FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Chokskifte?

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København