FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub