– Jeg har det ambivalent med lodtrækningen

FC Midtjylland trak mandag Sporting Lissabon, da der var lodtrækning til playoffkampen i Europa League.



– Vi har alt at vinde og intet at tabe.

Sådan forholdt FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas sig til mandagens lodtrækning i Europa League, hvor midtjyderne blev matchet med portugisiske Sporting Lissabon.

En samlet sejr over to opgør vil sende midtjyderne videre til ottendedelsfinalen, og Capellas har opskriften klar til, hvordan det skal ske.

– De har rigtig gode spillere og en dygtig træner, men jeg tror, at det er en fordel, at vi møder dem på udebane først.

– I den første kamp skal vi sørge for, at vi stadig har noget at spille for i returopgøret på hjemmebane.

– Vi ved, at vi kan præstere i Europa, og vi skal spille to fantastiske kampe, hvis vi skal gå videre, siger FCM-cheftræneren.

Efter en solid indsats i gruppespillet mod italienske Lazio, hollandske Feyenoord og østrigske Sturm Graz sikrede FCM sig andenpladsen, der sendte holdet videre til playoffrunden.

Den hurtige og driblestærke profil Gustav Isaksen var en af hovedarkitekterne bag avancementet, og han er på bølgelængde med sin cheftræner.

– Det er en svær modstander, og det bliver nogle rigtig svære kampe, hvor vi bliver underdogs.

– Vi har vist, at vi kan spille med i de svære kampe i Europa, så det tror jeg på, at vi kan gøre igen.

– Vi skal sørge for at få resultat på udebane. Vi skal ikke falde sammen, fordi så er kampen på hjemmebane allerede tabt på forhånd. Vi skal holde liv i det dernede, siger Gustav Isaksen.

Sporting Lissabon er gået videre til playoffkampen i Europa League, fordi portugiserne fik tredjepladsen i en Champions League-gruppe, hvor engelske Tottenham og tyske Frankfurt fik de øverste pladser.

Midtjyderne kunne mandag have trukket hold som FC Barcelona og Juventus, og det ærgrer FCM-anfører Erik Sviatchenko, at det ikke skete.

– Jeg havde det lidt ambivalent med lodtrækningen. Jeg havde håbet på et af de helt store hold for vores klubs skyld. Det skulle have været den der magiske fortælling om, at vi skulle møde en af de helt store klubber, siger Erik Sviatchenko.

I sommer røg FCM ud af kvalifikationen til Champions League, da holdet samlet blev slået med 2-7 af portugisiske Benfica. Derfor ved FCM-anføreren, at det er en hård lodtrækning.

– Sporting ligger nummer 33 på den europæiske koefficientliste, så det er et sindssygt stærkt hold. Det er måske en slags Benfica-light.

– Det er en svær lodtrækning, og vi er klare underdogs, siger Erik Sviatchenko.

Det første opgør spilles i Lissabon torsdag den 16. februar, mens returopgøret finder sted i Herning den 23. februar.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Højlund jubler

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Sønderjyske – AGF

Vild spådom om FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

OB – FC København

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Liverpool – Tottenham

Markant transfermelding om Højlund

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Manchester United – Aston Villa

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Peter Kjær: Her er min bekymring

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

AaB-krisen fortsætter

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Frimann uenig – Det er en tendens

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime