FCM henter topboss: De andre har meldt sig ind

FC Midtjylland har ansat Jacob Larsen som ny akademichef.



FC Midtjylland ændrede tidligere på sommeren den nu forhenværende akademichef Flemming Broes titel.

Klubben har i stedet hentet Jacob Larsen i AaB ind til posten som akademichef, og det sker med et ønske om at højne kvaliteten på de spillere, der kommer igennem til klubbens førstehold. Det forklarer fodbolddirektør Peter Sand i TV 2 Sports optakt til lørdagens kamp mod AaB.

– En af grundene til, vi ansætter Jacob Larsen, er i høj grad, at vi udvikler vores sportslige afdeling. Flemming Broe (Director of Recruitment & Development) begynder at kigge endnu mere på, hvordan vi udvikler staben omkring spillerne for at skabe det bedst mulige udgangspunkt for at accellere den individuelle udvikling.

– Det er bare vigtigt, for med det ambitionsniveau, vi har i Superligaen, bliver kravet til at slå igennem bare større. Så vi skal bygge videre på det fantastiske udgangspunkt, vi har skabt igennem mange år.

FC Midtylland blev førende i Danmark på udvikle talenter i begyndelsen af 00'erne, da man var den første klub med et akademi og begyndte at hente unge spillere i Nigeria. Men siden er andre danske klubber kommet nærmere og endda gået forbi midtjyderne.

– Så trækker de andre klubber også sværdet frem. Specielt FC Nordsjælland, FC København, AGF bygger nyt akademi og melder sig også ind. Det, vi skal huske på, er, at alle de dansker klubber kæmper om de samme danske spillere. Så er spørgsmålet ellers: hvad kan vi få i Skandinavien? Hvilket link har vi til Afrika? Hvilket link har vi til Sydamerika?

– Men de danske spillere, som vi allesammen helst vil se, kæmper alle de store danske klubber om, og dem henter man i de små klubber meget, meget tidligt. Meget, meget aggressivt. Det er det, der er kampen, samtidig med at man gerne vil finde nogle af de afrikanske guldkorn, der ligger derude, siger David Nielsen i TV 2 Sports studie.

Jacob Larsen havde været akademichef i AaB siden 2022.





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Iran får grønt lys til VM

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Benhård kritik af Danmark

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Manchester United afbryder forhandlingerne