Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.
Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus.
Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport.
– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.
Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.
FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.
Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten.
Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen.
– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.
– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.
– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.
– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.
I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
Danske tenniskvinder rykker ned
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG