FC Midtjylland har i den seneste periode været helt uden en klar højreback. Både Oliver Olsen, Dion Cools og endelig Joel Andersson har været ude med skader, men nu er sidstnævnte endelig tilbage.
Hans seneste aktion for FCM var i pokalkampen mod FC København tilbage i december, hvor han scorede på sit forsøg i den straffesparkskonkurrence, som midtjyderne endte med at vinde.
I et interview på FC Midtjyllands hjemmeside fortæller han, at han føler sig fit igen og klar til kamp, som er en stor forløsning for ham efter den lange skadespause. Nu glæder han sig til at spille igen, og det kommer samtidig i den del af sæsonen, hvor det hele afgøres.
– Det bliver en vanvittig periode, hvor vi kun har vigtige kampe. De forhåbentligt 13 resterende kampe er alle sammen afgørende for sæsonen. Det er det, man spiller for, fortæller Joel Andersson, som sammen med resten af holdet har brugt det meste af tiden i landsholdspause på kamp og restitution.
– Der er en god følelse i truppen og positiv energi over hele linjen. Det har været fint med en pause for holdet, hvor vi har kunne træne mere end normalt og også haft et par fridage til at koble lidt fra, lyder det fra den svenske back.
Andersson peger endvidere på, at de går efter The Double i denne sæson, som der nu er mindre end to måneder tilbage af.
Den første kamp i mesterskabsspillet er mod Brøndby, som er to point foran Herning-Ikast-mandskabet. Den spilles på mandag, som kan give et godt signal om, hvor de to hold står i toppen.
Dog ser det ud til, at hvis man skal kigge på Table of Justice, så er Brøndby det helt forkerte tophold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
