FCM får overraskende beløb i spillersalg

FC Midtjylland har gjort en udmærket handel med salget af Stefan Gartenmann til ungarske Ferencvaros.



IKAST (Tipsbladet): I sidste sæson var Stefan Gartenmann efter to hektiske sommermåneder i FC Midtjylland lejet til skotske Aberdeen.

Midtstopperen vendte tilbage til Superliga-klubben denne sommer og trænede med nogle uger, men meldingerne omkring de danske mestre og fra forsvarsspilleren selv var, at en transfer til en anden klub var højst sandsynlig.

Og sådan endte det også, da FC Midtjylland og ungarske Ferencvaros umiddelbart efter deres to dueller i Champions League præsenterede en transferaftale om den 27-årige forsvarsspiller.

Gartenmann sad på bænken i weekenden, da Ferencvaros vandt 1-0 over lokalrivalen Újpest.

Mod FC Midtjylland var det Ibrahim Cissé og Raul Gustavo, der spillede, og det tegner til, at danskeren skal konkurrere om pladserne i midterforsvaret med de to profiler, mens også Mats Knoester, i sidste sæson udlejet til AGF, kæmper for spilletid derinde.

268602

Stefan Gartenmann gjorde en god figur i Aberdeen i sidste sæson og indbringer et transfer-beløb, der typisk er svært at få i Superligaen for en reservespiller med en udlejning bag sig. Foto: Alamy

Ferencvaros er med afstand den største klub med de største traditioner i Ungarn, og det er lykkedes FC Midtjylland at få en ganske fin transferaftale i stand.

Således har Ferencvaros forpligtet sig til en transfer, der ifølge Tipsbladets oplysninger har en potentiel samlet værdi i omegnen af fem millioner kroner.

Det er ikke penge, der gør nogen afgørende forskel i FC Midtjyllands økonomi, men det er en fin og overraskende pris for en spiller midt i sin bedste fodboldalder og frisk fra en udlejning til Skotland uden store udsigter til sammenhængende spilletid hos de danske mestre, og hvor den ungarske klub har kunnet pege på, at forsvarsspilleren ikke kostede FCM en krone at hente i første omgang.

Stefan Gartenmann kom til FC Midtjylland på fri transfer i sommeren 2022 fra Sønderjyske, hvor midtstopperen trods et par stormfulde sidste år i Superligaen for sønderjyderne havde været en markant Superliga-profil.

Gartenmann spillede fast for Aberdeen i sidste sæson, og den skotske klub overvejede en overgang at købe danskeren fri.

Gartenmann og Ferencvaros spiller torsdag hjemmekamp i Europa League-kvalifikationen mod Borac Banja Luka fra Bosnien-Herzegovina, og ungarerne er storfavoritter til et samlet avancement til Europa League, hvor man i det nye ligaspil er garanteret otte ligakampe fra september til januar præcis som i Champions League.

FC Midtjylland spiller onsdag aften hjemme mod Slovan Bratislava om en af de sidste syv billetter til det nye Champions League-ligaspil (læs om modellen her) – her er FC Midtjylland favorit til det samlede avancement.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fik blackout på Brøndby Stadion

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Det er aldrig sket før

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil