FC Midtjyllands trængsler fortsatte, da vicemestrene i weekenden tabte 0-2 hjemme mod AGF. Trods nederlaget løb de resultatmæssige problemer kun med en lille del af opmærksomheden bagefter.
Det nyanlagte græstæppe på MCH Arena efter udlånet til VM i ridesport var en katastrofe og fik hård kritik. Det sad ganske enkelt ikke ordentligt fast.
Både FCM og AGF samt eksperter kritiserede plænen, og sammen med Herning Kommune har FCM nu fremrykket et planlagt arbejde med at anlægge en ny hybridbane.
– Vi har rettet græstæppet op og jævnet det, så banen nu er klar til at blive syet. Maskinerne påbegynder arbejdet fredag, siger Anders Nielsen, stabsleder hos Herning Kommune, til fcm.dk.
– Flere aktører skal have tak for, at fremskyndelsen af den nye hybridbane kan lade sig gøre. Vores samarbejdspartner i projektet har været forstående og effektive i jagten på at finde en maskine og medarbejdere til anlæggelse af hybridbanen.
Faktisk skulle Helsingør først have haft besøg af maskinen, som skal bruges, men den nordsjællandske klub har sagt god for, at FCM kan rykke foran i køen.
Det betyder, at den nye hybridbane efter planen vil være klar, når FCM næste gang spiller hjemmekamp. Grundet en kommende landsholdstermin er det først 4. oktober, når AaB kommer på besøg.
Nordjyderne kan se frem til at betræde den nye hybridbane, som vil være blevet syet godt og grundigt.
– I praksis sys der 20 centimeter lange plastikstrips ned i banen, som skal være med til at fastholde tørvene. Det sker for hver anden centimeter, hvilket svarer til i alt 72 millioner strips, skriver FCM om arbejdet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
