Rygter om flytning af FCM-kamp i CL: Vi holder øje

FC Midtjyllands hjemmekamp mod Liverpool i Champions League risikerer at blive flyttet fra Herning.



Først meldte Liverpool Echo om en forestående flytning væk fra Herning af FC Midtjyllands storkamp mod Liverpool i Champions League den 9. december.

Og onsdag meldte Daily Mail, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) opererer med Dortmunds Signal Iduna Park som nødplan.

Det kan FCM ikke bekræfte, men presseansvarlig Mads Hviid Jakobsen siger, at klubben selvfølgelig følger situationen i forhold til coronaprotokollerne.

– Der er intet odiøst i, at der bliver opereret med et andet spillested, når nationale lovgivninger kan gøre det udfordrende for et hold at deltage i kampen.

– Der er som sådan ikke noget nyt, intet er besluttet. Men det er klart, at vi holder øje, når nu de engelske restriktioner er, som de er. Men lad os nu se, hvad der sker den 3. december, hvor de engelske myndigheder revurderer dem, siger Mads Hviid Jakobsen.

Indtil der kommer en anden melding, regner klubben med, at storkampen skal spilles i Herning.

Håbet er, at England kan ændre karantænereglerne ved hjemrejse fra Danmark, efter der er kommet styr på minksituationen i Nordjylland.

– Det er i dette tilfælde kommet på tale, fordi de engelske myndigheder har indført retningslinjer, der gør, at man skal i karantæne, når man kommer hjem.

– Det så vi senest med landsholdet, og det gik jo meget godt, for de syv landsholdsspillere fra engelske klubber fik en særaftale fra at skulle i karantæne. Og det er vel en lignende, Liverpool i givet fald skal have, siger Mads Hviid Jakobsen.

– Grunden til karantænereglerne er jo minksituationen i Nordjylland, og den er der taget hånd om nationalt.

Efterfølgende meddelte Sundheds- og Ældreministeriet torsdag i en pressemeddelelse, at de fleste restriktioner i Nordjylland bliver lempet.

Kollektiv trafik og kultur- og fritidsliv kan åbne fredag, mens restriktioner for dagtilbud, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser lempes mandag.

Før hjemmekampen mod Liverpool skal FCM i Champions League spille to gruppekampe. Der 25. november ude mod Ajax og den 1. december ude mod Atalanta.

/ritzau/






VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Overraskende melding om Oliver Christensen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Qatar – Schweiz



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte