FC Midtjylland får mere travlt i efteråret end sædvanligt. Og det er klubben formentlig lykkelig for.
For anden gang i klubbens historie kan FCM nemlig bryste sig af en plads i et europæisk gruppespil.
Det står klart, efter at midtjyderne onsdag aften vandt 3-0 hjemme over schweiziske Young Boys i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Et selvmål sendte i anden halvleg FCM på sejrskurs, før Anders Dreyer og Awer Mabil cementerede sejren over mesterholdet fra Schweiz.
Den danske triumf betyder, at herningenserne nu er klar til playoffrunden i kvalifikationen, hvor tjekkiske Slavia Prag venter over to kampe.
Vinder FCM den duel, havner holdet i Champions Leagues gruppespil. I tilfælde af et samlet dansk nederlag står den på Europa League-gruppespil.
Young Boys kom ellers til Herning efter endnu et europæisk gruppespil til samlingen. Og allerede efter lidt over et minut var gæsterne tæt på at tage et stort skridt i den retning.
Den hyperfarlige angriber Jean-Pierre Nsame slap igennem efter en simpel dybdeaflevering, men Jesper Hansen diskede op med en god redning på det flade spark.
Efter at have rystet det, der kunne have været den værst tænkelige start, af sig, kom hjemmeholdet bedre med og kom selv frem til et par halve muligheder, hvor den sidste aflevering manglede præcision.
Men når Young Boys satte sig for at spille hurtigt, kom midtjyderne i problemer, og de teknisk stærke schweizere stod for de største chancer.
Nsame var igen tæt på, da han fik en friløber ti minutter før pausen. Men endnu en gang var Jesper Hansen redningsmanden – denne gang på en afslutning højt i målet.
Kort inden Young Boys-chancen havde en manglende straffesparksdom fået FCM-bænken i det røde felt. Midtjyderne mente, at en Young Boys-spiller havde armen ulovligt på bolden i feltet, men dommeren vinkede afværgende.
På grund af regler udstukket af Uefa må klubberne ikke lukke fans ind til kampe i Europa for tiden, så med de tomme tribuner som kulisse var hjemmeholdets frustration tydelig.
Det stod 0-0 ved pausen, og det var begge hold tydeligvis indstillet på at lave om på fra anden halvlegs start.
Knap var halvlegen sparket i gang, før Sory Kaba fik en stor hovedstødschance. Og få minutter senere var det gæsternes Christian Fassnacht, som brændte med hovedet.
Værternes forløsning kom efter 50 minutter.
Et frispark fra Anders Dreyer endte på armen af Jordan Lefort og sejlede i schweizernes eget net.
Det satte holdet fra Bern under pres, da det hele skulle afgøres i onsdagens opgør. Men i stedet for en udligning blev føringen udbygget.
Efter en time strøg Paulinho til baglinjen. Brasilianerens indlæg strejfede overliggeren og landede hos Kaba, der uselvisk serverede den fladt for Dreyer. 2-0.
Hjemvendte Pione Sisto blev sendt på banen, og han stod for det fornemme oplæg til kampens sidste mål, som i to omgange blev sat ind af Mabil.
Schweizerne skulle endda være glade for at slutte med 11 mand på banen, for med kvarter igen blev Dreyer nedlagt af Fassnacht, som noget uforståeligt slap med et gult kort.
Young Boys forlod Herning med frustration, mens FC Midtjyllands drømme om en plads i Champions League kun er to kampe fra at gå i opfyldelse.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
AVIS
Ingen kontakt med AGF
LIVE: FCK taber i Barcelona
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
