Først meldte Liverpool Echo om en forestående flytning væk fra Herning af FC Midtjyllands storkamp mod Liverpool i Champions League den 9. december.
Og onsdag meldte Daily Mail, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) opererer med Dortmunds Signal Iduna Park som nødplan.
Det kan FCM ikke bekræfte, men presseansvarlig Mads Hviid Jakobsen siger, at klubben selvfølgelig følger situationen i forhold til coronaprotokollerne.
– Der er intet odiøst i, at der bliver opereret med et andet spillested, når nationale lovgivninger kan gøre det udfordrende for et hold at deltage i kampen.
– Der er som sådan ikke noget nyt, intet er besluttet. Men det er klart, at vi holder øje, når nu de engelske restriktioner er, som de er. Men lad os nu se, hvad der sker den 3. december, hvor de engelske myndigheder revurderer dem, siger Mads Hviid Jakobsen.
Indtil der kommer en anden melding, regner klubben med, at storkampen skal spilles i Herning.
Håbet er, at England kan ændre karantænereglerne ved hjemrejse fra Danmark, efter der er kommet styr på minksituationen i Nordjylland.
– Det er i dette tilfælde kommet på tale, fordi de engelske myndigheder har indført retningslinjer, der gør, at man skal i karantæne, når man kommer hjem.
– Det så vi senest med landsholdet, og det gik jo meget godt, for de syv landsholdsspillere fra engelske klubber fik en særaftale fra at skulle i karantæne. Og det er vel en lignende, Liverpool i givet fald skal have, siger Mads Hviid Jakobsen.
– Grunden til karantænereglerne er jo minksituationen i Nordjylland, og den er der taget hånd om nationalt.
Efterfølgende meddelte Sundheds- og Ældreministeriet torsdag i en pressemeddelelse, at de fleste restriktioner i Nordjylland bliver lempet.
Kollektiv trafik og kultur- og fritidsliv kan åbne fredag, mens restriktioner for dagtilbud, skoler, ungdomsuddannelser og videregående uddannelser lempes mandag.
Før hjemmekampen mod Liverpool skal FCM i Champions League spille to gruppekampe. Der 25. november ude mod Ajax og den 1. december ude mod Atalanta.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
