Et mål i tillægstiden sikrede FC Midtjylland den første sejr i fire kampe, da holdet slog OB 2-1 søndag aften i Superligaens niende spillerunde.
Holdet fra Fyn har nu blot vundet én kamp i de sidste syv kampe i Superligaen.
Første halvleg var chancefattig og uden meget kvalitet, men med det samme efter pausen åbnede opgøret fuldstændigt med to mål med to minutters mellemrum.
OB spillede med fem forsvarsspillere, og holdet stod særdeles dybt på egen halvdel i store perioder. FCM havde svært ved at nedbryde OB-defensiven, men en scoring i slutfasen sænkede gæsterne fra Fyn.
Med sejren kravler FCM op på en femteplads i Superligaen med 14 point. OB er på tiendepladsen med otte point efter ni spillerunder.
OB kom godt i gang i de første minutter, mens FCM smed en del bolde væk. Hjemmeholdet formåede dog hurtigt at tage kontrollen og få de fynske gæster trykket tilbage.
Et par gange lykkedes midtjyderne også med at sætte nogle rigtig flotte angreb op med mange hurtige kombinationer. Den sidste skarphed til at skabe den store chance udeblev dog.
Gæsterne fra Odense stod generelt meget dybt på banen, og det skabte kort før pausen en rigtig stor chance tæt under mål til FCM-angriberen Gue-sung Cho. Forsøget gik dog forbi venstre stolpe, og det sørgede for en første halvleg uden scoringer.
Anden halvleg var knap gået i gang, før FCM fik tildelt et straffespark. OB-spilleren Nicklas Mouritsen havde hånd på bolden, og efter VAR-tjek skulle Gue-sung Cho sparke fra ellevemeterpletten. Det gjorde han sikkert, og sydkoreaneren sørgede for 1-0-scoringen.
Blot to minutter senere faldt der igen en scoring – denne gang i den modsatte ende. OB-spilleren Louicius Don Deedson sparkede resolut udligningen ind med venstrebenet midt i feltet.
FCM forsøgte i den resterende del af kampen at knække OB-defensiven, og det lykkedes dybt inde i overtiden efter en scoring af midtbanespilleren Charles. Dermed hentede FCM en forløsende sejr.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
OPTAKT
Fulham – Newcastle
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER