Uanset om fredagens playoffkamp mod Viborg ender med europæisk deltagelse i næste sæson eller ej for FC Midtjylland, så er én ting sikkert.
Sportschef Svend Graversen får travlt, for sæsonen i Superligaen, der afsluttes fredag, har været alt andet end godkendt for midtjyderne.
FCM kan for tiende sæson i træk komme til at spille europæisk, men det vil være via en playoffkamp som syver fra nedrykningsspillet. Og det flugter ikke med klubbens selvforståelse.
Det skal ske efter at have været en del af mesterskabskampen, som det har været tilfældet i en håndfuld år op til denne sæson.
– Et transfervindue i FC Midtjylland er altid travlt. Der kommer altid til at ske noget, og vi skal ud og gøre vores hold mere kompetitivt, lyder det fra sportschef Svend Graversen.
– Der ligger et stort stykke arbejde foran os, og der er et stort stykke arbejde, vi allerede har lavet. Jeg kan kun sige, at vi til næste sæson igen skal have et hold, som kan være med i kampen om mesterskabet.
Et europæisk gruppespil skæpper godt i klubkassen, og det har FCM præsteret i de seneste tre sæsoner.
Man kunne godt forestille sig, at udfaldet af kampen mod Viborg, som dikterer, om et europæisk gruppespil bliver muligt i næste sæson, får indflydelse på Svend Graversens økonomiske råderum. Men det er ikke tilfældet.
– Der er selvfølgelig en stor økonomisk gulerod for at komme ind i Europa, men det kræver, at vi kommer hele vejen til et gruppespil. Men uanset hvad får det ingen indvirkning på, hvad vi kommer til at gøre og ikke gøre, slår han fast.
FCM har flere oplagte salgsemner med spillere som Joel Andersson, Emiliano Martínez, Paulinho, Juninho og ikke mindst det offensive es Gustav Isaksen.
Med en travl sommer i vente, som Graversen siger, kunne det tyde på, at et par dem godt kan blive skudt afsted.
Især Isaksen er spået til at blive en indbringende herre for FCM, men skal klubben også fremover kunne kræve sig godt betalt for sine bedste spillere, skal der ikke komme flere sæsoner som indeværende.
– Jeg tror ikke, det har nogen indvirkning på den korte bane, men det er klart, at det er noget, som ikke må gentage sig, siger Svend Graversen.
Kampen i Viborg fredag spilles klokken 19. Vinderen træder ind i anden runde af kvalifikationen til næste sæsons Conference League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
OPTAKT
OB – FC København
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen