IKAST (Tipsbladet): I sidste sæson var Stefan Gartenmann efter to hektiske sommermåneder i FC Midtjylland lejet til skotske Aberdeen.
Midtstopperen vendte tilbage til Superliga-klubben denne sommer og trænede med nogle uger, men meldingerne omkring de danske mestre og fra forsvarsspilleren selv var, at en transfer til en anden klub var højst sandsynlig.
Og sådan endte det også, da FC Midtjylland og ungarske Ferencvaros umiddelbart efter deres to dueller i Champions League præsenterede en transferaftale om den 27-årige forsvarsspiller.
Gartenmann sad på bænken i weekenden, da Ferencvaros vandt 1-0 over lokalrivalen Újpest.
Mod FC Midtjylland var det Ibrahim Cissé og Raul Gustavo, der spillede, og det tegner til, at danskeren skal konkurrere om pladserne i midterforsvaret med de to profiler, mens også Mats Knoester, i sidste sæson udlejet til AGF, kæmper for spilletid derinde.

Ferencvaros er med afstand den største klub med de største traditioner i Ungarn, og det er lykkedes FC Midtjylland at få en ganske fin transferaftale i stand.
Således har Ferencvaros forpligtet sig til en transfer, der ifølge Tipsbladets oplysninger har en potentiel samlet værdi i omegnen af fem millioner kroner.
Det er ikke penge, der gør nogen afgørende forskel i FC Midtjyllands økonomi, men det er en fin og overraskende pris for en spiller midt i sin bedste fodboldalder og frisk fra en udlejning til Skotland uden store udsigter til sammenhængende spilletid hos de danske mestre, og hvor den ungarske klub har kunnet pege på, at forsvarsspilleren ikke kostede FCM en krone at hente i første omgang.
Stefan Gartenmann kom til FC Midtjylland på fri transfer i sommeren 2022 fra Sønderjyske, hvor midtstopperen trods et par stormfulde sidste år i Superligaen for sønderjyderne havde været en markant Superliga-profil.
Gartenmann spillede fast for Aberdeen i sidste sæson, og den skotske klub overvejede en overgang at købe danskeren fri.
Gartenmann og Ferencvaros spiller torsdag hjemmekamp i Europa League-kvalifikationen mod Borac Banja Luka fra Bosnien-Herzegovina, og ungarerne er storfavoritter til et samlet avancement til Europa League, hvor man i det nye ligaspil er garanteret otte ligakampe fra september til januar præcis som i Champions League.
FC Midtjylland spiller onsdag aften hjemme mod Slovan Bratislava om en af de sidste syv billetter til det nye Champions League-ligaspil (læs om modellen her) – her er FC Midtjylland favorit til det samlede avancement.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Optakt: Newcastle – Manchester City
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Mexico kommer med markant melding om VM
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT