin cheftræner.

– Det er en svær modstander, og det bliver nogle rigtig svære kampe, hvor vi bliver underdogs.

– Vi har vist, at vi kan spille med i de svære kampe i Europa, så det tror jeg på, at vi kan gøre igen.

– Vi skal sørge for at få resultat på udebane. Vi skal ikke falde sammen, fordi så er kampen på hjemmebane allerede tabt på forhånd. Vi skal holde liv i det dernede, siger Gustav Isaksen.

Sporting Lissabon er gået videre til playoffkampen i Europa League, fordi portugiserne fik tredjepladsen i en Champions League-gruppe, hvor engelske Tottenham og tyske Frankfurt fik de øverste pladser.

Midtjyderne kunne mandag have trukket hold som FC Barcelona og Juventus, og det ærgrer FCM-anfører Erik Sviatchenko, at det ikke skete.

– Jeg havde det lidt ambivalent med lodtrækningen. Jeg havde håbet på et af de helt store hold for vores klubs skyld. Det skulle have været den der magiske fortælling om, at vi skulle møde en af de helt store klubber, siger Erik Sviatchenko.

I sommer røg FCM ud af kvalifikationen til Champions League, da holdet samlet blev slået med 2-7 af portugisiske Benfica. Derfor ved FCM-anføreren, at det er en hård lodtrækning.

– Sporting ligger nummer 33 på den europæiske koefficientliste, så det er et sindssygt stærkt hold. Det er måske en slags Benfica-light.

– Det er en svær lodtrækning, og vi er klare underdogs, siger Erik Sviatchenko.

Det første opgør spilles i Lissabon torsdag den 16. februar, mens returopgøret finder sted i Herning den 23. februar.

/ritzau/






Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?




LIVE

LIVE: Han er tilbage

AGF smider sejren i de døende sekunder

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kan du se Liverpool mod Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vild spådom om FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Sønderjyske – AGF

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

OB – FC København

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

United overvejer disse fem managers

Brøndby IF – Viborg FF

Manchester United – Aston Villa

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Peter Kjær: Her er min bekymring

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne