FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau

FC Midtjylland lægger ikke skjul på, at stoltheden er stor over at være lykkedes med at hente Pione Sisto.



FC Midtjylland har netop præsenteret Pione Sisto som ny spiller i klubben. Det er netop sket på et pressemøde, hvor den tidligere landsholdsspiller er præsenteret flankeret af træner Brian Priske og Sportschef Svend Graversen.

Sportschefen lægger ikke skjul på, at det er er med en vis stolthed, at klubben har præsenteret Sisto tilbage i FCM-trøjen.

– Vi er umådeligt stolte af at have landet en aftale med Pione og hans bagland.

– Vi ved, at når man har en spiller med Piones kvaliteter – så ved vi, at der er flere om buddet. Derfor gør det os endnu mere stolte af, at det har kunnet lade sig gøre at lave en god aftale.

– Vi er en klub, der gerne vil have de sidste procenter ud for at præstere bedst muligt og nå vores mål – det er præcis sådan, du også har det. Det match, der var engang og som nu er her igen – det er vi glade for

– Pione kommer tilbage til FC Midtjylland som en mere moden spiller. Du har spillet mod de bedste i verden og eksempelvis været i en europæisk semifinale. Det er et niveau, som vi vil hente spillere på, og det er lykkedes med Pione, lyder det blandt andet fra Sven Graversen, der sætter streg under, at klubbens nye es skal bruge den kommende tid på at finde sig til rette og finde tilbage den form, der i sin tid gjorde ham til landsholdsspiller.

– Her og nu drejer det sig om at få Pione ind i klubben på den bedst mulige måde. Vi skal have fokus på at få dig integreret 100 procent i klubben. Og så er vi rigtigt, rigtigt mange, der glæder os til at se dig tilbage på en fodboldbane i Midtjylland.

Pione Sisto har skrevet under på en kontrakt, der løber de kommende fire år.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. henter stjerne

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’