Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.
Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus.
Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport.
– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.
Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.
FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.
Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten.
Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen.
– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.
– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.
– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.
– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.
I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen