FCM går glip af stort millionbeløb i CL-entréindtægter

Kan der højst komme 500 personer til Champions League-kampene i Herning, lukker FCM helt af for fans.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) åbnede i sidste uge for, at der igen kan komme tilskuere til europæiske klub- og landskampe.

Helt præcist må op til 30 procent af stadion nu fyldes, men det hjælper ikke FC Midtjylland, som står over for tre store kampe i Champions League.

I hvert fald ikke i første gruppekamp mod Atalanta, der spilles 21. oktober på MCH Arena i Herning.

Onsdag forlængede regeringen de landsdækkende coronarestriktioner, der blandt andet betyder, at der højst må være 500 personer samlet på et fodboldstadion.

Og fortsætter tiltagene i resten af efteråret og december, går FC Midtjylland glip af et større millionbeløb i indtægter, fortæller kommerciel direktør Jacob Jørgensen.

I den perfekte verden – uden coronavirus – havde FC Midtjylland regnet med mellem 11 og 13 millioner kroner i omsætning per kamp med udsolgte tribuner.

Tallet dækker over cirka 2500 VIP-billetter til 2500 kroner stykket og cirka 6000 billetter til en pris af 750 kroner, som FCM solgte til Europa League-kampen mod Manchester United i 2016. Dertil ville komme indtægter fra salg i diverse boder.

Men det kan stadig skæppe godt i kassen, hvis coronarestriktionerne i Danmark lempes, og FCM får lov til at fylde 30 procent af stadion, som Uefa tillader.

Jacob Jørgensen estimerer, at klubben i så fald kan tjene i omegnen af seks millioner kroner per kamp alt i alt, da der i så fald stadig vil være en stor andel VIP-billetter.

– Vi havde håbet på en omsætning på 18 millioner for de her tre kampe. Og nu bliver det måske nul, siger han.

Det havde måske ikke gjort en afgørende forskel for FC Midtjylland på den korte bane, for klubben har med sin deltagelse i Europas største klubturnering sikret sig op mod 200 millioner kroner.

Men når man endelig er med på den største scene, vil man gerne dele den oplevelse med fans, familie og partnere.

– Det er da enormt frustrerende. Én ting er penge, for det er rigtig mange millioner, vi går glip af. På den lange bane kan det betyde noget – på den korte bane er det bare træls.

– Men det er ganske forfærdeligt, at vi ikke kan få ret mange af vores vigtigste partnere, fans, sæsonkortholdere, venner af huset eller familie til spillerne ind og se dem løbe rundt i Champions League, siger Jacob Jørgensen.

Begrænsningen på 500 personer til en kamp er inklusive spillere, trænere, officials, mediefolk og andre tilstedeværende.

Til superligakampe har FC Midtjylland cirka 300 billetter, der kan fordeles, når alle de nødvendige personer er talt med. I Champions League er der kun 100 billetter tilbage, fordi de gæstende klubber typisk har en større delegation med, og fordi en stribe Uefa-personer skal være til stede.

Det betyder, at klubben lukker helt for fans.

– Der kommer ganske få sponsorer ind til Atalanta-kampen. Så må vi se derefter. Men det er nogle få gæster og vores allerstørste samarbejdspartnere, vi får inviteret ind, siger den kommercielle direktør.

Foruden hjemmekampen mod Atalanta 21. oktober, spiller FC Midtjylland i Herning mod Ajax 3. november og mod Liverpool 9. december.

/ritzau/





– Froholdt skifter helt sikkert dertil


Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Fælder dom over Norwich-danskere

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Rangerer Eriksen over superstjerner

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Nartey blæser alt modstand til vægs

FC København misser denne midtbane-stjerne

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hold da op – den er helt gal

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo