IKAST (Tipsbladet): I sidste sæson var Stefan Gartenmann efter to hektiske sommermåneder i FC Midtjylland lejet til skotske Aberdeen.
Midtstopperen vendte tilbage til Superliga-klubben denne sommer og trænede med nogle uger, men meldingerne omkring de danske mestre og fra forsvarsspilleren selv var, at en transfer til en anden klub var højst sandsynlig.
Og sådan endte det også, da FC Midtjylland og ungarske Ferencvaros umiddelbart efter deres to dueller i Champions League præsenterede en transferaftale om den 27-årige forsvarsspiller.
Gartenmann sad på bænken i weekenden, da Ferencvaros vandt 1-0 over lokalrivalen Újpest.
Mod FC Midtjylland var det Ibrahim Cissé og Raul Gustavo, der spillede, og det tegner til, at danskeren skal konkurrere om pladserne i midterforsvaret med de to profiler, mens også Mats Knoester, i sidste sæson udlejet til AGF, kæmper for spilletid derinde.

Ferencvaros er med afstand den største klub med de største traditioner i Ungarn, og det er lykkedes FC Midtjylland at få en ganske fin transferaftale i stand.
Således har Ferencvaros forpligtet sig til en transfer, der ifølge Tipsbladets oplysninger har en potentiel samlet værdi i omegnen af fem millioner kroner.
Det er ikke penge, der gør nogen afgørende forskel i FC Midtjyllands økonomi, men det er en fin og overraskende pris for en spiller midt i sin bedste fodboldalder og frisk fra en udlejning til Skotland uden store udsigter til sammenhængende spilletid hos de danske mestre, og hvor den ungarske klub har kunnet pege på, at forsvarsspilleren ikke kostede FCM en krone at hente i første omgang.
Stefan Gartenmann kom til FC Midtjylland på fri transfer i sommeren 2022 fra Sønderjyske, hvor midtstopperen trods et par stormfulde sidste år i Superligaen for sønderjyderne havde været en markant Superliga-profil.
Gartenmann spillede fast for Aberdeen i sidste sæson, og den skotske klub overvejede en overgang at købe danskeren fri.
Gartenmann og Ferencvaros spiller torsdag hjemmekamp i Europa League-kvalifikationen mod Borac Banja Luka fra Bosnien-Herzegovina, og ungarerne er storfavoritter til et samlet avancement til Europa League, hvor man i det nye ligaspil er garanteret otte ligakampe fra september til januar præcis som i Champions League.
FC Midtjylland spiller onsdag aften hjemme mod Slovan Bratislava om en af de sidste syv billetter til det nye Champions League-ligaspil (læs om modellen her) – her er FC Midtjylland favorit til det samlede avancement.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Ikke sket i over 28 år
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT