FC København er Danmarks mest velhavende fodboldklub, og rigdommen skyldes som bekendt ikke, at der gror penge på træerne i hovedstaden.
De mange millioner er havnet på kontoen i kraft af gode spillersalg og ikke mindst succes i Champions League, og det er noget, der bliver mødt med respekt af Claus Steinlein, der er administrerende direktør og sidder på pengekassen i FC Midtjylland.
Det fastslår bornholmeren i Viaplay-programmet “Topmødet”, som er et fællesinterview med Claus Steinlein, Peter Christiansen og Carsten V. Jensen.
– To mesterskaber i træk og to gange gruppespil i Champions League – det er jo ikke normalt i Skandinavien, at man kan det, så det har været flot arbejde. Det må jeg tage hatten af og have respekt for, siger Steinlein og nævner FCK’s økonomiske muskler som en væsentlig faktor for klubbens succes:
– FC København har en sindssyg økonomi, og det er jo der, de slår os to andre klubber – det viste de også i transfervinduet, hvor de brugte lidt ekstra penge på et i forvejen stærkt hold. FCK har sindssygt mange gode spillere, og deres udfordring kan måske blive, hvordan de får alle de store spillere til at harmonere, hvis de kun skal deltage i en turnering.

Når Claus Steinlein kigger på FC København-truppen, er der særligt en spiller, FCM-direktøren gerne havde set løbe rundt på MCH Arena.
– Jeg ville da gerne have haft jeres målmand, hvis jeg kunne vælge en enkelt, siger Steinlein henvendt til Peter Christiansen og henviser til Kamil Grabara.
Om Claus Steinleins pointe angående økonomien i FC København, siger “løvernes” sportsdirektør:
– Vi bruger de penge, der skal til, men vi får også payoff på det. Vi skal have en bundlinje, der kan retfærdiggøre de investeringer, siger “PC” og bemærker, at han også fornemmer en stor investeringsvillighed i både FCK og Brøndby, hvilket han betegner som en god ting for dansk fodbold.
FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen ved vinterpausen – to point foran Brøndby og tre point foran FCK.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER