FCM bekræfter: Her er vores nye trænerteam

FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas har fået to assistenttrænere, han selv har været med til at pege på.



Trænerteamet er på plads i FC Midtjylland.

Niels Lodberg og Carles Cuadrat bliver assistenttrænere i FC Midtjylland efter salgene af Henrik Jensen og Michael Silberbauer. Det oplyser fodboldklubben tirsdag på sin hjemmeside.

42-årige Lodberg er den mest kendte af de to i dansk fodbold. Han har været forbi AC Horsens og Sønderjyske som assistent, inden FCM nu har hyret den tidligere mangeårige superligaspiller.

I løbet af sin aktive karriere spillede Lodberg for Lyngby, FC Nordsjælland, AC Horsens og Sønderjyske. Vestjyden er noteret for 298 kampe i Superligaen.

FCM-sportschef Svend Graversen vurderer, at Lodberg kan komme med noget andet end de øvrige i trænerstaben.

– Niels Lodberg har en stor ærgerrighed for trænerfaget. Han har vist sig som en kompetent og dygtig assistenttræner i både AC Horsens og Sønderjyske.

– Han har fået gode anbefalinger med på vejen fra alle dem, vi har snakket med, og det er blevet bekræftet i de samtaler, vi har haft, siger Graversen til klubbens hjemmeside.

Catalanske Cuadrat har en fælles fortid med Capellas, da førstnævnte var spiller og anfører for spanske Gavá i starten af 1990'erne, mens FCM-træneren var assistent.

54-årige Cuadrats trænergerning har budt på ophold i blandt andet FC Barcelona, Galatasaray, Indien og Grækenland som både assistent, cheftræner og i andre roller.

– Carles Cuadrat er blevet anbefalet af Albert. Han er en kompetent træner, som både har vist sine evner som assistenttræner og cheftræner mange forskellige steder i verden, påpeger Graversen.

FCM skal 20. februar på udebane møde Viborg FF i Superligaen. Midtjyderne er nummer syv i tabellen med 23 point efter 17 kampe. Viborg er toer med 32 point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dansk toptræner lander stort job

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brighton – Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Giver transferopdatering

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Lyon forhandler med dansk profil

AGF kan ende med millionregning, men…