Rygter om flytning af FCM-kamp i CL: Vi holder øje

FC Midtjyllands hjemmekamp mod Liverpool i Champions League risikerer at blive flyttet fra Herning.



Først meldte Liverpool Echo om en forestående flytning væk fra Herning af FC Midtjyllands storkamp mod Liverpool i Champions League den 9. december.

Og onsdag meldte Daily Mail, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) opererer med Dortmunds Signal Iduna Park som nødplan.

Det kan FCM ikke bekræfte, men presseansvarlig Mads Hviid Jakobsen siger, at klubben selvfølgelig følger situationen i forhold til coronaprotokollerne.

– Der er intet odiøst i, at der bliver opereret med et andet spillested, når nationale lovgivninger kan gøre det udfordrende for et hold at deltage i kampen.

– Der er som sådan ikke noget nyt, intet er besluttet. Men det er klart, at vi holder øje, når nu de engelske restriktioner er, som de er. Men lad os nu se, hvad der sker den 3. december, hvor de engelske myndigheder revurderer dem, siger Mads Hviid Jakobsen.

Indtil der kommer en anden melding, regner klubben med, at storkampen skal spilles i Herning.

Håbet er, at England kan ændre karantænereglerne ved hjemrejse fra Danmark, efter der er kommet styr på minksituationen i Nordjylland.

– Det er i dette tilfælde kommet på tale, fordi de engelske myndigheder har indført retningslinjer, der gør, at man skal i karantæne, når man kommer hjem.

– Det så vi senest med landsholdet, og det gik jo meget godt, for de syv landsholdsspillere fra engelske klubber fik en særaftale fra at skulle i karantæne. Og det er vel en lignende, Liverpool i givet fald skal have, siger Mads Hviid Jakobsen.

– Grunden til karantænereglerne er jo minksituationen i Nordjylland, og den er der taget hånd om nationalt.

Efterfølgende meddelte Sundheds- og Ældreministeriet torsdag i en pressemeddelelse, at de fleste restriktioner i Nordjylland bliver lempet.

Kollektiv trafik og kultur- og fritidsliv kan åbne fredag, mens restriktioner for dagtilbud, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser lempes mandag.

Før hjemmekampen mod Liverpool skal FCM i Champions League spille to gruppekampe. Der 25. november ude mod Ajax og den 1. december ude mod Atalanta.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona