FCM-debutant vil være førstevalg

Kasper Jensen fik i går debut i Superligaen for FC Midtjylland, men til sommer kan han være væk igen. For Jensen er klar til at skifte klub for at spille fast i næste sæson.



I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.

Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.

– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert

Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.

– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.

Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.

– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til  udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.

Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Officielt: Sønderjyske sælger profil



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Endelig er der godt nyt

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Chok: Dortmund ude af Champions League

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’