Dramatisk afslutning: FCM-brasser sikrer sejren

Efter fire kampe uden sejr i Superligaen hentede FC Midtjylland søndag aften tre point mod OB i 2-1-sejren.



Et mål i tillægstiden sikrede FC Midtjylland den første sejr i fire kampe, da holdet slog OB 2-1 søndag aften i Superligaens niende spillerunde.

Holdet fra Fyn har nu blot vundet én kamp i de sidste syv kampe i Superligaen.

Første halvleg var chancefattig og uden meget kvalitet, men med det samme efter pausen åbnede opgøret fuldstændigt med to mål med to minutters mellemrum.

OB spillede med fem forsvarsspillere, og holdet stod særdeles dybt på egen halvdel i store perioder. FCM havde svært ved at nedbryde OB-defensiven, men en scoring i slutfasen sænkede gæsterne fra Fyn.

Med sejren kravler FCM op på en femteplads i Superligaen med 14 point. OB er på tiendepladsen med otte point efter ni spillerunder.

OB kom godt i gang i de første minutter, mens FCM smed en del bolde væk. Hjemmeholdet formåede dog hurtigt at tage kontrollen og få de fynske gæster trykket tilbage.

Et par gange lykkedes midtjyderne også med at sætte nogle rigtig flotte angreb op med mange hurtige kombinationer. Den sidste skarphed til at skabe den store chance udeblev dog.

Gæsterne fra Odense stod generelt meget dybt på banen, og det skabte kort før pausen en rigtig stor chance tæt under mål til FCM-angriberen Gue-sung Cho. Forsøget gik dog forbi venstre stolpe, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.

Anden halvleg var knap gået i gang, før FCM fik tildelt et straffespark. OB-spilleren Nicklas Mouritsen havde hånd på bolden, og efter VAR-tjek skulle Gue-sung Cho sparke fra ellevemeterpletten. Det gjorde han sikkert, og sydkoreaneren sørgede for 1-0-scoringen.

Blot to minutter senere faldt der igen en scoring – denne gang i den modsatte ende. OB-spilleren Louicius Don Deedson sparkede resolut udligningen ind med venstrebenet midt i feltet.

FCM forsøgte i den resterende del af kampen at knække OB-defensiven, og det lykkedes dybt inde i overtiden efter en scoring af midtbanespilleren Charles. Dermed hentede FCM en forløsende sejr.

/ritzau/





Brøndby tæt på salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Har talt med Ferguson om United-job

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Manchester United overvejer ham

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Rygter om AC Horsens-legende

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Vil have Jonas Wind til FC København

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Tauson er færdig i Brisbane

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF