FCM går travlt transfervindue i møde

Fredagens kamp i Viborg får ingen indflydelse på sommeren i FCM. Niveauet skal løftes, siger sportschef.



Uanset om fredagens playoffkamp mod Viborg ender med europæisk deltagelse i næste sæson eller ej for FC Midtjylland, så er én ting sikkert.

Sportschef Svend Graversen får travlt, for sæsonen i Superligaen, der afsluttes fredag, har været alt andet end godkendt for midtjyderne.

FCM kan for tiende sæson i træk komme til at spille europæisk, men det vil være via en playoffkamp som syver fra nedrykningsspillet. Og det flugter ikke med klubbens selvforståelse.

Det skal ske efter at have været en del af mesterskabskampen, som det har været tilfældet i en håndfuld år op til denne sæson.

– Et transfervindue i FC Midtjylland er altid travlt. Der kommer altid til at ske noget, og vi skal ud og gøre vores hold mere kompetitivt, lyder det fra sportschef Svend Graversen.

– Der ligger et stort stykke arbejde foran os, og der er et stort stykke arbejde, vi allerede har lavet. Jeg kan kun sige, at vi til næste sæson igen skal have et hold, som kan være med i kampen om mesterskabet.

Et europæisk gruppespil skæpper godt i klubkassen, og det har FCM præsteret i de seneste tre sæsoner.

Man kunne godt forestille sig, at udfaldet af kampen mod Viborg, som dikterer, om et europæisk gruppespil bliver muligt i næste sæson, får indflydelse på Svend Graversens økonomiske råderum. Men det er ikke tilfældet.

– Der er selvfølgelig en stor økonomisk gulerod for at komme ind i Europa, men det kræver, at vi kommer hele vejen til et gruppespil. Men uanset hvad får det ingen indvirkning på, hvad vi kommer til at gøre og ikke gøre, slår han fast.

FCM har flere oplagte salgsemner med spillere som Joel Andersson, Emiliano Martínez, Paulinho, Juninho og ikke mindst det offensive es Gustav Isaksen.

Med en travl sommer i vente, som Graversen siger, kunne det tyde på, at et par dem godt kan blive skudt afsted.

Især Isaksen er spået til at blive en indbringende herre for FCM, men skal klubben også fremover kunne kræve sig godt betalt for sine bedste spillere, skal der ikke komme flere sæsoner som indeværende.

– Jeg tror ikke, det har nogen indvirkning på den korte bane, men det er klart, at det er noget, som ikke må gentage sig, siger Svend Graversen.

Kampen i Viborg fredag spilles klokken 19. Vinderen træder ind i anden runde af kvalifikationen til næste sæsons Conference League.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Han kan blive den næste store profil!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf