FCM-debutant vil være førstevalg

Kasper Jensen fik i går debut i Superligaen for FC Midtjylland, men til sommer kan han være væk igen. For Jensen er klar til at skifte klub for at spille fast i næste sæson.



I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.

Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.

– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert

Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.

– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.

Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.

– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til  udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.

Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.





Kun Thomas Frank var værre



INTERVIEW

Scorer kvart milliard: ‘Fedt med den kontrakt’


Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

United-stjerner joker om Højlund-scoring



Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg



KOMMENTAR

Eriksen skal til Superligaen til sommer


Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men… 



EKSKLUSIVT

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’


Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’ 

Afsløring: Magnus Christensen rykker til Sverige

Gik viralt: Nu forklarer Rasmus Højlund

– Brøndby skal til at vinde nogle kampe

Afsløring: AaB lejer Jubril Adedeji ud


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Ville købe Parken: ‘Uinteressant’

– Det var dejligt lige at få scoret på Mads

Christian Eriksen er åben for retur

Riemer afslører: Han bliver anfører



Anbefaler dansk stjerne til Premier League-klub

Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

Man Utd kigger på Superliga-kending til 600 mio.

FCK-kollaps: ‘Han virker en smule rådvild’

Uvirkelig samtale for Harder: Vi er bedste venner

Thomas Frank på blokken i kriseramt klub

Damsgaard bedre end nogensinde: Er sindssygt glad

Mange mål i München


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


Opfordrer kæmpeklub: Køb Gustav Isaksen

Dybt imponeret af Jesper Sørensen: ‘Fantastisk!’

Roser Jon Dahl Tomasson efter bizart forløb

Scorer hattrick – Silkeborgs næste stortalent? 

Advarer Danmark mod megatalent: Utroligt!

Hård AGF-kritik: I kommer ALDRIG til at vinde guld

Tog superstjerne med til København

I svime over dansker: Herregud, altså!

Harder blæst bagover: ‘Verdens bedste angriber’

Grund til bekymkring?

Anton Gaaei i skurkerolle: Shit!

FC Barcelona er rasende 

Brian Riemer: ‘Han var ikke aktuel for Danmark’

Revser FCK-boss: Useriøst!

Riemer lettet over Højlund: ‘Gjorde mig så glad’

Danmarks nye bomber: ‘Derfor var beslutningen nem’

Stjerne afslører: ‘Var tæt på at dø’

Italiensk legende amok i tv-studie

Rundens Hold i Superligaen – 22. runde

Nyt Kvistgaarden-afbud

Hylder holdkammerat: ‘Han er vanvittig’

‘Nu skal vi fandme have en jacuzzi!’