FCM går glip af stort millionbeløb i CL-entréindtægter

Kan der højst komme 500 personer til Champions League-kampene i Herning, lukker FCM helt af for fans.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) åbnede i sidste uge for, at der igen kan komme tilskuere til europæiske klub- og landskampe.

Helt præcist må op til 30 procent af stadion nu fyldes, men det hjælper ikke FC Midtjylland, som står over for tre store kampe i Champions League.

I hvert fald ikke i første gruppekamp mod Atalanta, der spilles 21. oktober på MCH Arena i Herning.

Onsdag forlængede regeringen de landsdækkende coronarestriktioner, der blandt andet betyder, at der højst må være 500 personer samlet på et fodboldstadion.

Og fortsætter tiltagene i resten af efteråret og december, går FC Midtjylland glip af et større millionbeløb i indtægter, fortæller kommerciel direktør Jacob Jørgensen.

I den perfekte verden – uden coronavirus – havde FC Midtjylland regnet med mellem 11 og 13 millioner kroner i omsætning per kamp med udsolgte tribuner.

Tallet dækker over cirka 2500 VIP-billetter til 2500 kroner stykket og cirka 6000 billetter til en pris af 750 kroner, som FCM solgte til Europa League-kampen mod Manchester United i 2016. Dertil ville komme indtægter fra salg i diverse boder.

Men det kan stadig skæppe godt i kassen, hvis coronarestriktionerne i Danmark lempes, og FCM får lov til at fylde 30 procent af stadion, som Uefa tillader.

Jacob Jørgensen estimerer, at klubben i så fald kan tjene i omegnen af seks millioner kroner per kamp alt i alt, da der i så fald stadig vil være en stor andel VIP-billetter.

– Vi havde håbet på en omsætning på 18 millioner for de her tre kampe. Og nu bliver det måske nul, siger han.

Det havde måske ikke gjort en afgørende forskel for FC Midtjylland på den korte bane, for klubben har med sin deltagelse i Europas største klubturnering sikret sig op mod 200 millioner kroner.

Men når man endelig er med på den største scene, vil man gerne dele den oplevelse med fans, familie og partnere.

– Det er da enormt frustrerende. Én ting er penge, for det er rigtig mange millioner, vi går glip af. På den lange bane kan det betyde noget – på den korte bane er det bare træls.

– Men det er ganske forfærdeligt, at vi ikke kan få ret mange af vores vigtigste partnere, fans, sæsonkortholdere, venner af huset eller familie til spillerne ind og se dem løbe rundt i Champions League, siger Jacob Jørgensen.

Begrænsningen på 500 personer til en kamp er inklusive spillere, trænere, officials, mediefolk og andre tilstedeværende.

Til superligakampe har FC Midtjylland cirka 300 billetter, der kan fordeles, når alle de nødvendige personer er talt med. I Champions League er der kun 100 billetter tilbage, fordi de gæstende klubber typisk har en større delegation med, og fordi en stribe Uefa-personer skal være til stede.

Det betyder, at klubben lukker helt for fans.

– Der kommer ganske få sponsorer ind til Atalanta-kampen. Så må vi se derefter. Men det er nogle få gæster og vores allerstørste samarbejdspartnere, vi får inviteret ind, siger den kommercielle direktør.

Foruden hjemmekampen mod Atalanta 21. oktober, spiller FC Midtjylland i Herning mod Ajax 3. november og mod Liverpool 9. december.

/ritzau/



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Falske Brøndby-rygter i omløb

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Her er Superligaens bedste stadion

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

FCK starter op uden tre spillere

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Vil have stjernetræner til Tottenham

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

‘Usandsynlig genopstandelse’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år