FC Midtjyllands trængsler fortsatte, da vicemestrene i weekenden tabte 0-2 hjemme mod AGF. Trods nederlaget løb de resultatmæssige problemer kun med en lille del af opmærksomheden bagefter.
Det nyanlagte græstæppe på MCH Arena efter udlånet til VM i ridesport var en katastrofe og fik hård kritik. Det sad ganske enkelt ikke ordentligt fast.
Både FCM og AGF samt eksperter kritiserede plænen, og sammen med Herning Kommune har FCM nu fremrykket et planlagt arbejde med at anlægge en ny hybridbane.
– Vi har rettet græstæppet op og jævnet det, så banen nu er klar til at blive syet. Maskinerne påbegynder arbejdet fredag, siger Anders Nielsen, stabsleder hos Herning Kommune, til fcm.dk.
– Flere aktører skal have tak for, at fremskyndelsen af den nye hybridbane kan lade sig gøre. Vores samarbejdspartner i projektet har været forstående og effektive i jagten på at finde en maskine og medarbejdere til anlæggelse af hybridbanen.
Faktisk skulle Helsingør først have haft besøg af maskinen, som skal bruges, men den nordsjællandske klub har sagt god for, at FCM kan rykke foran i køen.
Det betyder, at den nye hybridbane efter planen vil være klar, når FCM næste gang spiller hjemmekamp. Grundet en kommende landsholdstermin er det først 4. oktober, når AaB kommer på besøg.
Nordjyderne kan se frem til at betræde den nye hybridbane, som vil være blevet syet godt og grundigt.
– I praksis sys der 20 centimeter lange plastikstrips ned i banen, som skal være med til at fastholde tørvene. Det sker for hver anden centimeter, hvilket svarer til i alt 72 millioner strips, skriver FCM om arbejdet.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Hvor er Mikael Uhre?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
Her kan du se de danske hold i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
