SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det gik hårdt for sig, da FC Midtjylland torsdag aften røg ud af Europa League til Real Sociedad med et 2-5-nederlag, efter FCM havde tabt første opgør 1-2.
Dani Silva ryger i karantæne og er ude, næste gang FC Midtjylland spiller europæisk, hvilket klubben ligger til at gøre igen til juli og august, som Superliga-stillingen er nu.
Men et par minutter før det røde kort skulle Silva efterses af FCM’s læge, efter han havde fået en hård stempling på skinnebenet i et offensivt raid midt på banen.
Portugiseren kunne efter kampen fremvise et skinneben med tydelige sår efter modspillerens knopper, hvilket Tipsbladet har set på et billede, og i FCM-lejren forstod man ikke, hvordan Real Sociedad slap for rødt, mens Dani Silva fik en udvisning for et alt for højt løftet ben og tydeligvis ikke orienterede sig, da han bragede ind i en modspiller sekunder efter at være kommet tilbage på banen.
– 90 sekunder før eller sådan noget skulle de have haft et rødt kort. Man kan se store røde mærker på hans skinneben, hvor han blev ramt. Dommeren sagde, at de havde tjekket den i VAR, og at det ikke var rødt. Jeg har ikke set gengivelsen igen, men det har I nok. Fra den vinkel, jeg så den, var det for mig et rødt kort, siger Kevin Mbabu.
– Og så er han uheldigt ti sekunder senere. Jeg tror ikke, det var hans mening, han så ikke modspilleren, og det er det, der sker. Han vil lære af det, og vi har en ekstra mulighed for at få rettet op på tingene på søndag.
– Der var det røde kort, men vi havde også indkasseret mål og der var meget i kampen inden da, så vi kan ikke bebrejde Dani det mindste, siger Kevin Mbabu.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kunne ikke begribe, hvordan dommeren kunne udlade at give rødt kort til Jon Olasagasti for forseelsen på Silva.
– Dani kommer til at udsætte sig selv lidt ved at have foden oppe i mavehøjde, mens han kigger på bolden. Jeg har set begge situationer. Dommeren tænker måske, efter det han lige kommer fra, at det er en hævnakt, og det tager han det måske med i beslutningen, selv om jeg ser et gul kort først, og så bliver det set rødt.
– Og så er det jo helt horribelt, at den spanske spiller ikke bliver vist ud. Det er totalt horribelt. Man ser, at knopperne er oppe på øverste del af skinnebenet. Og det skal give rødt. Hvis ikke dommeren ser det, skal VAR selvfølgelig tage det. Det er ikke til diskussion, du må stemple hen over skinnebenet. Det er er helt uden at tage hensyn til modstanderen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland ender med at have spillet 16 europæiske kampe i denne sæson, seks i Champions League-kvalifikationen og ti i Europa League.
Real Sociedad skal i næste runde møde enten Manchester United eller Tottenham Hotspur.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
FCK-bænken var rasende!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF