De danske mestre fra FC Midtjylland fik en benhård lektion i effektiv, offensiv fodbold, da de onsdag aften fik debut i Champions League.
På en drivvåd MCH Arena tabte midtjyderne således med 0-4 til Atalanta.
Det norditalienske mandskab, der er blevet nummer tre de seneste to sæsoner i Serie A, sejrede efter scoringer af Duván Zapata, Alejandro Gómez, Luis Muriel og Aleksei Miranchuk.
Det var på forhånd ventet, at FCM ville få det svært i onsdagens opgør.
Atalanta er kendt som et sprudlende og målfarligt hold, og det scorede også flest mål af alle Serie A-hold i den seneste sæson. Hele 98 mål blev det til.
Alligevel fik de danske mestre faktisk en fin start på opgøret. De sad på spillet de første ti minutters tid, og Atalanta holdt sig nogenlunde i ro.
En tung regn havde silet ned over Herning hele dagen og gjort midtjydernes veltrimmede græsplæne drivvåd. Indledningsvist lignede det et meget hurtigt underlag, men banen blev gradvist tungere og mere sjappet.
Italienerne fik arbejdet sig mere og mere ind i opgøret, og efter et kvarters spil var den colombianske spydspids Duvan Zapata tæt på at bringe Atalanta foran. Stolpen reddede dog hjemmeholdet for en stund.
Efter cirka 25 minutters spil var Zapata igen tæt på, men en flot redning af Jesper Hansen helt nede ved den regnvåde jord holdt forsøget væk.
Kort efter gik det dog galt for midtjyderne. Igen var det Zapata, der pludselig fik en stor chance, og denne gang svigtede han ikke. 1-0 til gæsterne.
På det tidspunkt var det tydeligt, at den offensive, italienske maskine for alvor var ved at komme i omdrejninger.
Alligevel var det faktisk FCM, der små ti minutter senere burde have udlignet.
Først havde Anders Dreyer et godt forsøg, som blev reddet, og på det efterfølgende hjørnespark havde Frank Onyeka et helt åbent hovedstød, som han slet ikke fik ram på og sendte forbi Atalantas mål.
I stedet viste Atalanta-stjernen Alejandro Gómez klassen i den anden ende, da han uden for feltet klappede bolden ind til 2-0.
Det blev også til 3-0 inden pausen, da Jesper Hansen halvklarede et skud fra Zapata, som siden blev fulgt op af landsmanden Luis Muriel.
Anden halvleg var en mere jævnbyrdig affære.
Atalanta, der ellers plejer at fortsætte sin måljagt helt indtil slutfløjt, virkede til at have skruet en anelse ned for tempoet.
Samtidig kom FCM bedre med, og brasilianske Evander, der blev skiftet ind efter en times spil, havde et par gode aktioner.
Det lykkedes dog ikke for FCM at komme på tavlen, og kort før tid lukkede og slukkede Aleksei Miranchuk med en følt afslutning over Jesper Hansen.
Dermed fik midtjyderne i den grad at føle, hvordan det er at møde et yderst effektivt mandskab fra den øverste europæiske hylde.
FCM’s næste opgave i Champions League er ude mod Liverpool 27. oktober.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW
