FCM og Benfica vilde med ung angriber

FC Midtjylland har for nyligt haft ung angriber på besøg. Også FC København og Benfica har haft ham på besøg.



Opdateret 16.07: FC København har haft islændingen på besøg, men er ikke længere interesseret.

FC Midtjylland deltog for nyligt i den brasilianske ungdomsturnering Adidas Cup med et interessant navn i truppen.

Alexander Máni Gudjónsson.

Han er blot 15 år og spiller til dagligt i islandske Stjarnan, hvor han i denne sæson har fået debut for førsteholdet. Han er i øvrigt den tredjeyngste debutant i klubbens historie med sine 14 år og 343 dage.

Men nu har han altså vist sig frem i FC Midtjylland, hvor han også scorede i en kamp mod Independiente del Valle og blev kåret til kampens spiller – i tre andre kampe kom han ind fra bænken.

– Han er en stærk 9’er med et godt øje for sine medspillere, men han er også målscorer. Han arbejder i holdets tjeneste og er en naturlig leder, fortæller Páll Árnasson, talentchef i Stjarnan, til Tipsbladet.

Talentchefen fortæller desuden, at det er anden gang, Alexander Máni Gudjónsson er på besøg i FC Midtjylland. Han har tidligere vist sig frem i FC København, der dog ikke længere er interesseret, og Benfica, så det er altså et navn, flere klubber holder øje med og sonderer terrænet omkring frem mod angriberens 16 års fødselsdag næste år.

Det er først her, han officielt må skifte til en klub i et andet europæisk land. Ender det med et dansk skifte, så får man altså et stort talent.

– Han står godt imod fysisk og er stærk af sin alder. Han har arbejdet meget med sin fysik, så det har ikke været en udfordring (at spille mod seniorer, red.), lyder det fra Páll Árnasson.

Der skal penge på bordet
Skal Alexander Máni Gudjónsson sendes videre indenfor en overskuelig fremtid, så har Stjarnan allerede sikret sig en mulig gevinst, da angrebstalentet er på kontrakt i klubben.

Den underskrev han i sommer til stor glæde for klubbens formand.

– Det har været fedt at se Alexander Máni tage sine første skridt, da han er en utrolig spændende spiller, der har hovedet skruet rigtigt på. Han er en fantastisk leder, der er villig til at lede efter enhver måde at komme så langt som muligt. Det bliver fedt at se ham i fremtiden i den blå uniform, lød det fra Helgi Hrannarr.

Nu er spørgsmålet bare, om Stjarnan når at få særlig meget glæde af Alexander Máni Gudjónsson, inden han sendes videre.

Stjarnan har nemlig en fin historik med at sende talenter til Superligaen. FC Midtjylland hentede for to år siden venstrebacken Daníel Freyr Kristjánsson, der i denne sæson er udlejet til FC Fredericia og spiller fast.

Også AGF er gået på rov i den islandske klub, hvor man sidste år sikrede sig offensivtalentet Tómas Óli Kristjánsson, ligesom Gunnar Orri Olsen tog til FC København i sommer fra Stjarnan.

Nu må tiden vise, om Alexander Máni Gudjónsson, der beskrives som en klassisk 9’er, tager samme tur.

Herunder kan du se Alexander Máni Gudjónssons scoring for FC Midtjylland mod Independiente del Valle.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Et markant problem for Silkeborg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Randers FC – Vejle Boldklub

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg