Trænerteamet er på plads i FC Midtjylland.
Niels Lodberg og Carles Cuadrat bliver assistenttrænere i FC Midtjylland efter salgene af Henrik Jensen og Michael Silberbauer. Det oplyser fodboldklubben tirsdag på sin hjemmeside.
42-årige Lodberg er den mest kendte af de to i dansk fodbold. Han har været forbi AC Horsens og Sønderjyske som assistent, inden FCM nu har hyret den tidligere mangeårige superligaspiller.
I løbet af sin aktive karriere spillede Lodberg for Lyngby, FC Nordsjælland, AC Horsens og Sønderjyske. Vestjyden er noteret for 298 kampe i Superligaen.
FCM-sportschef Svend Graversen vurderer, at Lodberg kan komme med noget andet end de øvrige i trænerstaben.
– Niels Lodberg har en stor ærgerrighed for trænerfaget. Han har vist sig som en kompetent og dygtig assistenttræner i både AC Horsens og Sønderjyske.
– Han har fået gode anbefalinger med på vejen fra alle dem, vi har snakket med, og det er blevet bekræftet i de samtaler, vi har haft, siger Graversen til klubbens hjemmeside.
Catalanske Cuadrat har en fælles fortid med Capellas, da førstnævnte var spiller og anfører for spanske Gavá i starten af 1990'erne, mens FCM-træneren var assistent.
54-årige Cuadrats trænergerning har budt på ophold i blandt andet FC Barcelona, Galatasaray, Indien og Grækenland som både assistent, cheftræner og i andre roller.
– Carles Cuadrat er blevet anbefalet af Albert. Han er en kompetent træner, som både har vist sine evner som assistenttræner og cheftræner mange forskellige steder i verden, påpeger Graversen.
FCM skal 20. februar på udebane møde Viborg FF i Superligaen. Midtjyderne er nummer syv i tabellen med 23 point efter 17 kampe. Viborg er toer med 32 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT