FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.
Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.
I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.
– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.
Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.
– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.
Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.
– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.
Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.
FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fik blackout på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal