Med Erik Sviatchenko skadet og Christian Sivebæk på højre back havde FC Midtjyllands 21-årige forsvarsspiller Jesper Bøge rimelige chancer for spilletid i de kommende Superliga-runder, hvor FCM kæmper for at hænge på OB i kampen om sølvmedaljerne.
Bøge kom på banen i 4-4 kampen mod Lyngby, men her var Bøge så uheldig, at han fik en forstrækning og måtte humpe rundt i de sidste minutter af opgøret, hvor Kristian Bak Nielsen ti minutter før tid udlignede og dermed gav FCM et enkelt point.
FC Midtjyllands lægestab har kigget nærmere på Bøge, og det viser sig, at forsvarsspilleren ikke er klar til lørdagens Silkeborg-kamp og næppe heller mod den udsatte kamp mod Lyngby i midten af næste uge eller topopgøret mod OB om 11 dage.
– Vi regner med, at han er ude i 14 dage. Det er irriterende. Der var i hvert fald noget at tænke over med den præstation, han leverede, siger FCM-cheftræner Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
Jesper Bøge debuterede for FC Midtjylland i december 2009 i en kamp mod FC Nordsjælland, mens indhoppet mod Lyngby var den tidligere Næsby- og OB-spillers anden optræden i Superligaen.
FC Midtjyllands eneste rutinerede gardering for fireback-kæden med Jesper Juelsgård, Martin Albrechtsen, Kristian Bak Nielsen og Christian Sivebæk er kroatiske Kristian Ipsa. Jesper Bøges mest oplagte plads er højre back, hvor Allan Kuhn tidligere har rost Bøges indsatser til træning og i træningskampe.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
– Niels Frederiksen er en legende!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER