FCM-debutant vil være førstevalg

Kasper Jensen fik i går debut i Superligaen for FC Midtjylland, men til sommer kan han være væk igen. For Jensen er klar til at skifte klub for at spille fast i næste sæson.



I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.

Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.

– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert

Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.

– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.

Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.

– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til  udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.

Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Her kan du se Norge mod Senegal

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Frankrig – Irak

Conrad Harder får argentinsk chef

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Melder dansk stortalent transferklar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

FC Københavns talenter gør rent bord

England – Ghana

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Colombia – DR Congo

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

Historisk Messi rykker forbi Klose

Et skridt tættere Englands største stadion



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Storklubber kæmper om danskers underskrift