I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.
Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.
– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert
Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.
– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.
Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.
– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.
Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
I tvivl – er Steve Cooper den rette?