Uanset om fredagens playoffkamp mod Viborg ender med europæisk deltagelse i næste sæson eller ej for FC Midtjylland, så er én ting sikkert.
Sportschef Svend Graversen får travlt, for sæsonen i Superligaen, der afsluttes fredag, har været alt andet end godkendt for midtjyderne.
FCM kan for tiende sæson i træk komme til at spille europæisk, men det vil være via en playoffkamp som syver fra nedrykningsspillet. Og det flugter ikke med klubbens selvforståelse.
Det skal ske efter at have været en del af mesterskabskampen, som det har været tilfældet i en håndfuld år op til denne sæson.
– Et transfervindue i FC Midtjylland er altid travlt. Der kommer altid til at ske noget, og vi skal ud og gøre vores hold mere kompetitivt, lyder det fra sportschef Svend Graversen.
– Der ligger et stort stykke arbejde foran os, og der er et stort stykke arbejde, vi allerede har lavet. Jeg kan kun sige, at vi til næste sæson igen skal have et hold, som kan være med i kampen om mesterskabet.
Et europæisk gruppespil skæpper godt i klubkassen, og det har FCM præsteret i de seneste tre sæsoner.
Man kunne godt forestille sig, at udfaldet af kampen mod Viborg, som dikterer, om et europæisk gruppespil bliver muligt i næste sæson, får indflydelse på Svend Graversens økonomiske råderum. Men det er ikke tilfældet.
– Der er selvfølgelig en stor økonomisk gulerod for at komme ind i Europa, men det kræver, at vi kommer hele vejen til et gruppespil. Men uanset hvad får det ingen indvirkning på, hvad vi kommer til at gøre og ikke gøre, slår han fast.
FCM har flere oplagte salgsemner med spillere som Joel Andersson, Emiliano Martínez, Paulinho, Juninho og ikke mindst det offensive es Gustav Isaksen.
Med en travl sommer i vente, som Graversen siger, kunne det tyde på, at et par dem godt kan blive skudt afsted.
Især Isaksen er spået til at blive en indbringende herre for FCM, men skal klubben også fremover kunne kræve sig godt betalt for sine bedste spillere, skal der ikke komme flere sæsoner som indeværende.
– Jeg tror ikke, det har nogen indvirkning på den korte bane, men det er klart, at det er noget, som ikke må gentage sig, siger Svend Graversen.
Kampen i Viborg fredag spilles klokken 19. Vinderen træder ind i anden runde af kvalifikationen til næste sæsons Conference League.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
‘Han er tilgivet’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Her skal Sepp Piontek begraves
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Liverpool – West Ham United
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER