Steinlein har 200 millioner kroner på spil

Ifølge Claus Steinlein skal FC Midtjylland vise, at klubben er klar til at træde ind i Champions League.



En sejr, og så er en plads i et europæisk gruppespil en realitet.

Det er et faktum for FC Midtjylland, når klubben onsdag aften går på banen til kampen mod Young Boys i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Det gør opgøret til årets vigtigste for klubben, mener FCM-direktør Claus Steinlein.

– Det sjove er jo, at kampen i Bulgarien var den vigtigste. Nu er det den her, der er den vigtigste. Det er altid den næste kamp, men selvfølgelig er det årets vigtigste, fordi den kan sikre et gruppespil, siger han.

Vinder FC Midtjylland, er det danske mesterhold klar til playoffrunden, som er sidste stop før Champions League-gruppespillet. Et nederlag her vil sende herningenserne i Europa League-gruppespillet som trøstpræmie.

Tabes kampen mod Young Boys, venter der midtjyderne en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

Både på kort og lang sigt kan betydningen af onsdagens kamp ikke undervurderes, mener Steinlein.

– For det første spiller vi om 200 millioner kroner, hvis vi kan vinde den her og næste runde. Det ville give en tryghed i, at vi kommer i mål med det her års og næste års regnskab.

– Og for det andet så er det det her, vi træner for og har forsøgt at få en masse erfaring inden for. Vi skal bevise over for os selv og vores region, at nu er vi klar til at hoppe ind i Champions League-gruppespillet, siger han.

Om kampen ender med en sejr eller et nederlag, kan få direkte betydning for, hvordan truppen ser ud i resten af efteråret.

– Kommer vi i Champions League-gruppespillet, kan det være, at man kan supplere truppen med en enkelt spiller.

– Det kan også være, at vi lejer en mere, end vi ellers havde tænkt. Med et gruppespil i efteråret bliver det et hæsblæsende efterår. Det hele bliver komprimeret sammen med ekstra mange kampe frem til 20. december, siger Steinlein.

Med årets vigtigste kamp lige om hjørnet hvilet et stort pres på skuldrene af spillerne i FC Midtjyllands trup.

Men det lever de fint med, fastslår anfører Erik Sviatchenko.

– Det er et helt naturligt element, når vi gerne vil spille med der, hvor det er sjovest. Derved kommer der selvfølgelig også et pres på vores skuldre i den forstand, at vi skal ud og præstere og levere, siger han.

FC Midtjylland stod for det første pres, da holdet i august tog til Bulgarien og besejrede Ludogorets i en svær udekamp.

Den kamp viste, at midtjydernes spilkoncept også fungerer mod modstandere fra en høj europæisk hylde, mener kaptajnen.

– Vi tror på tingene, og da vi spillede i turneringen mod Ludogorets på udebane, gjorde vi det rigtig fint. Jeg forventer, at vi møder et hold, der er et niveau over, men forhåbentlig kan vi alle sammen løfte os til det niveau, siger han.

Kvalifikationskampen spilles på MCH Arena i Herning klokken 20.30 onsdag aften.

/ritzau/





Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag


Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

FC København – Lyngby BK

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!