FC København er Danmarks mest velhavende fodboldklub, og rigdommen skyldes som bekendt ikke, at der gror penge på træerne i hovedstaden.
De mange millioner er havnet på kontoen i kraft af gode spillersalg og ikke mindst succes i Champions League, og det er noget, der bliver mødt med respekt af Claus Steinlein, der er administrerende direktør og sidder på pengekassen i FC Midtjylland.
Det fastslår bornholmeren i Viaplay-programmet “Topmødet”, som er et fællesinterview med Claus Steinlein, Peter Christiansen og Carsten V. Jensen.
– To mesterskaber i træk og to gange gruppespil i Champions League – det er jo ikke normalt i Skandinavien, at man kan det, så det har været flot arbejde. Det må jeg tage hatten af og have respekt for, siger Steinlein og nævner FCK’s økonomiske muskler som en væsentlig faktor for klubbens succes:
– FC København har en sindssyg økonomi, og det er jo der, de slår os to andre klubber – det viste de også i transfervinduet, hvor de brugte lidt ekstra penge på et i forvejen stærkt hold. FCK har sindssygt mange gode spillere, og deres udfordring kan måske blive, hvordan de får alle de store spillere til at harmonere, hvis de kun skal deltage i en turnering.

Når Claus Steinlein kigger på FC København-truppen, er der særligt en spiller, FCM-direktøren gerne havde set løbe rundt på MCH Arena.
– Jeg ville da gerne have haft jeres målmand, hvis jeg kunne vælge en enkelt, siger Steinlein henvendt til Peter Christiansen og henviser til Kamil Grabara.
Om Claus Steinleins pointe angående økonomien i FC København, siger “løvernes” sportsdirektør:
– Vi bruger de penge, der skal til, men vi får også payoff på det. Vi skal have en bundlinje, der kan retfærdiggøre de investeringer, siger “PC” og bemærker, at han også fornemmer en stor investeringsvillighed i både FCK og Brøndby, hvilket han betegner som en god ting for dansk fodbold.
FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen ved vinterpausen – to point foran Brøndby og tre point foran FCK.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT
Værste i 16 år
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER