FCM får overraskende beløb i spillersalg

FC Midtjylland har gjort en udmærket handel med salget af Stefan Gartenmann til ungarske Ferencvaros.



IKAST (Tipsbladet): I sidste sæson var Stefan Gartenmann efter to hektiske sommermåneder i FC Midtjylland lejet til skotske Aberdeen.

Midtstopperen vendte tilbage til Superliga-klubben denne sommer og trænede med nogle uger, men meldingerne omkring de danske mestre og fra forsvarsspilleren selv var, at en transfer til en anden klub var højst sandsynlig.

Og sådan endte det også, da FC Midtjylland og ungarske Ferencvaros umiddelbart efter deres to dueller i Champions League præsenterede en transferaftale om den 27-årige forsvarsspiller.

Gartenmann sad på bænken i weekenden, da Ferencvaros vandt 1-0 over lokalrivalen Újpest.

Mod FC Midtjylland var det Ibrahim Cissé og Raul Gustavo, der spillede, og det tegner til, at danskeren skal konkurrere om pladserne i midterforsvaret med de to profiler, mens også Mats Knoester, i sidste sæson udlejet til AGF, kæmper for spilletid derinde.

268602

Stefan Gartenmann gjorde en god figur i Aberdeen i sidste sæson og indbringer et transfer-beløb, der typisk er svært at få i Superligaen for en reservespiller med en udlejning bag sig. Foto: Alamy

Ferencvaros er med afstand den største klub med de største traditioner i Ungarn, og det er lykkedes FC Midtjylland at få en ganske fin transferaftale i stand.

Således har Ferencvaros forpligtet sig til en transfer, der ifølge Tipsbladets oplysninger har en potentiel samlet værdi i omegnen af fem millioner kroner.

Det er ikke penge, der gør nogen afgørende forskel i FC Midtjyllands økonomi, men det er en fin og overraskende pris for en spiller midt i sin bedste fodboldalder og frisk fra en udlejning til Skotland uden store udsigter til sammenhængende spilletid hos de danske mestre, og hvor den ungarske klub har kunnet pege på, at forsvarsspilleren ikke kostede FCM en krone at hente i første omgang.

Stefan Gartenmann kom til FC Midtjylland på fri transfer i sommeren 2022 fra Sønderjyske, hvor midtstopperen trods et par stormfulde sidste år i Superligaen for sønderjyderne havde været en markant Superliga-profil.

Gartenmann spillede fast for Aberdeen i sidste sæson, og den skotske klub overvejede en overgang at købe danskeren fri.

Gartenmann og Ferencvaros spiller torsdag hjemmekamp i Europa League-kvalifikationen mod Borac Banja Luka fra Bosnien-Herzegovina, og ungarerne er storfavoritter til et samlet avancement til Europa League, hvor man i det nye ligaspil er garanteret otte ligakampe fra september til januar præcis som i Champions League.

FC Midtjylland spiller onsdag aften hjemme mod Slovan Bratislava om en af de sidste syv billetter til det nye Champions League-ligaspil (læs om modellen her) – her er FC Midtjylland favorit til det samlede avancement.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Har talt med Ferguson om United-job

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Liverpool-træner er ked af prædikat

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Eriksen og Kjær tager afsted

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg