FCM-forsvarer ude to uger

FC Midtjyllands Jesper Bøge kommer ikke i aktion i de næste uger.



Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.

Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.

FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.

– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.

FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.





LIVE

Superliga-LIVE: Randers vinder storsejr på 4-0

Hård lodtrækning: ‘Det bliver dejligt’

Dansk klub taler med David Nielsen og Riddersholm

Her er status på FCK’s jagt på Asger Sørensen

Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer

De betaler prisen for dårlige transfervinduer

Stort medie præsenterer Thomas Frank



LIVE

TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’

De har afgivet et bud på Victor Nelsson

Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken

Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent

I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre

Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

De køber rettighederne til FCK-kamp

Dansker talte med Højlund inden transfer

‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Vil vinde Conference League med FCK

Afsløring: Markant forstærkning får tre år i Vejle

Her er German Onugkhas nye klub

‘Det bruger jeg ikke to sekunder på’

AGF snydt for ny profil

Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt

Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From

Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce

Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid

– Maradonas læger overså faresignaler

Hvorfor købte Manchester United ikke ham?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark