De danske mestre fra FC Midtjylland fik en benhård lektion i effektiv, offensiv fodbold, da de onsdag aften fik debut i Champions League.
På en drivvåd MCH Arena tabte midtjyderne således med 0-4 til Atalanta.
Det norditalienske mandskab, der er blevet nummer tre de seneste to sæsoner i Serie A, sejrede efter scoringer af Duván Zapata, Alejandro Gómez, Luis Muriel og Aleksei Miranchuk.
Det var på forhånd ventet, at FCM ville få det svært i onsdagens opgør.
Atalanta er kendt som et sprudlende og målfarligt hold, og det scorede også flest mål af alle Serie A-hold i den seneste sæson. Hele 98 mål blev det til.
Alligevel fik de danske mestre faktisk en fin start på opgøret. De sad på spillet de første ti minutters tid, og Atalanta holdt sig nogenlunde i ro.
En tung regn havde silet ned over Herning hele dagen og gjort midtjydernes veltrimmede græsplæne drivvåd. Indledningsvist lignede det et meget hurtigt underlag, men banen blev gradvist tungere og mere sjappet.
Italienerne fik arbejdet sig mere og mere ind i opgøret, og efter et kvarters spil var den colombianske spydspids Duvan Zapata tæt på at bringe Atalanta foran. Stolpen reddede dog hjemmeholdet for en stund.
Efter cirka 25 minutters spil var Zapata igen tæt på, men en flot redning af Jesper Hansen helt nede ved den regnvåde jord holdt forsøget væk.
Kort efter gik det dog galt for midtjyderne. Igen var det Zapata, der pludselig fik en stor chance, og denne gang svigtede han ikke. 1-0 til gæsterne.
På det tidspunkt var det tydeligt, at den offensive, italienske maskine for alvor var ved at komme i omdrejninger.
Alligevel var det faktisk FCM, der små ti minutter senere burde have udlignet.
Først havde Anders Dreyer et godt forsøg, som blev reddet, og på det efterfølgende hjørnespark havde Frank Onyeka et helt åbent hovedstød, som han slet ikke fik ram på og sendte forbi Atalantas mål.
I stedet viste Atalanta-stjernen Alejandro Gómez klassen i den anden ende, da han uden for feltet klappede bolden ind til 2-0.
Det blev også til 3-0 inden pausen, da Jesper Hansen halvklarede et skud fra Zapata, som siden blev fulgt op af landsmanden Luis Muriel.
Anden halvleg var en mere jævnbyrdig affære.
Atalanta, der ellers plejer at fortsætte sin måljagt helt indtil slutfløjt, virkede til at have skruet en anelse ned for tempoet.
Samtidig kom FCM bedre med, og brasilianske Evander, der blev skiftet ind efter en times spil, havde et par gode aktioner.
Det lykkedes dog ikke for FCM at komme på tavlen, og kort før tid lukkede og slukkede Aleksei Miranchuk med en følt afslutning over Jesper Hansen.
Dermed fik midtjyderne i den grad at føle, hvordan det er at møde et yderst effektivt mandskab fra den øverste europæiske hylde.
FCM’s næste opgave i Champions League er ude mod Liverpool 27. oktober.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
