FCM-forsvarer ude to uger

FC Midtjyllands Jesper Bøge kommer ikke i aktion i de næste uger.



Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.

Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.

FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.

– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.

FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Michael Carrick bliver i Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern München lurer på choktransfer

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne