FCM bekræfter: Her er vores nye trænerteam

FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas har fået to assistenttrænere, han selv har været med til at pege på.



Trænerteamet er på plads i FC Midtjylland.

Niels Lodberg og Carles Cuadrat bliver assistenttrænere i FC Midtjylland efter salgene af Henrik Jensen og Michael Silberbauer. Det oplyser fodboldklubben tirsdag på sin hjemmeside.

42-årige Lodberg er den mest kendte af de to i dansk fodbold. Han har været forbi AC Horsens og Sønderjyske som assistent, inden FCM nu har hyret den tidligere mangeårige superligaspiller.

I løbet af sin aktive karriere spillede Lodberg for Lyngby, FC Nordsjælland, AC Horsens og Sønderjyske. Vestjyden er noteret for 298 kampe i Superligaen.

FCM-sportschef Svend Graversen vurderer, at Lodberg kan komme med noget andet end de øvrige i trænerstaben.

– Niels Lodberg har en stor ærgerrighed for trænerfaget. Han har vist sig som en kompetent og dygtig assistenttræner i både AC Horsens og Sønderjyske.

– Han har fået gode anbefalinger med på vejen fra alle dem, vi har snakket med, og det er blevet bekræftet i de samtaler, vi har haft, siger Graversen til klubbens hjemmeside.

Catalanske Cuadrat har en fælles fortid med Capellas, da førstnævnte var spiller og anfører for spanske Gavá i starten af 1990'erne, mens FCM-træneren var assistent.

54-årige Cuadrats trænergerning har budt på ophold i blandt andet FC Barcelona, Galatasaray, Indien og Grækenland som både assistent, cheftræner og i andre roller.

– Carles Cuadrat er blevet anbefalet af Albert. Han er en kompetent træner, som både har vist sine evner som assistenttræner og cheftræner mange forskellige steder i verden, påpeger Graversen.

FCM skal 20. februar på udebane møde Viborg FF i Superligaen. Midtjyderne er nummer syv i tabellen med 23 point efter 17 kampe. Viborg er toer med 32 point.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur