Atalanta gled nemt forbi FCM i regnvådt Champions League-opgør

Atalantas offensive profiler sørgede for en overbevisende 4-0-sejr i en svær Champions League-debut for FCM.



De danske mestre fra FC Midtjylland fik en benhård lektion i effektiv, offensiv fodbold, da de onsdag aften fik debut i Champions League.

På en drivvåd MCH Arena tabte midtjyderne således med 0-4 til Atalanta.

Det norditalienske mandskab, der er blevet nummer tre de seneste to sæsoner i Serie A, sejrede efter scoringer af Duván Zapata, Alejandro Gómez, Luis Muriel og Aleksei Miranchuk.

Det var på forhånd ventet, at FCM ville få det svært i onsdagens opgør.

Atalanta er kendt som et sprudlende og målfarligt hold, og det scorede også flest mål af alle Serie A-hold i den seneste sæson. Hele 98 mål blev det til.

Alligevel fik de danske mestre faktisk en fin start på opgøret. De sad på spillet de første ti minutters tid, og Atalanta holdt sig nogenlunde i ro.

En tung regn havde silet ned over Herning hele dagen og gjort midtjydernes veltrimmede græsplæne drivvåd. Indledningsvist lignede det et meget hurtigt underlag, men banen blev gradvist tungere og mere sjappet.

Italienerne fik arbejdet sig mere og mere ind i opgøret, og efter et kvarters spil var den colombianske spydspids Duvan Zapata tæt på at bringe Atalanta foran. Stolpen reddede dog hjemmeholdet for en stund.

Efter cirka 25 minutters spil var Zapata igen tæt på, men en flot redning af Jesper Hansen helt nede ved den regnvåde jord holdt forsøget væk.

Kort efter gik det dog galt for midtjyderne. Igen var det Zapata, der pludselig fik en stor chance, og denne gang svigtede han ikke. 1-0 til gæsterne.

På det tidspunkt var det tydeligt, at den offensive, italienske maskine for alvor var ved at komme i omdrejninger.

Alligevel var det faktisk FCM, der små ti minutter senere burde have udlignet.

Først havde Anders Dreyer et godt forsøg, som blev reddet, og på det efterfølgende hjørnespark havde Frank Onyeka et helt åbent hovedstød, som han slet ikke fik ram på og sendte forbi Atalantas mål.

I stedet viste Atalanta-stjernen Alejandro Gómez klassen i den anden ende, da han uden for feltet klappede bolden ind til 2-0.

Det blev også til 3-0 inden pausen, da Jesper Hansen halvklarede et skud fra Zapata, som siden blev fulgt op af landsmanden Luis Muriel.

Anden halvleg var en mere jævnbyrdig affære.

Atalanta, der ellers plejer at fortsætte sin måljagt helt indtil slutfløjt, virkede til at have skruet en anelse ned for tempoet.

Samtidig kom FCM bedre med, og brasilianske Evander, der blev skiftet ind efter en times spil, havde et par gode aktioner.

Det lykkedes dog ikke for FCM at komme på tavlen, og kort før tid lukkede og slukkede Aleksei Miranchuk med en følt afslutning over Jesper Hansen.

Dermed fik midtjyderne i den grad at føle, hvordan det er at møde et yderst effektivt mandskab fra den øverste europæiske hylde.

FCM’s næste opgave i Champions League er ude mod Liverpool 27. oktober.

/ritzau/



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Øv! Nedtur for Aral Simsir

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Pione Sisto på vej væk?

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Steve Coopers højre hånd afviser

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

– Jeg var mega ked af det

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

– Han tog mig på røven!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta