FCM går glip af stort millionbeløb i CL-entréindtægter

Kan der højst komme 500 personer til Champions League-kampene i Herning, lukker FCM helt af for fans.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) åbnede i sidste uge for, at der igen kan komme tilskuere til europæiske klub- og landskampe.

Helt præcist må op til 30 procent af stadion nu fyldes, men det hjælper ikke FC Midtjylland, som står over for tre store kampe i Champions League.

I hvert fald ikke i første gruppekamp mod Atalanta, der spilles 21. oktober på MCH Arena i Herning.

Onsdag forlængede regeringen de landsdækkende coronarestriktioner, der blandt andet betyder, at der højst må være 500 personer samlet på et fodboldstadion.

Og fortsætter tiltagene i resten af efteråret og december, går FC Midtjylland glip af et større millionbeløb i indtægter, fortæller kommerciel direktør Jacob Jørgensen.

I den perfekte verden – uden coronavirus – havde FC Midtjylland regnet med mellem 11 og 13 millioner kroner i omsætning per kamp med udsolgte tribuner.

Tallet dækker over cirka 2500 VIP-billetter til 2500 kroner stykket og cirka 6000 billetter til en pris af 750 kroner, som FCM solgte til Europa League-kampen mod Manchester United i 2016. Dertil ville komme indtægter fra salg i diverse boder.

Men det kan stadig skæppe godt i kassen, hvis coronarestriktionerne i Danmark lempes, og FCM får lov til at fylde 30 procent af stadion, som Uefa tillader.

Jacob Jørgensen estimerer, at klubben i så fald kan tjene i omegnen af seks millioner kroner per kamp alt i alt, da der i så fald stadig vil være en stor andel VIP-billetter.

– Vi havde håbet på en omsætning på 18 millioner for de her tre kampe. Og nu bliver det måske nul, siger han.

Det havde måske ikke gjort en afgørende forskel for FC Midtjylland på den korte bane, for klubben har med sin deltagelse i Europas største klubturnering sikret sig op mod 200 millioner kroner.

Men når man endelig er med på den største scene, vil man gerne dele den oplevelse med fans, familie og partnere.

– Det er da enormt frustrerende. Én ting er penge, for det er rigtig mange millioner, vi går glip af. På den lange bane kan det betyde noget – på den korte bane er det bare træls.

– Men det er ganske forfærdeligt, at vi ikke kan få ret mange af vores vigtigste partnere, fans, sæsonkortholdere, venner af huset eller familie til spillerne ind og se dem løbe rundt i Champions League, siger Jacob Jørgensen.

Begrænsningen på 500 personer til en kamp er inklusive spillere, trænere, officials, mediefolk og andre tilstedeværende.

Til superligakampe har FC Midtjylland cirka 300 billetter, der kan fordeles, når alle de nødvendige personer er talt med. I Champions League er der kun 100 billetter tilbage, fordi de gæstende klubber typisk har en større delegation med, og fordi en stribe Uefa-personer skal være til stede.

Det betyder, at klubben lukker helt for fans.

– Der kommer ganske få sponsorer ind til Atalanta-kampen. Så må vi se derefter. Men det er nogle få gæster og vores allerstørste samarbejdspartnere, vi får inviteret ind, siger den kommercielle direktør.

Foruden hjemmekampen mod Atalanta 21. oktober, spiller FC Midtjylland i Herning mod Ajax 3. november og mod Liverpool 9. december.

/ritzau/





Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Froholdt-video trækker overskrifter

Første gang nogensinde for Eriksen

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Liverpool – West Ham United

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby