FCM får overraskende beløb i spillersalg

FC Midtjylland har gjort en udmærket handel med salget af Stefan Gartenmann til ungarske Ferencvaros.



IKAST (Tipsbladet): I sidste sæson var Stefan Gartenmann efter to hektiske sommermåneder i FC Midtjylland lejet til skotske Aberdeen.

Midtstopperen vendte tilbage til Superliga-klubben denne sommer og trænede med nogle uger, men meldingerne omkring de danske mestre og fra forsvarsspilleren selv var, at en transfer til en anden klub var højst sandsynlig.

Og sådan endte det også, da FC Midtjylland og ungarske Ferencvaros umiddelbart efter deres to dueller i Champions League præsenterede en transferaftale om den 27-årige forsvarsspiller.

Gartenmann sad på bænken i weekenden, da Ferencvaros vandt 1-0 over lokalrivalen Újpest.

Mod FC Midtjylland var det Ibrahim Cissé og Raul Gustavo, der spillede, og det tegner til, at danskeren skal konkurrere om pladserne i midterforsvaret med de to profiler, mens også Mats Knoester, i sidste sæson udlejet til AGF, kæmper for spilletid derinde.

268602

Stefan Gartenmann gjorde en god figur i Aberdeen i sidste sæson og indbringer et transfer-beløb, der typisk er svært at få i Superligaen for en reservespiller med en udlejning bag sig. Foto: Alamy

Ferencvaros er med afstand den største klub med de største traditioner i Ungarn, og det er lykkedes FC Midtjylland at få en ganske fin transferaftale i stand.

Således har Ferencvaros forpligtet sig til en transfer, der ifølge Tipsbladets oplysninger har en potentiel samlet værdi i omegnen af fem millioner kroner.

Det er ikke penge, der gør nogen afgørende forskel i FC Midtjyllands økonomi, men det er en fin og overraskende pris for en spiller midt i sin bedste fodboldalder og frisk fra en udlejning til Skotland uden store udsigter til sammenhængende spilletid hos de danske mestre, og hvor den ungarske klub har kunnet pege på, at forsvarsspilleren ikke kostede FCM en krone at hente i første omgang.

Stefan Gartenmann kom til FC Midtjylland på fri transfer i sommeren 2022 fra Sønderjyske, hvor midtstopperen trods et par stormfulde sidste år i Superligaen for sønderjyderne havde været en markant Superliga-profil.

Gartenmann spillede fast for Aberdeen i sidste sæson, og den skotske klub overvejede en overgang at købe danskeren fri.

Gartenmann og Ferencvaros spiller torsdag hjemmekamp i Europa League-kvalifikationen mod Borac Banja Luka fra Bosnien-Herzegovina, og ungarerne er storfavoritter til et samlet avancement til Europa League, hvor man i det nye ligaspil er garanteret otte ligakampe fra september til januar præcis som i Champions League.

FC Midtjylland spiller onsdag aften hjemme mod Slovan Bratislava om en af de sidste syv billetter til det nye Champions League-ligaspil (læs om modellen her) – her er FC Midtjylland favorit til det samlede avancement.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Nu reagerer Morten Krogh

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Heldige danske damer slår Sverige



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

22 millioner kroner!

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Storroser dansk super-talent

Brøndby IF – FC Midtjylland

I transfermøde med Superliga-klub

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Voldsom straf til Clement Bischoff

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Afviser mesterskabssnak