SAN SEBASTIÁN (Tipsbladet): Det gik hårdt for sig, da FC Midtjylland torsdag aften røg ud af Europa League til Real Sociedad med et 2-5-nederlag, efter FCM havde tabt første opgør 1-2.
Dani Silva ryger i karantæne og er ude, næste gang FC Midtjylland spiller europæisk, hvilket klubben ligger til at gøre igen til juli og august, som Superliga-stillingen er nu.
Men et par minutter før det røde kort skulle Silva efterses af FCM’s læge, efter han havde fået en hård stempling på skinnebenet i et offensivt raid midt på banen.
Portugiseren kunne efter kampen fremvise et skinneben med tydelige sår efter modspillerens knopper, hvilket Tipsbladet har set på et billede, og i FCM-lejren forstod man ikke, hvordan Real Sociedad slap for rødt, mens Dani Silva fik en udvisning for et alt for højt løftet ben og tydeligvis ikke orienterede sig, da han bragede ind i en modspiller sekunder efter at være kommet tilbage på banen.
– 90 sekunder før eller sådan noget skulle de have haft et rødt kort. Man kan se store røde mærker på hans skinneben, hvor han blev ramt. Dommeren sagde, at de havde tjekket den i VAR, og at det ikke var rødt. Jeg har ikke set gengivelsen igen, men det har I nok. Fra den vinkel, jeg så den, var det for mig et rødt kort, siger Kevin Mbabu.
– Og så er han uheldigt ti sekunder senere. Jeg tror ikke, det var hans mening, han så ikke modspilleren, og det er det, der sker. Han vil lære af det, og vi har en ekstra mulighed for at få rettet op på tingene på søndag.
– Der var det røde kort, men vi havde også indkasseret mål og der var meget i kampen inden da, så vi kan ikke bebrejde Dani det mindste, siger Kevin Mbabu.

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg kunne ikke begribe, hvordan dommeren kunne udlade at give rødt kort til Jon Olasagasti for forseelsen på Silva.
– Dani kommer til at udsætte sig selv lidt ved at have foden oppe i mavehøjde, mens han kigger på bolden. Jeg har set begge situationer. Dommeren tænker måske, efter det han lige kommer fra, at det er en hævnakt, og det tager han det måske med i beslutningen, selv om jeg ser et gul kort først, og så bliver det set rødt.
– Og så er det jo helt horribelt, at den spanske spiller ikke bliver vist ud. Det er totalt horribelt. Man ser, at knopperne er oppe på øverste del af skinnebenet. Og det skal give rødt. Hvis ikke dommeren ser det, skal VAR selvfølgelig tage det. Det er ikke til diskussion, du må stemple hen over skinnebenet. Det er er helt uden at tage hensyn til modstanderen, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland ender med at have spillet 16 europæiske kampe i denne sæson, seks i Champions League-kvalifikationen og ti i Europa League.
Real Sociedad skal i næste runde møde enten Manchester United eller Tottenham Hotspur.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Her kan du se FC København mod Napoli
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT