– Jeg har det ambivalent med lodtrækningen

FC Midtjylland trak mandag Sporting Lissabon, da der var lodtrækning til playoffkampen i Europa League.



– Vi har alt at vinde og intet at tabe.

Sådan forholdt FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas sig til mandagens lodtrækning i Europa League, hvor midtjyderne blev matchet med portugisiske Sporting Lissabon.

En samlet sejr over to opgør vil sende midtjyderne videre til ottendedelsfinalen, og Capellas har opskriften klar til, hvordan det skal ske.

– De har rigtig gode spillere og en dygtig træner, men jeg tror, at det er en fordel, at vi møder dem på udebane først.

– I den første kamp skal vi sørge for, at vi stadig har noget at spille for i returopgøret på hjemmebane.

– Vi ved, at vi kan præstere i Europa, og vi skal spille to fantastiske kampe, hvis vi skal gå videre, siger FCM-cheftræneren.

Efter en solid indsats i gruppespillet mod italienske Lazio, hollandske Feyenoord og østrigske Sturm Graz sikrede FCM sig andenpladsen, der sendte holdet videre til playoffrunden.

Den hurtige og driblestærke profil Gustav Isaksen var en af hovedarkitekterne bag avancementet, og han er på bølgelængde med sin cheftræner.

– Det er en svær modstander, og det bliver nogle rigtig svære kampe, hvor vi bliver underdogs.

– Vi har vist, at vi kan spille med i de svære kampe i Europa, så det tror jeg på, at vi kan gøre igen.

– Vi skal sørge for at få resultat på udebane. Vi skal ikke falde sammen, fordi så er kampen på hjemmebane allerede tabt på forhånd. Vi skal holde liv i det dernede, siger Gustav Isaksen.

Sporting Lissabon er gået videre til playoffkampen i Europa League, fordi portugiserne fik tredjepladsen i en Champions League-gruppe, hvor engelske Tottenham og tyske Frankfurt fik de øverste pladser.

Midtjyderne kunne mandag have trukket hold som FC Barcelona og Juventus, og det ærgrer FCM-anfører Erik Sviatchenko, at det ikke skete.

– Jeg havde det lidt ambivalent med lodtrækningen. Jeg havde håbet på et af de helt store hold for vores klubs skyld. Det skulle have været den der magiske fortælling om, at vi skulle møde en af de helt store klubber, siger Erik Sviatchenko.

I sommer røg FCM ud af kvalifikationen til Champions League, da holdet samlet blev slået med 2-7 af portugisiske Benfica. Derfor ved FCM-anføreren, at det er en hård lodtrækning.

– Sporting ligger nummer 33 på den europæiske koefficientliste, så det er et sindssygt stærkt hold. Det er måske en slags Benfica-light.

– Det er en svær lodtrækning, og vi er klare underdogs, siger Erik Sviatchenko.

Det første opgør spilles i Lissabon torsdag den 16. februar, mens returopgøret finder sted i Herning den 23. februar.

/ritzau/






Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne




LIVE

TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok



LIVE

Superliga-LIVE: Derfor blev han taget ud i pausen

LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

OB – Sønderjyske

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Speakman om transfer: En unik situation

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Dansker scorer mod Barcelona

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber