Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.
Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus.
Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport.
– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.
Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.
FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.
Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten.
Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen.
– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.
– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.
– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.
– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.
I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Mathias Zanka går viralt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE