Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.
Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.
FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.
– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.
FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Hjulmand og co. taber stort skridt
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
HELT VILDT