FCM-forsvarer ude to uger

FC Midtjyllands Jesper Bøge kommer ikke i aktion i de næste uger.



Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.

Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.

FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.

– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.

FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland