FC Midtjyllands trængsler fortsatte, da vicemestrene i weekenden tabte 0-2 hjemme mod AGF. Trods nederlaget løb de resultatmæssige problemer kun med en lille del af opmærksomheden bagefter.
Det nyanlagte græstæppe på MCH Arena efter udlånet til VM i ridesport var en katastrofe og fik hård kritik. Det sad ganske enkelt ikke ordentligt fast.
Både FCM og AGF samt eksperter kritiserede plænen, og sammen med Herning Kommune har FCM nu fremrykket et planlagt arbejde med at anlægge en ny hybridbane.
– Vi har rettet græstæppet op og jævnet det, så banen nu er klar til at blive syet. Maskinerne påbegynder arbejdet fredag, siger Anders Nielsen, stabsleder hos Herning Kommune, til fcm.dk.
– Flere aktører skal have tak for, at fremskyndelsen af den nye hybridbane kan lade sig gøre. Vores samarbejdspartner i projektet har været forstående og effektive i jagten på at finde en maskine og medarbejdere til anlæggelse af hybridbanen.
Faktisk skulle Helsingør først have haft besøg af maskinen, som skal bruges, men den nordsjællandske klub har sagt god for, at FCM kan rykke foran i køen.
Det betyder, at den nye hybridbane efter planen vil være klar, når FCM næste gang spiller hjemmekamp. Grundet en kommende landsholdstermin er det først 4. oktober, når AaB kommer på besøg.
Nordjyderne kan se frem til at betræde den nye hybridbane, som vil være blevet syet godt og grundigt.
– I praksis sys der 20 centimeter lange plastikstrips ned i banen, som skal være med til at fastholde tørvene. Det sker for hver anden centimeter, hvilket svarer til i alt 72 millioner strips, skriver FCM om arbejdet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
