Dramatisk afslutning: FCM-brasser sikrer sejren

Efter fire kampe uden sejr i Superligaen hentede FC Midtjylland søndag aften tre point mod OB i 2-1-sejren.



Et mål i tillægstiden sikrede FC Midtjylland den første sejr i fire kampe, da holdet slog OB 2-1 søndag aften i Superligaens niende spillerunde.

Holdet fra Fyn har nu blot vundet én kamp i de sidste syv kampe i Superligaen.

Første halvleg var chancefattig og uden meget kvalitet, men med det samme efter pausen åbnede opgøret fuldstændigt med to mål med to minutters mellemrum.

OB spillede med fem forsvarsspillere, og holdet stod særdeles dybt på egen halvdel i store perioder. FCM havde svært ved at nedbryde OB-defensiven, men en scoring i slutfasen sænkede gæsterne fra Fyn.

Med sejren kravler FCM op på en femteplads i Superligaen med 14 point. OB er på tiendepladsen med otte point efter ni spillerunder.

OB kom godt i gang i de første minutter, mens FCM smed en del bolde væk. Hjemmeholdet formåede dog hurtigt at tage kontrollen og få de fynske gæster trykket tilbage.

Et par gange lykkedes midtjyderne også med at sætte nogle rigtig flotte angreb op med mange hurtige kombinationer. Den sidste skarphed til at skabe den store chance udeblev dog.

Gæsterne fra Odense stod generelt meget dybt på banen, og det skabte kort før pausen en rigtig stor chance tæt under mål til FCM-angriberen Gue-sung Cho. Forsøget gik dog forbi venstre stolpe, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.

Anden halvleg var knap gået i gang, før FCM fik tildelt et straffespark. OB-spilleren Nicklas Mouritsen havde hånd på bolden, og efter VAR-tjek skulle Gue-sung Cho sparke fra ellevemeterpletten. Det gjorde han sikkert, og sydkoreaneren sørgede for 1-0-scoringen.

Blot to minutter senere faldt der igen en scoring – denne gang i den modsatte ende. OB-spilleren Louicius Don Deedson sparkede resolut udligningen ind med venstrebenet midt i feltet.

FCM forsøgte i den resterende del af kampen at knække OB-defensiven, og det lykkedes dybt inde i overtiden efter en scoring af midtbanespilleren Charles. Dermed hentede FCM en forløsende sejr.

/ritzau/






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool præsenterer succestræner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Kasper Hjulmand fyret

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’