FC Midtjylland får mere travlt i efteråret end sædvanligt. Og det er klubben formentlig lykkelig for.
For anden gang i klubbens historie kan FCM nemlig bryste sig af en plads i et europæisk gruppespil.
Det står klart, efter at midtjyderne onsdag aften vandt 3-0 hjemme over schweiziske Young Boys i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Et selvmål sendte i anden halvleg FCM på sejrskurs, før Anders Dreyer og Awer Mabil cementerede sejren over mesterholdet fra Schweiz.
Den danske triumf betyder, at herningenserne nu er klar til playoffrunden i kvalifikationen, hvor tjekkiske Slavia Prag venter over to kampe.
Vinder FCM den duel, havner holdet i Champions Leagues gruppespil. I tilfælde af et samlet dansk nederlag står den på Europa League-gruppespil.
Young Boys kom ellers til Herning efter endnu et europæisk gruppespil til samlingen. Og allerede efter lidt over et minut var gæsterne tæt på at tage et stort skridt i den retning.
Den hyperfarlige angriber Jean-Pierre Nsame slap igennem efter en simpel dybdeaflevering, men Jesper Hansen diskede op med en god redning på det flade spark.
Efter at have rystet det, der kunne have været den værst tænkelige start, af sig, kom hjemmeholdet bedre med og kom selv frem til et par halve muligheder, hvor den sidste aflevering manglede præcision.
Men når Young Boys satte sig for at spille hurtigt, kom midtjyderne i problemer, og de teknisk stærke schweizere stod for de største chancer.
Nsame var igen tæt på, da han fik en friløber ti minutter før pausen. Men endnu en gang var Jesper Hansen redningsmanden – denne gang på en afslutning højt i målet.
Kort inden Young Boys-chancen havde en manglende straffesparksdom fået FCM-bænken i det røde felt. Midtjyderne mente, at en Young Boys-spiller havde armen ulovligt på bolden i feltet, men dommeren vinkede afværgende.
På grund af regler udstukket af Uefa må klubberne ikke lukke fans ind til kampe i Europa for tiden, så med de tomme tribuner som kulisse var hjemmeholdets frustration tydelig.
Det stod 0-0 ved pausen, og det var begge hold tydeligvis indstillet på at lave om på fra anden halvlegs start.
Knap var halvlegen sparket i gang, før Sory Kaba fik en stor hovedstødschance. Og få minutter senere var det gæsternes Christian Fassnacht, som brændte med hovedet.
Værternes forløsning kom efter 50 minutter.
Et frispark fra Anders Dreyer endte på armen af Jordan Lefort og sejlede i schweizernes eget net.
Det satte holdet fra Bern under pres, da det hele skulle afgøres i onsdagens opgør. Men i stedet for en udligning blev føringen udbygget.
Efter en time strøg Paulinho til baglinjen. Brasilianerens indlæg strejfede overliggeren og landede hos Kaba, der uselvisk serverede den fladt for Dreyer. 2-0.
Hjemvendte Pione Sisto blev sendt på banen, og han stod for det fornemme oplæg til kampens sidste mål, som i to omgange blev sat ind af Mabil.
Schweizerne skulle endda være glade for at slutte med 11 mand på banen, for med kvarter igen blev Dreyer nedlagt af Fassnacht, som noget uforståeligt slap med et gult kort.
Young Boys forlod Herning med frustration, mens FC Midtjyllands drømme om en plads i Champions League kun er to kampe fra at gå i opfyldelse.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Færdig i Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
