FCM håber stadig på Thyge og Frank

FC Midtjylland har ikke opgivet at forhandle nye aftaler i hus med anfører Mikkel Thygesen og angriberen Frank Kristensen.



FC Midtjyllands 26-årige anfører Mikkel Thygesen og 33-årige topscorer Frank Kristensen har til sammen spillet 548 kampe og scoret 172 mål for den jyske klub, og så har de begge kontraktudløb til sommer.

Mikkel Thygesen rygtes til Brøndby, hvor Kim Vilfort flere gange har udtrykt interesse for at se den tidligere Frem’mer i den gule trøje, mens Frank Kristensen har åbnet for et skifte til udlandet, da FC Midtjyllands kontraktudspil efter angriberens mening er alt for pauvert.

I midten står FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard, der sammen med trænerne og den øvrige ledelse skal beslutte, hvor langt man vil strække sig for at holde på de to kulturbærere. Ørgaard er ikke specielt meddelsom omkring lysten til og muligheden for at holde de to i FCM efter sommerferien, men ifølge Ørgaard er det ikke umuligt at forestille sig anføreren og eks-anføreren i klubben i 2011/2012-sæsonen.

– De har en mulighed for at vælge sig en ny arbejdsgiver fra sommer af. Og vi har nogle muligheder for, om vi kan forlænge aftalerne med spillerne, eller om spillerne arbejder et andet sted. Sådan er betingelserne. Men hvad vi har af tanker bagved, det delagtiggører vi ikke jer i, siger Jens Ørgaard til tipsbladet.dk.

Ørgaard lægger op til, at der kan gå lang tid, før der er afklaring omkring Frank Kristensen.

– Vi har snakket med Frank og er stadig i dialog med Frank. Hvad det betyder kan jeg af gode grunde ikke svare på. Det bliver rent gætværk. Der er ikke lukket noget, det er der nok heller ikke 1. maj, siger Jens Ørgaard.

Ifølge Ekstra Bladet har anfører Mikkel Thygesen en klausul i sin kontrakt, der betaler ham tre millioner kroner til sommer, hvis hans FCM-kontrakt udløber. Det vil Jens Ørgaard ikke kommentere, men en forlængelse er ikke udelukket, selvom der tilsyneladende ikke er aktive forhandlinger for tiden.

– Vi er ikke kommet videre, end da vi snakkede med ham i november måned. Tingene ligger stadig åbne der, siger Jens Ørgaard.

Ørgaard og FC Midtjyllands har åbnet op for, at Frank Kristensen kan få en rolle i den sportslige afdeling af FC Midtjylland efter den professionelle fodboldkarriere, hvis han forlænger med klubben.

FC Midtjyllands stopper Kristian Bak Nielsen fortalte i sidste måned, at han meget gerne ser Mikkel Thygesen forlænge med klubben, selvom Bak Nielsen vil være favorit til at overtage anførerbindet, hvis Thygesen forlader klubben. Læs mere om det ved at klikke her!





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Præsenterer Thomas Franks afløser

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

Stort Brøndby-boost

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Ny Superliga-spiller i venteposition i London



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Enten FCK eller også stopper han?

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Godt nyt – nu er han landet i København

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!