FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Magisk aften for FC København-stjerne

Presset Frank: Her er vores store problem

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Henter dansker – får god pakke

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– Et frygteligt scenarie

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Alle taler om dem!

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale