FCM-direktør: FC København har en sindssyg økonomi

FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein fremhæver FC Københavns økonomi som den afgørende forskel på topklubberne i Danmark.



FC København er Danmarks mest velhavende fodboldklub, og rigdommen skyldes som bekendt ikke, at der gror penge på træerne i hovedstaden.

De mange millioner er havnet på kontoen i kraft af gode spillersalg og ikke mindst succes i Champions League, og det er noget, der bliver mødt med respekt af Claus Steinlein, der er administrerende direktør og sidder på pengekassen i FC Midtjylland.

Det fastslår bornholmeren i Viaplay-programmet “Topmødet”, som er et fællesinterview med Claus Steinlein, Peter Christiansen og Carsten V. Jensen.

– To mesterskaber i træk og to gange gruppespil i Champions League – det er jo ikke normalt i Skandinavien, at man kan det, så det har været flot arbejde. Det må jeg tage hatten af og have respekt for, siger Steinlein og nævner FCK’s økonomiske muskler som en væsentlig faktor for klubbens succes:

– FC København har en sindssyg økonomi, og det er jo der, de slår os to andre klubber – det viste de også i transfervinduet, hvor de brugte lidt ekstra penge på et i forvejen stærkt hold. FCK har sindssygt mange gode spillere, og deres udfordring kan måske blive, hvordan de får alle de store spillere til at harmonere, hvis de kun skal deltage i en turnering.

 imago0049497197h

Når Claus Steinlein kigger på FC København-truppen, er der særligt en spiller, FCM-direktøren gerne havde set løbe rundt på MCH Arena. 

– Jeg ville da gerne have haft jeres målmand, hvis jeg kunne vælge en enkelt, siger Steinlein henvendt til Peter Christiansen og henviser til Kamil Grabara.

Om Claus Steinleins pointe angående økonomien i FC København, siger “løvernes” sportsdirektør: 

– Vi bruger de penge, der skal til, men vi får også payoff på det. Vi skal have en bundlinje, der kan retfærdiggøre de investeringer, siger “PC” og bemærker, at han også fornemmer en stor investeringsvillighed i både FCK og Brøndby, hvilket han betegner som en god ting for dansk fodbold. 

FC Midtjylland er på førstepladsen i Superligaen ved vinterpausen – to point foran Brøndby og tre point foran FCK.





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med komet

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Han er Superligaens ringeste målmand!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Nu er han pludselig syg



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Glem det, Leicester!

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Mathias Zanka går viralt

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal