Rygter om flytning af FCM-kamp i CL: Vi holder øje

FC Midtjyllands hjemmekamp mod Liverpool i Champions League risikerer at blive flyttet fra Herning.



Først meldte Liverpool Echo om en forestående flytning væk fra Herning af FC Midtjyllands storkamp mod Liverpool i Champions League den 9. december.

Og onsdag meldte Daily Mail, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) opererer med Dortmunds Signal Iduna Park som nødplan.

Det kan FCM ikke bekræfte, men presseansvarlig Mads Hviid Jakobsen siger, at klubben selvfølgelig følger situationen i forhold til coronaprotokollerne.

– Der er intet odiøst i, at der bliver opereret med et andet spillested, når nationale lovgivninger kan gøre det udfordrende for et hold at deltage i kampen.

– Der er som sådan ikke noget nyt, intet er besluttet. Men det er klart, at vi holder øje, når nu de engelske restriktioner er, som de er. Men lad os nu se, hvad der sker den 3. december, hvor de engelske myndigheder revurderer dem, siger Mads Hviid Jakobsen.

Indtil der kommer en anden melding, regner klubben med, at storkampen skal spilles i Herning.

Håbet er, at England kan ændre karantænereglerne ved hjemrejse fra Danmark, efter der er kommet styr på minksituationen i Nordjylland.

– Det er i dette tilfælde kommet på tale, fordi de engelske myndigheder har indført retningslinjer, der gør, at man skal i karantæne, når man kommer hjem.

– Det så vi senest med landsholdet, og det gik jo meget godt, for de syv landsholdsspillere fra engelske klubber fik en særaftale fra at skulle i karantæne. Og det er vel en lignende, Liverpool i givet fald skal have, siger Mads Hviid Jakobsen.

– Grunden til karantænereglerne er jo minksituationen i Nordjylland, og den er der taget hånd om nationalt.

Efterfølgende meddelte Sundheds- og Ældreministeriet torsdag i en pressemeddelelse, at de fleste restriktioner i Nordjylland bliver lempet.

Kollektiv trafik og kultur- og fritidsliv kan åbne fredag, mens restriktioner for dagtilbud, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser lempes mandag.

Før hjemmekampen mod Liverpool skal FCM i Champions League spille to gruppekampe. Der 25. november ude mod Ajax og den 1. december ude mod Atalanta.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Tunesien – Holland

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK