FCM-forsvarer ude to uger

FC Midtjyllands Jesper Bøge kommer ikke i aktion i de næste uger.



Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.

Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.

FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.

– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.

FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

José Mourinho vil have dansk stjerne

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’