Steinlein har 200 millioner kroner på spil

Ifølge Claus Steinlein skal FC Midtjylland vise, at klubben er klar til at træde ind i Champions League.



En sejr, og så er en plads i et europæisk gruppespil en realitet.

Det er et faktum for FC Midtjylland, når klubben onsdag aften går på banen til kampen mod Young Boys i Champions League-kvalifikationens tredje runde.

Det gør opgøret til årets vigtigste for klubben, mener FCM-direktør Claus Steinlein.

– Det sjove er jo, at kampen i Bulgarien var den vigtigste. Nu er det den her, der er den vigtigste. Det er altid den næste kamp, men selvfølgelig er det årets vigtigste, fordi den kan sikre et gruppespil, siger han.

Vinder FC Midtjylland, er det danske mesterhold klar til playoffrunden, som er sidste stop før Champions League-gruppespillet. Et nederlag her vil sende herningenserne i Europa League-gruppespillet som trøstpræmie.

Tabes kampen mod Young Boys, venter der midtjyderne en playoffduel om en plads i Europa League-gruppespillet.

Både på kort og lang sigt kan betydningen af onsdagens kamp ikke undervurderes, mener Steinlein.

– For det første spiller vi om 200 millioner kroner, hvis vi kan vinde den her og næste runde. Det ville give en tryghed i, at vi kommer i mål med det her års og næste års regnskab.

– Og for det andet så er det det her, vi træner for og har forsøgt at få en masse erfaring inden for. Vi skal bevise over for os selv og vores region, at nu er vi klar til at hoppe ind i Champions League-gruppespillet, siger han.

Om kampen ender med en sejr eller et nederlag, kan få direkte betydning for, hvordan truppen ser ud i resten af efteråret.

– Kommer vi i Champions League-gruppespillet, kan det være, at man kan supplere truppen med en enkelt spiller.

– Det kan også være, at vi lejer en mere, end vi ellers havde tænkt. Med et gruppespil i efteråret bliver det et hæsblæsende efterår. Det hele bliver komprimeret sammen med ekstra mange kampe frem til 20. december, siger Steinlein.

Med årets vigtigste kamp lige om hjørnet hvilet et stort pres på skuldrene af spillerne i FC Midtjyllands trup.

Men det lever de fint med, fastslår anfører Erik Sviatchenko.

– Det er et helt naturligt element, når vi gerne vil spille med der, hvor det er sjovest. Derved kommer der selvfølgelig også et pres på vores skuldre i den forstand, at vi skal ud og præstere og levere, siger han.

FC Midtjylland stod for det første pres, da holdet i august tog til Bulgarien og besejrede Ludogorets i en svær udekamp.

Den kamp viste, at midtjydernes spilkoncept også fungerer mod modstandere fra en høj europæisk hylde, mener kaptajnen.

– Vi tror på tingene, og da vi spillede i turneringen mod Ludogorets på udebane, gjorde vi det rigtig fint. Jeg forventer, at vi møder et hold, der er et niveau over, men forhåbentlig kan vi alle sammen løfte os til det niveau, siger han.

Kvalifikationskampen spilles på MCH Arena i Herning klokken 20.30 onsdag aften.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

FCK-boss reagerer på Daramy-historie



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Åbner for ny rolle i FC København

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Randers køber ny angriber

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mere aktivitet på vej i FC København

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Rekordtransfer?

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr