SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det gik hårdt for sig, da FC Midtjylland torsdag aften røg ud af Europa League til Real Sociedad med et 2-5-nederlag, efter FCM havde tabt første opgør 1-2.
Dani Silva ryger i karantæne og er ude, næste gang FC Midtjylland spiller europæisk, hvilket klubben ligger til at gøre igen til juli og august, som Superliga-stillingen er nu.
Men et par minutter før det røde kort skulle Silva efterses af FCM’s læge, efter han havde fået en hård stempling på skinnebenet i et offensivt raid midt på banen.
Portugiseren kunne efter kampen fremvise et skinneben med tydelige sår efter modspillerens knopper, hvilket Tipsbladet har set på et billede, og i FCM-lejren forstod man ikke, hvordan Real Sociedad slap for rødt, mens Dani Silva fik en udvisning for et alt for højt løftet ben og tydeligvis ikke orienterede sig, da han bragede ind i en modspiller sekunder efter at være kommet tilbage på banen.
– 90 sekunder før eller sådan noget skulle de have haft et rødt kort. Man kan se store røde mærker på hans skinneben, hvor han blev ramt. Dommeren sagde, at de havde tjekket den i VAR, og at det ikke var rødt. Jeg har ikke set gengivelsen igen, men det har I nok. Fra den vinkel, jeg så den, var det for mig et rødt kort, siger Kevin Mbabu.
– Og så er han uheldigt ti sekunder senere. Jeg tror ikke, det var hans mening, han så ikke modspilleren, og det er det, der sker. Han vil lære af det, og vi har en ekstra mulighed for at få rettet op på tingene på søndag.
– Der var det røde kort, men vi havde også indkasseret mål og der var meget i kampen inden da, så vi kan ikke bebrejde Dani det mindste, siger Kevin Mbabu.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kunne ikke begribe, hvordan dommeren kunne udlade at give rødt kort til Jon Olasagasti for forseelsen på Silva.
– Dani kommer til at udsætte sig selv lidt ved at have foden oppe i mavehøjde, mens han kigger på bolden. Jeg har set begge situationer. Dommeren tænker måske, efter det han lige kommer fra, at det er en hævnakt, og det tager han det måske med i beslutningen, selv om jeg ser et gul kort først, og så bliver det set rødt.
– Og så er det jo helt horribelt, at den spanske spiller ikke bliver vist ud. Det er totalt horribelt. Man ser, at knopperne er oppe på øverste del af skinnebenet. Og det skal give rødt. Hvis ikke dommeren ser det, skal VAR selvfølgelig tage det. Det er ikke til diskussion, du må stemple hen over skinnebenet. Det er er helt uden at tage hensyn til modstanderen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland ender med at have spillet 16 europæiske kampe i denne sæson, seks i Champions League-kvalifikationen og ti i Europa League.
Real Sociedad skal i næste runde møde enten Manchester United eller Tottenham Hotspur.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE