I sommer hentede FC Midtjylland den danske målmand Kasper Jensen hjem, efter han i femethalvt år havde optrådt for Werder Bremens andethold, Carl Zeiss Jena pg Paderborn.
Men lige siden hjemkomsten til dansk fodbold har Jensen varmet bænk, mens den yngre konkurrent Jonas Lössl har vogtet ulvenes bur. I går var der så endelig debut i Superligaen til 28-årige Jensen, der var med til at sikre FC Midtjylland en 2-1 sejr over SønderjyskE.
– Det var dejligt endelig at kunne bidrage med noget. Inden pausen så det egentlig ikke ud til, at jeg skulle ind, så jeg stod ude på plænen og spillede lidt småbold med de andre udskiftere. Da jeg så fik at vide, at jeg skulle ind, nåede jeg kun at varme op et par minutter, inden anden halvleg gik igang, så den måtte jeg tage på rutinen, siger Kasper Jensen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Ilsø: FCM scoutede mig forkert
Jensen erkender, at han har haft en svær tid som reserve i FC Midtjylland. Nu håber han, at det er ham, der står på mål, når FC Midtjylland søndag får besøg af Brøndby. Specielt valget af Jonas Lössl til pokalkampene skuffede målmanden, efter han stod klubbens fire pokalopgør i efterårssæsonen.
– Jeg håber, at jeg spiller den næste kamp, og det gør Jonas også, hvis han er klar. Sådan er det for alle spille. Det er jer medier, der gør Lössl til klart førstevalg. Det ser jeg ham ikke som, for jeg gider ikke lægge mig ned, for så daler motivationen helt automatisk. Jeg vil ikke lægge skjul på, at jeg var skuffet over, at jeg ikke spillede pokalkampene, som jeg gjorde i efteråret. Det kan godt være svært at føle, at jeg gør det job, jeg er ansat til, men målmandsposten er speciel, og jeg ved godt, at man ikke bare lige skifter ud, siger Kasper Jensen.
Selv om Kasper Jensen udover denne sæson har papir på to år mere i FC Midtjylland, så vil han ikke garantere, at han bliver i klubben efter sommerferien. For han er fast besluttet på at finde fast spilletid i næste sæson.
– Jeg skal spille efter sommerferien, og kan det ikke lade sig gøre i FC Midtjylland, så må vi se, hvad vi så kan finde ud af. Jeg tog tidligt til udlandet og blev voksen fodboldmæssigt og menneskeligt, og jeg føler, at jeg har niveauet til at stå i en top seks-klub i Superligaen, siger han.
Kasper Jensen sled sine første fodboldstøvler i Gug Boldklub, inden han skiftede til AaB i 1995. Herfra gik turen over Jetsmark og SønderjyskE, inden han tog springet til Tyskland i starten af 2005.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
FC Midtjylland misser gylden chance
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
FC Nordsjælland vinder i egen hule
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER