FC Midtjyllands trængsler fortsatte, da vicemestrene i weekenden tabte 0-2 hjemme mod AGF. Trods nederlaget løb de resultatmæssige problemer kun med en lille del af opmærksomheden bagefter.
Det nyanlagte græstæppe på MCH Arena efter udlånet til VM i ridesport var en katastrofe og fik hård kritik. Det sad ganske enkelt ikke ordentligt fast.
Både FCM og AGF samt eksperter kritiserede plænen, og sammen med Herning Kommune har FCM nu fremrykket et planlagt arbejde med at anlægge en ny hybridbane.
– Vi har rettet græstæppet op og jævnet det, så banen nu er klar til at blive syet. Maskinerne påbegynder arbejdet fredag, siger Anders Nielsen, stabsleder hos Herning Kommune, til fcm.dk.
– Flere aktører skal have tak for, at fremskyndelsen af den nye hybridbane kan lade sig gøre. Vores samarbejdspartner i projektet har været forstående og effektive i jagten på at finde en maskine og medarbejdere til anlæggelse af hybridbanen.
Faktisk skulle Helsingør først have haft besøg af maskinen, som skal bruges, men den nordsjællandske klub har sagt god for, at FCM kan rykke foran i køen.
Det betyder, at den nye hybridbane efter planen vil være klar, når FCM næste gang spiller hjemmekamp. Grundet en kommende landsholdstermin er det først 4. oktober, når AaB kommer på besøg.
Nordjyderne kan se frem til at betræde den nye hybridbane, som vil være blevet syet godt og grundigt.
– I praksis sys der 20 centimeter lange plastikstrips ned i banen, som skal være med til at fastholde tørvene. Det sker for hver anden centimeter, hvilket svarer til i alt 72 millioner strips, skriver FCM om arbejdet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
