Svenske Kristoffer Olsson spillede en god kamp, da FC Midtjyllands i mandags vandt en sikker sejr på 3-0 over Silkeborg IF.
Midtbanespilleren har spillet fuld tid i 13 af sine 19 Superliga-kampe i denne ombæring, der er svenskerens anden i FC Midtjylland.
Han havde et lovende men på flere måder også frustrerende ophold i FC Midtjylland, da han første gang var i klubben som purung midtbanespiller frisk fra Arsenal i 2014.
Midtbanespilleren var en af de første, FC Midtjylland fik fingre i med den dengang helt nye hovedaktionær Matthew Benham og dennes apparat i London i ryggen, men trods gode kampe og medvirken til FCM’s første DM-guld og et åbenlyst fodboldtalent fik Olsson ikke det store gennembrud, før han i 2017 blev solgt til AIK for et pænt millionbeløb.
Nu har Olsson været tilbage i FC Midtjylland i lidt over otte måneder, lejet fra Anderlecht, og han er gået fra et talent til at være en markant nordisk fodboldprofil, der snart har 50 A-landskampe for Sverige, og som i sine bedste perioder i Krasnodar i Rusland virkede som en spiller, der snart ville være at finde i en af Europas Top 5-ligaer.
Olsson fortæller til Tipsbladet, at han er interesseret i at fortsætte i FC Midtjylland, og klubbens sportschef Svend Graversen håber på en løsning, så svenskeren kan fortsætte.
FCM har en sommer forude, hvor klubben med al sandsynlighed skal have fingre i mindst én ny angriber, og hvor det også er oplagt, at man henter en midtstopper som erstatning for Erik Sviatchenko.
Der kan sagtens komme megen yderligere aktivitet ind og ud af førsteholdstruppen, der skal geares til et attentat på klubbens fjerde DM-guld, og Olsson, der har spillet godt siden skiftet til Thomas Thomasberg som cheftræner, ville være en god mand at holde på for FCM, hvis omstændighederne er de rette.
– Kristoffer er med sit niveau og som svensk landsholdsspiller altid interessant for FC Midtjylland. Så skal pris og kontrakt passe, men selvfølgelig er det interessant for os, fordi det er så sjældent, vi kan få muligheden for at hente en spiller på det niveau, siger Svend Graversen til Tipsbladet.
– Han er glad for at være her, og vi er glade for ham, og så ser vi, hvad der sker i sidste ende, for det er jo tre parter, der skal være enige, siger Svend Graversen.
FC Midtjylland har en frikøbsklausul i aftalen med Anderlecht på 30 millioner kroner, hvilket ville sende Olsson op i Top 3 på listen over dyreste FCM-spillere nogensinde, og som også ville være en høj pris for en dansk klub for en spiller, der fylder 28 år et par uger før starten på 2023/24-sæsonen.
I transfervinduet i januar var der rygter om, at FCM forsøgte at forhandle svenskeren fri for et lavere beløb af Anderlecht.
FC Midtjylland solgte sidste sommer den defensive midtbaneoprydder og dygtige boldfordeler Raphael Onyedika, og sagde så i vinter farvel til Evander.
Den anden vej har FCM købt Emiliano Martínez fri af Red Bull Bragantino i Brasilien og i januar lejet Armin Gigovic fra FK Rostov (i efteråret lejet til OB) og købt Emam Ashour fra den egyptiske topklub Zamalek.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
