Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.
Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus.
Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport.
– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:
– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.
Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.
FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.
Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten.
Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen.
– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.
– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.
– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.
– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.
I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
– Vi tror på et godt resultat
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien