Svenske Kristoffer Olsson spillede en god kamp, da FC Midtjyllands i mandags vandt en sikker sejr på 3-0 over Silkeborg IF.
Midtbanespilleren har spillet fuld tid i 13 af sine 19 Superliga-kampe i denne ombæring, der er svenskerens anden i FC Midtjylland.
Han havde et lovende men på flere måder også frustrerende ophold i FC Midtjylland, da han første gang var i klubben som purung midtbanespiller frisk fra Arsenal i 2014.
Midtbanespilleren var en af de første, FC Midtjylland fik fingre i med den dengang helt nye hovedaktionær Matthew Benham og dennes apparat i London i ryggen, men trods gode kampe og medvirken til FCM’s første DM-guld og et åbenlyst fodboldtalent fik Olsson ikke det store gennembrud, før han i 2017 blev solgt til AIK for et pænt millionbeløb.
Nu har Olsson været tilbage i FC Midtjylland i lidt over otte måneder, lejet fra Anderlecht, og han er gået fra et talent til at være en markant nordisk fodboldprofil, der snart har 50 A-landskampe for Sverige, og som i sine bedste perioder i Krasnodar i Rusland virkede som en spiller, der snart ville være at finde i en af Europas Top 5-ligaer.
Olsson fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i at fortsætte i FC Midtjylland, og klubbens sportschef Svend Graversen håber på en løsning, så svenskeren kan fortsætte.
FCM har en sommer forude, hvor klubben med al sandsynlighed skal have fingre i mindst én ny angriber, og hvor det også er oplagt, at man henter en midtstopper som erstatning for Erik Sviatchenko.
Der kan sagtens komme megen yderligere aktivitet ind og ud af førsteholdstruppen, der skal geares til et attentat på klubbens fjerde DM-guld, og Olsson, der har spillet godt siden skiftet til Thomas Thomasberg som cheftræner, ville være en god mand at holde på for FCM, hvis omstændighederne er de rette.
– Kristoffer er med sit niveau og som svensk landsholdsspiller altid interessant for FC Midtjylland. Så skal pris og kontrakt passe, men selvfølgelig er det interessant for os, fordi det er så sjældent, vi kan få muligheden for at hente en spiller på det niveau, siger Svend Graversen til Tipsbladet.
– Han er glad for at være her, og vi er glade for ham, og så ser vi, hvad der sker i sidste ende, for det er jo tre parter, der skal være enige, siger Svend Graversen.
FC Midtjylland har en frikøbsklausul i aftalen med Anderlecht på 30 millioner kroner, hvilket ville sende Olsson op i Top 3 på listen over dyreste FCM-spillere nogensinde, og som også ville være en høj pris for en dansk klub for en spiller, der fylder 28 år et par uger før starten på 2023/24-sæsonen.
I transfervinduet i januar var der rygter om, at FCM forsøgte at forhandle svenskeren fri for et lavere beløb af Anderlecht.
FC Midtjylland solgte sidste sommer den defensive midtbaneoprydder og dygtige boldfordeler Raphael Onyedika, og sagde så i vinter farvel til Evander.
Den anden vej har FCM købt Emiliano Martínez fri af Red Bull Bragantino i Brasilien og i januar lejet Armin Gigovic fra FK Rostov (i efteråret lejet til OB) og købt Emam Ashour fra den egyptiske topklub Zamalek.
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
