FCM-debutant vil være førstevalg

Kasper Jensen fik i går debut i Superligaen for FC Midtjylland, men til sommer kan han være væk igen. For Jensen er klar til at skifte klub for at spille fast i næste sæson.



I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.

Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.

– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert

Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.

– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.

Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.

– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til  udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.

Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Yoram Zague sigtet i Danmark

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

OB straffer angriber

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Den første i næsten 40 år

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket