FCM-gæld eksploderet: De står stærkt

Der er ingen grund til panik i FC Midtjylland efter dagens nyhed om et underskud på godt og vel 55 millioner kroner.



Efter flere år i streg med solide overskud på bundlinjen, gik den ikke længere med sorte tal for FC Midtjylland.

Søndag formiddag kunne klubben præsentere et underskud på omkring 55 millioner kroner for det seneste regnskabsår. Betydelige investeringer i klubbens sportslige og kommercielle fundament nævnes som hovedårsagen til, at man er kommet ud af regnskabsåret med et stort minus. 

Det er dog ikke noget, som bekymrer sportsøkonom hos Deloitte, Jesper Jørgensen, da Tipsbladet fanger ham over søndagskaffen for at vende og dreje de forsvarende mestres årsrapport. 

– De har det helt fint med det, tror jeg. Det er en kontrolleret investering, de har foretaget sig i de sidste 12-18 måneder, lyder det fra Jesper Jørgensen, der fortsætter:

– Der er ingen tvivl om, at med Anders Holch Povlsen bag klubben og den kapitalindsprøjtning, han gav for et par år siden, samt de positive resultater, de har skabt gennem masser af transfers de foregående tre år, har gjort, at de har kunnet skrue op for investeringer på spillerfronten.

Han slår fast, at det er netop det, som FC Midtjylland har gjort det seneste års tid, samtidig med at de i sommerens transfervindue ikke solgte markante spillere for enorme transferbeløb, hvilket de har gjort tidligere.

FC Midtjylland har ifølge Jesper Jørgensen investeret, fordi de har råd til det, og så læser han, at investeringerne i faciliteterne har ramt dem mindre, end man havde regnet med.

Gælden steget markant
Går man FC Midtjyllands årsrapport for 2023/2024 igennem, så bemærker man, at gældsposten har taget et ordentligt nøk opad. Helt konkret er gælden steget fra godt 171 millioner kroner til 396 millioner kroner – altså et hop på 225 millioner kroner ifølge rapporten. 

Der er dog ingen grund til bekymring, betoner Jesper Jørgensen. 

– De har en soliditet og en egenkapital, der udgør næsten halvdelen af balancesummen. På den måde står de stærkt.

– Gælden er steget, men det, tror jeg, har været et valg fra ejernes side. Der er skudt cirka 125 millioner kroner ind i langfristet gæld, og det har finansieret stadion og det, der er bygget i Ikast, og det afdrages i løbet af de næste fem år.

– Alternativet havde været, at de havde stoppet pengene i som egenkapital.

– Noget andet er, at de også har købt spillere, og dem betaler du ikke bare kontant, men over en længere periode. Det har også været med til at øge gælden, konstaterer Jesper Jørgensen.

I årsregnskabet melder FC Midtjylland, at klubben forventer at gå i nul ved næste års regnskab, og her lægger Jesper Jørgensen det i det, at investeringerne i FC Midtjylland nok har toppet for nu.





Robertson__ LIVE

LIVE: Liverpool-stjerne rygtes til PL-konkurrent

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

AGF – FC Nordsjælland

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Hård kritik af FCM-profil

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Barcelona klager til UEFA

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Chelsea – Manchester City

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Robert trækker overskrifter i udlandet

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

– Det er en katastrofe for Brøndby

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden