FCM er rasende: – Det er helt horribelt

Der er stor utrilfredshed i FCM-lejren efter slutfasen i torsdagens kamp i Spanien, hvor Dani Silva fik rødt kort efter selv at være blevet savet midt over.



SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det gik hårdt for sig, da FC Midtjylland torsdag aften røg ud af Europa League til Real Sociedad med et 2-5-nederlag, efter FCM havde tabt første opgør 1-2.

Dani Silva ryger i karantæne og er ude, næste gang FC Midtjylland spiller europæisk, hvilket klubben ligger til at gøre igen til juli og august, som Superliga-stillingen er nu.

Men et par minutter før det røde kort skulle Silva efterses af FCM’s læge, efter han havde fået en hård stempling på skinnebenet i et offensivt raid midt på banen.

Portugiseren kunne efter kampen fremvise et skinneben med tydelige sår efter modspillerens knopper, hvilket Tipsbladet har set på et billede, og i FCM-lejren forstod man ikke, hvordan Real Sociedad slap for rødt, mens Dani Silva fik en udvisning for et alt for højt løftet ben og tydeligvis ikke orienterede sig, da han bragede ind i en modspiller sekunder efter at være kommet tilbage på banen.

– 90 sekunder før eller sådan noget skulle de have haft et rødt kort. Man kan se store røde mærker på hans skinneben, hvor han blev ramt. Dommeren sagde, at de havde tjekket den i VAR, og at det ikke var rødt. Jeg har ikke set gengivelsen igen, men det har I nok. Fra den vinkel, jeg så den, var det for mig et rødt kort, siger Kevin Mbabu.

– Og så er han uheldigt ti sekunder senere. Jeg tror ikke, det var hans mening, han så ikke modspilleren, og det er det, der sker. Han vil lære af det, og vi har en ekstra mulighed for at få rettet op på tingene på søndag.

– Der var det røde kort, men vi havde også indkasseret mål og der var meget i kampen inden da, så vi kan ikke bebrejde Dani det mindste, siger Kevin Mbabu.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kunne ikke begribe, hvordan dommeren kunne udlade at give rødt kort til Jon Olasagasti for forseelsen på Silva.

– Dani kommer til at udsætte sig selv lidt ved at have foden oppe i mavehøjde, mens han kigger på bolden. Jeg har set begge situationer. Dommeren tænker måske, efter det han lige kommer fra, at det er en hævnakt, og det tager han det måske med i beslutningen, selv om jeg ser et gul kort først, og så bliver det set rødt.

– Og så er det jo helt horribelt, at den spanske spiller ikke bliver vist ud. Det er totalt horribelt. Man ser, at knopperne er oppe på øverste del af skinnebenet. Og det skal give rødt. Hvis ikke dommeren ser det, skal VAR selvfølgelig tage det. Det er ikke til diskussion, du må stemple hen over skinnebenet. Det er er helt uden at tage hensyn til modstanderen, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland ender med at have spillet 16 europæiske kampe i denne sæson, seks i Champions League-kvalifikationen og ti i Europa League.

Real Sociedad skal i næste runde møde enten Manchester United eller Tottenham Hotspur.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham