FCM går travlt transfervindue i møde

Fredagens kamp i Viborg får ingen indflydelse på sommeren i FCM. Niveauet skal løftes, siger sportschef.



Uanset om fredagens playoffkamp mod Viborg ender med europæisk deltagelse i næste sæson eller ej for FC Midtjylland, så er én ting sikkert.

Sportschef Svend Graversen får travlt, for sæsonen i Superligaen, der afsluttes fredag, har været alt andet end godkendt for midtjyderne.

FCM kan for tiende sæson i træk komme til at spille europæisk, men det vil være via en playoffkamp som syver fra nedrykningsspillet. Og det flugter ikke med klubbens selvforståelse.

Det skal ske efter at have været en del af mesterskabskampen, som det har været tilfældet i en håndfuld år op til denne sæson.

– Et transfervindue i FC Midtjylland er altid travlt. Der kommer altid til at ske noget, og vi skal ud og gøre vores hold mere kompetitivt, lyder det fra sportschef Svend Graversen.

– Der ligger et stort stykke arbejde foran os, og der er et stort stykke arbejde, vi allerede har lavet. Jeg kan kun sige, at vi til næste sæson igen skal have et hold, som kan være med i kampen om mesterskabet.

Et europæisk gruppespil skæpper godt i klubkassen, og det har FCM præsteret i de seneste tre sæsoner.

Man kunne godt forestille sig, at udfaldet af kampen mod Viborg, som dikterer, om et europæisk gruppespil bliver muligt i næste sæson, får indflydelse på Svend Graversens økonomiske råderum. Men det er ikke tilfældet.

– Der er selvfølgelig en stor økonomisk gulerod for at komme ind i Europa, men det kræver, at vi kommer hele vejen til et gruppespil. Men uanset hvad får det ingen indvirkning på, hvad vi kommer til at gøre og ikke gøre, slår han fast.

FCM har flere oplagte salgsemner med spillere som Joel Andersson, Emiliano Martínez, Paulinho, Juninho og ikke mindst det offensive es Gustav Isaksen.

Med en travl sommer i vente, som Graversen siger, kunne det tyde på, at et par dem godt kan blive skudt afsted.

Især Isaksen er spået til at blive en indbringende herre for FCM, men skal klubben også fremover kunne kræve sig godt betalt for sine bedste spillere, skal der ikke komme flere sæsoner som indeværende.

– Jeg tror ikke, det har nogen indvirkning på den korte bane, men det er klart, at det er noget, som ikke må gentage sig, siger Svend Graversen.

Kampen i Viborg fredag spilles klokken 19. Vinderen træder ind i anden runde af kvalifikationen til næste sæsons Conference League.

/ritzau/







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Ekspert: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Traditionsklub henter Stephen Odey

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Stor overraskelse til FCM-træning



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

‘Han er tilgivet’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Froholdt-video trækker overskrifter

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Første gang nogensinde for Eriksen

‘Jeg hadede verden’

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke