FCM-chef: Vi vil hente spillere på Sistos niveau

FC Midtjylland lægger ikke skjul på, at stoltheden er stor over at være lykkedes med at hente Pione Sisto.



FC Midtjylland har netop præsenteret Pione Sisto som ny spiller i klubben. Det er netop sket på et pressemøde, hvor den tidligere landsholdsspiller er præsenteret flankeret af træner Brian Priske og Sportschef Svend Graversen.

Sportschefen lægger ikke skjul på, at det er er med en vis stolthed, at klubben har præsenteret Sisto tilbage i FCM-trøjen.

– Vi er umådeligt stolte af at have landet en aftale med Pione og hans bagland.

– Vi ved, at når man har en spiller med Piones kvaliteter – så ved vi, at der er flere om buddet. Derfor gør det os endnu mere stolte af, at det har kunnet lade sig gøre at lave en god aftale.

– Vi er en klub, der gerne vil have de sidste procenter ud for at præstere bedst muligt og nå vores mål – det er præcis sådan, du også har det. Det match, der var engang og som nu er her igen – det er vi glade for

– Pione kommer tilbage til FC Midtjylland som en mere moden spiller. Du har spillet mod de bedste i verden og eksempelvis været i en europæisk semifinale. Det er et niveau, som vi vil hente spillere på, og det er lykkedes med Pione, lyder det blandt andet fra Sven Graversen, der sætter streg under, at klubbens nye es skal bruge den kommende tid på at finde sig til rette og finde tilbage den form, der i sin tid gjorde ham til landsholdsspiller.

– Her og nu drejer det sig om at få Pione ind i klubben på den bedst mulige måde. Vi skal have fokus på at få dig integreret 100 procent i klubben. Og så er vi rigtigt, rigtigt mange, der glæder os til at se dig tilbage på en fodboldbane i Midtjylland.

Pione Sisto har skrevet under på en kontrakt, der løber de kommende fire år.





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Manchester City – Brentford

Wolfsburg – Bayern