Steinlein har 200 millioner kroner på spil

Ifølge Claus Steinlein skal FC Midtjylland vise, at klubben er klar til at træde ind i Champions League.



En sejr, og så er en plads i et europæisk gruppespil en realitet.

Det er et faktum for FC Midtjylland, når klubben onsdag aften går på banen til kampen mod Young Boys i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Det gør opgøret til årets vigtigste for klubben, mener FCM-direktør Claus Steinlein.

– Det sjove er jo, at kampen i Bulgarien var den vigtigste. Nu er det den her, der er den vigtigste. Det er altid den næste kamp, men selvfølgelig er det årets vigtigste, fordi den kan sikre et gruppespil, siger han.

Vinder FC Midtjylland, er det danske mesterhold klar til playoffrunden, som er sidste stop før Champions League-gruppespillet. Et nederlag her vil sende herningenserne i Europa League-gruppespillet som trøstpræmie.

Tabes kampen mod Young Boys, venter der midtjyderne en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

Både på kort og lang sigt kan betydningen af onsdagens kamp ikke undervurderes, mener Steinlein.

– For det første spiller vi om 200 millioner kroner, hvis vi kan vinde den her og næste runde. Det ville give en tryghed i, at vi kommer i mål med det her års og næste års regnskab.

– Og for det andet så er det det her, vi træner for og har forsøgt at få en masse erfaring inden for. Vi skal bevise over for os selv og vores region, at nu er vi klar til at hoppe ind i Champions League-gruppespillet, siger han.

Om kampen ender med en sejr eller et nederlag, kan få direkte betydning for, hvordan truppen ser ud i resten af efteråret.

– Kommer vi i Champions League-gruppespillet, kan det være, at man kan supplere truppen med en enkelt spiller.

– Det kan også være, at vi lejer en mere, end vi ellers havde tænkt. Med et gruppespil i efteråret bliver det et hæsblæsende efterår. Det hele bliver komprimeret sammen med ekstra mange kampe frem til 20. december, siger Steinlein.

Med årets vigtigste kamp lige om hjørnet hvilet et stort pres på skuldrene af spillerne i FC Midtjyllands trup.

Men det lever de fint med, fastslår anfører Erik Sviatchenko.

– Det er et helt naturligt element, når vi gerne vil spille med der, hvor det er sjovest. Derved kommer der selvfølgelig også et pres på vores skuldre i den forstand, at vi skal ud og præstere og levere, siger han.

FC Midtjylland stod for det første pres, da holdet i august tog til Bulgarien og besejrede Ludogorets i en svær udekamp.

Den kamp viste, at midtjydernes spilkoncept også fungerer mod modstandere fra en høj europæisk hylde, mener kaptajnen.

– Vi tror på tingene, og da vi spillede i turneringen mod Ludogorets på udebane, gjorde vi det rigtig fint. Jeg forventer, at vi møder et hold, der er et niveau over, men forhåbentlig kan vi alle sammen løfte os til det niveau, siger han.

Kvalifikationskampen spilles på MCH Arena i Herning klokken 20.30 onsdag aften.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Her kan du se FC København mod Napoli

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Brøndby vil holde på stjerne

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Kommer til AGF efter monstersæson

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby har IKKE budt

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Højlund roser FC Københavns fans

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

FC København byder på kantspiller

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

I chok over Tottenham

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?