FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’