FCM-debutant vil være førstevalg

Kasper Jensen fik i går debut i Superligaen for FC Midtjylland, men til sommer kan han være væk igen. For Jensen er klar til at skifte klub for at spille fast i næste sæson.



I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.

Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.

– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert

Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.

– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.

Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.

– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til  udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.

Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Alexander Lind blæst bagover

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viser målform før vigtig landskamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Glem 4-4-4-4-0

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Presset er på Danmark!

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Det kommer formentlig til at ske

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule