FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Fortryder FC Barcelona-transfer

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Chelsea – Tottenham

Neymar er tilbage

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’