FCM-gæld eksploderet: De står stærkt

Der er ingen grund til panik i FC Midtjylland efter dagens nyhed om et underskud på godt og vel 55 millioner kroner.



Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.

Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus. 

Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport. 

– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:

– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.

Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.

FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.

Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten. 

Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen. 

– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.

– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.

– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.

– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.

I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Dansker kan byttes væk

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen