Uanset om fredagens playoffkamp mod Viborg ender med europæisk deltagelse i næste sæson eller ej for FC Midtjylland, så er én ting sikkert.
Sportschef Svend Graversen får travlt, for sæsonen i Superligaen, der afsluttes fredag, har været alt andet end godkendt for midtjyderne.
FCM kan for tiende sæson i træk komme til at spille europæisk, men det vil være via en playoffkamp som syver fra nedrykningsspillet. Og det flugter ikke med klubbens selvforståelse.
Det skal ske efter at have været en del af mesterskabskampen, som det har været tilfældet i en håndfuld år op til denne sæson.
– Et transfervindue i FC Midtjylland er altid travlt. Der kommer altid til at ske noget, og vi skal ud og gøre vores hold mere kompetitivt, lyder det fra sportschef Svend Graversen.
– Der ligger et stort stykke arbejde foran os, og der er et stort stykke arbejde, vi allerede har lavet. Jeg kan kun sige, at vi til næste sæson igen skal have et hold, som kan være med i kampen om mesterskabet.
Et europæisk gruppespil skæpper godt i klubkassen, og det har FCM præsteret i de seneste tre sæsoner.
Man kunne godt forestille sig, at udfaldet af kampen mod Viborg, som dikterer, om et europæisk gruppespil bliver muligt i næste sæson, får indflydelse på Svend Graversens økonomiske råderum. Men det er ikke tilfældet.
– Der er selvfølgelig en stor økonomisk gulerod for at komme ind i Europa, men det kræver, at vi kommer hele vejen til et gruppespil. Men uanset hvad får det ingen indvirkning på, hvad vi kommer til at gøre og ikke gøre, slår han fast.
FCM har flere oplagte salgsemner med spillere som Joel Andersson, Emiliano Martínez, Paulinho, Juninho og ikke mindst det offensive es Gustav Isaksen.
Med en travl sommer i vente, som Graversen siger, kunne det tyde på, at et par dem godt kan blive skudt afsted.
Især Isaksen er spået til at blive en indbringende herre for FCM, men skal klubben også fremover kunne kræve sig godt betalt for sine bedste spillere, skal der ikke komme flere sæsoner som indeværende.
– Jeg tror ikke, det har nogen indvirkning på den korte bane, men det er klart, at det er noget, som ikke må gentage sig, siger Svend Graversen.
Kampen i Viborg fredag spilles klokken 19. Vinderen træder ind i anden runde af kvalifikationen til næste sæsons Conference League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
En voldsom ulighed
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE