FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr

FC Midtjylland slog Young Boys på tre mål i anden halvleg og er dermed sikker på en plads i et gruppespil.



FC Midtjylland får mere travlt i efteråret end sædvanligt. Og det er klubben formentlig lykkelig for.

For anden gang i klubbens historie kan FCM nemlig bryste sig af en plads i et europæisk gruppespil.

Det står klart, efter at midtjyderne onsdag aften vandt 3-0 hjemme over schweiziske Young Boys i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.

Et selvmål sendte i anden halvleg FCM på sejrskurs, før Anders Dreyer og Awer Mabil cementerede sejren over mesterholdet fra Schweiz.

Den danske triumf betyder, at herningenserne nu er klar til playoffrunden i kvalifikationen, hvor tjekkiske Slavia Prag venter over to kampe.

Vinder FCM den duel, havner holdet i Champions Leagues gruppespil. I tilfælde af et samlet dansk nederlag står den på Europa League-gruppespil.

Young Boys kom ellers til Herning efter endnu et europæisk gruppespil til samlingen. Og allerede efter lidt over et minut var gæsterne tæt på at tage et stort skridt i den retning.

Den hyperfarlige angriber Jean-Pierre Nsame slap igennem efter en simpel dybdeaflevering, men Jesper Hansen diskede op med en god redning på det flade spark.

Efter at have rystet det, der kunne have været den værst tænkelige start, af sig, kom hjemmeholdet bedre med og kom selv frem til et par halve muligheder, hvor den sidste aflevering manglede præcision.

Men når Young Boys satte sig for at spille hurtigt, kom midtjyderne i problemer, og de teknisk stærke schweizere stod for de største chancer.

Nsame var igen tæt på, da han fik en friløber ti minutter før pausen. Men endnu en gang var Jesper Hansen redningsmanden – denne gang på en afslutning højt i målet.

Kort inden Young Boys-chancen havde en manglende straffesparksdom fået FCM-bænken i det røde felt. Midtjyderne mente, at en Young Boys-spiller havde armen ulovligt på bolden i feltet, men dommeren vinkede afværgende.

På grund af regler udstukket af Uefa må klubberne ikke lukke fans ind til kampe i Europa for tiden, så med de tomme tribuner som kulisse var hjemmeholdets frustration tydelig.

Det stod 0-0 ved pausen, og det var begge hold tydeligvis indstillet på at lave om på fra anden halvlegs start.

Knap var halvlegen sparket i gang, før Sory Kaba fik en stor hovedstødschance. Og få minutter senere var det gæsternes Christian Fassnacht, som brændte med hovedet.

Værternes forløsning kom efter 50 minutter.

Et frispark fra Anders Dreyer endte på armen af Jordan Lefort og sejlede i schweizernes eget net.

Det satte holdet fra Bern under pres, da det hele skulle afgøres i onsdagens opgør. Men i stedet for en udligning blev føringen udbygget.

Efter en time strøg Paulinho til baglinjen. Brasilianerens indlæg strejfede overliggeren og landede hos Kaba, der uselvisk serverede den fladt for Dreyer. 2-0.

Hjemvendte Pione Sisto blev sendt på banen, og han stod for det fornemme oplæg til kampens sidste mål, som i to omgange blev sat ind af Mabil.

Schweizerne skulle endda være glade for at slutte med 11 mand på banen, for med kvarter igen blev Dreyer nedlagt af Fassnacht, som noget uforståeligt slap med et gult kort.

Young Boys forlod Herning med frustration, mens FC Midtjyllands drømme om en plads i Champions League kun er to kampe fra at gå i opfyldelse.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne

‘Hvem fanden ringer man til?’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny melding om fremtiden

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Trænerlegende stopper

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!