FCM er rasende: – Det er helt horribelt

Der er stor utrilfredshed i FCM-lejren efter slutfasen i torsdagens kamp i Spanien, hvor Dani Silva fik rødt kort efter selv at være blevet savet midt over.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det gik hårdt for sig, da FC Midtjylland torsdag aften røg ud af Europa League til Real Sociedad med et 2-5-nederlag, efter FCM havde tabt første opgør 1-2.

Dani Silva ryger i karantæne og er ude, næste gang FC Midtjylland spiller europæisk, hvilket klubben ligger til at gøre igen til juli og august, som Superliga-stillingen er nu.

Men et par minutter før det røde kort skulle Silva efterses af FCM’s læge, efter han havde fået en hård stempling på skinnebenet i et offensivt raid midt på banen.

Portugiseren kunne efter kampen fremvise et skinneben med tydelige sår efter modspillerens knopper, hvilket Tipsbladet har set på et billede, og i FCM-lejren forstod man ikke, hvordan Real Sociedad slap for rødt, mens Dani Silva fik en udvisning for et alt for højt løftet ben og tydeligvis ikke orienterede sig, da han bragede ind i en modspiller sekunder efter at være kommet tilbage på banen.

– 90 sekunder før eller sådan noget skulle de have haft et rødt kort. Man kan se store røde mærker på hans skinneben, hvor han blev ramt. Dommeren sagde, at de havde tjekket den i VAR, og at det ikke var rødt. Jeg har ikke set gengivelsen igen, men det har I nok. Fra den vinkel, jeg så den, var det for mig et rødt kort, siger Kevin Mbabu.

– Og så er han uheldigt ti sekunder senere. Jeg tror ikke, det var hans mening, han så ikke modspilleren, og det er det, der sker. Han vil lære af det, og vi har en ekstra mulighed for at få rettet op på tingene på søndag.

– Der var det røde kort, men vi havde også indkasseret mål og der var meget i kampen inden da, så vi kan ikke bebrejde Dani det mindste, siger Kevin Mbabu.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kunne ikke begribe, hvordan dommeren kunne udlade at give rødt kort til Jon Olasagasti for forseelsen på Silva.

– Dani kommer til at udsætte sig selv lidt ved at have foden oppe i mavehøjde, mens han kigger på bolden. Jeg har set begge situationer. Dommeren tænker måske, efter det han lige kommer fra, at det er en hævnakt, og det tager han det måske med i beslutningen, selv om jeg ser et gul kort først, og så bliver det set rødt.

– Og så er det jo helt horribelt, at den spanske spiller ikke bliver vist ud. Det er totalt horribelt. Man ser, at knopperne er oppe på øverste del af skinnebenet. Og det skal give rødt. Hvis ikke dommeren ser det, skal VAR selvfølgelig tage det. Det er ikke til diskussion, du må stemple hen over skinnebenet. Det er er helt uden at tage hensyn til modstanderen, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland ender med at have spillet 16 europæiske kampe i denne sæson, seks i Champions League-kvalifikationen og ti i Europa League.

Real Sociedad skal i næste runde møde enten Manchester United eller Tottenham Hotspur.



Stor bekymring inden VM

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Den her sidder dybt i sjælen

Danmark imponerer på talentliste

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Millionregn over Ståle Solbakken

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern