Trænerteamet er på plads i FC Midtjylland.
Niels Lodberg og Carles Cuadrat bliver assistenttrænere i FC Midtjylland efter salgene af Henrik Jensen og Michael Silberbauer. Det oplyser fodboldklubben tirsdag på sin hjemmeside.
42-årige Lodberg er den mest kendte af de to i dansk fodbold. Han har været forbi AC Horsens og Sønderjyske som assistent, inden FCM nu har hyret den tidligere mangeårige superligaspiller.
I løbet af sin aktive karriere spillede Lodberg for Lyngby, FC Nordsjælland, AC Horsens og Sønderjyske. Vestjyden er noteret for 298 kampe i Superligaen.
FCM-sportschef Svend Graversen vurderer, at Lodberg kan komme med noget andet end de øvrige i trænerstaben.
– Niels Lodberg har en stor ærgerrighed for trænerfaget. Han har vist sig som en kompetent og dygtig assistenttræner i både AC Horsens og Sønderjyske.
– Han har fået gode anbefalinger med på vejen fra alle dem, vi har snakket med, og det er blevet bekræftet i de samtaler, vi har haft, siger Graversen til klubbens hjemmeside.
Catalanske Cuadrat har en fælles fortid med Capellas, da førstnævnte var spiller og anfører for spanske Gavá i starten af 1990'erne, mens FCM-træneren var assistent.
54-årige Cuadrats trænergerning har budt på ophold i blandt andet FC Barcelona, Galatasaray, Indien og Grækenland som både assistent, cheftræner og i andre roller.
– Carles Cuadrat er blevet anbefalet af Albert. Han er en kompetent træner, som både har vist sine evner som assistenttræner og cheftræner mange forskellige steder i verden, påpeger Graversen.
FCM skal 20. februar på udebane møde Viborg FF i Superligaen. Midtjyderne er nummer syv i tabellen med 23 point efter 17 kampe. Viborg er toer med 32 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL