I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.
Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.
– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert
Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.
– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.
Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.
– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.
Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?