Svenske Kristoffer Olsson spillede en god kamp, da FC Midtjyllands i mandags vandt en sikker sejr på 3-0 over Silkeborg IF.
Midtbanespilleren har spillet fuld tid i 13 af sine 19 Superliga-kampe i denne ombæring, der er svenskerens anden i FC Midtjylland.
Han havde et lovende men på flere måder også frustrerende ophold i FC Midtjylland, da han første gang var i klubben som purung midtbanespiller frisk fra Arsenal i 2014.
Midtbanespilleren var en af de første, FC Midtjylland fik fingre i med den dengang helt nye hovedaktionær Matthew Benham og dennes apparat i London i ryggen, men trods gode kampe og medvirken til FCM’s første DM-guld og et åbenlyst fodboldtalent fik Olsson ikke det store gennembrud, før han i 2017 blev solgt til AIK for et pænt millionbeløb.
Nu har Olsson været tilbage i FC Midtjylland i lidt over otte måneder, lejet fra Anderlecht, og han er gået fra et talent til at være en markant nordisk fodboldprofil, der snart har 50 A-landskampe for Sverige, og som i sine bedste perioder i Krasnodar i Rusland virkede som en spiller, der snart ville være at finde i en af Europas Top 5-ligaer.
Olsson fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i at fortsætte i FC Midtjylland, og klubbens sportschef Svend Graversen håber på en løsning, så svenskeren kan fortsætte.
FCM har en sommer forude, hvor klubben med al sandsynlighed skal have fingre i mindst én ny angriber, og hvor det også er oplagt, at man henter en midtstopper som erstatning for Erik Sviatchenko.
Der kan sagtens komme megen yderligere aktivitet ind og ud af førsteholdstruppen, der skal geares til et attentat på klubbens fjerde DM-guld, og Olsson, der har spillet godt siden skiftet til Thomas Thomasberg som cheftræner, ville være en god mand at holde på for FCM, hvis omstændighederne er de rette.
– Kristoffer er med sit niveau og som svensk landsholdsspiller altid interessant for FC Midtjylland. Så skal pris og kontrakt passe, men selvfølgelig er det interessant for os, fordi det er så sjældent, vi kan få muligheden for at hente en spiller på det niveau, siger Svend Graversen til Tipsbladet.
– Han er glad for at være her, og vi er glade for ham, og så ser vi, hvad der sker i sidste ende, for det er jo tre parter, der skal være enige, siger Svend Graversen.
FC Midtjylland har en frikøbsklausul i aftalen med Anderlecht på 30 millioner kroner, hvilket ville sende Olsson op i Top 3 på listen over dyreste FCM-spillere nogensinde, og som også ville være en høj pris for en dansk klub for en spiller, der fylder 28 år et par uger før starten på 2023/24-sæsonen.
I transfervinduet i januar var der rygter om, at FCM forsøgte at forhandle svenskeren fri for et lavere beløb af Anderlecht.
FC Midtjylland solgte sidste sommer den defensive midtbaneoprydder og dygtige boldfordeler Raphael Onyedika, og sagde så i vinter farvel til Evander.
Den anden vej har FCM købt Emiliano Martínez fri af Red Bull Bragantino i Brasilien og i januar lejet Armin Gigovic fra FK Rostov (i efteråret lejet til OB) og købt Emam Ashour fra den egyptiske topklub Zamalek.
LIVE
LIVE: Superliga-angriber spottet i lufthavnen
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Melder ud om Kasper Hjulmand
AVIS
Klar på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Dybt bekymret over VM i USA
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’