FCM henter topboss: De andre har meldt sig ind

FC Midtjylland har ansat Jacob Larsen som ny akademichef.



FC Midtjylland ændrede tidligere på sommeren den nu forhenværende akademichef Flemming Broes titel.

Klubben har i stedet hentet Jacob Larsen i AaB ind til posten som akademichef, og det sker med et ønske om at højne kvaliteten på de spillere, der kommer igennem til klubbens førstehold. Det forklarer fodbolddirektør Peter Sand i TV 2 Sports optakt til lørdagens kamp mod AaB.

– En af grundene til, vi ansætter Jacob Larsen, er i høj grad, at vi udvikler vores sportslige afdeling. Flemming Broe (Director of Recruitment & Development) begynder at kigge endnu mere på, hvordan vi udvikler staben omkring spillerne for at skabe det bedst mulige udgangspunkt for at accellere den individuelle udvikling.

– Det er bare vigtigt, for med det ambitionsniveau, vi har i Superligaen, bliver kravet til at slå igennem bare større. Så vi skal bygge videre på det fantastiske udgangspunkt, vi har skabt igennem mange år.

FC Midtylland blev førende i Danmark på udvikle talenter i begyndelsen af 00'erne, da man var den første klub med et akademi og begyndte at hente unge spillere i Nigeria. Men siden er andre danske klubber kommet nærmere og endda gået forbi midtjyderne.

– Så trækker de andre klubber også sværdet frem. Specielt FC Nordsjælland, FC København, AGF bygger nyt akademi og melder sig også ind. Det, vi skal huske på, er, at alle de dansker klubber kæmper om de samme danske spillere. Så er spørgsmålet ellers: hvad kan vi få i Skandinavien? Hvilket link har vi til Afrika? Hvilket link har vi til Sydamerika?

– Men de danske spillere, som vi allesammen helst vil se, kæmper alle de store danske klubber om, og dem henter man i de små klubber meget, meget tidligt. Meget, meget aggressivt. Det er det, der er kampen, samtidig med at man gerne vil finde nogle af de afrikanske guldkorn, der ligger derude, siger David Nielsen i TV 2 Sports studie.

Jacob Larsen havde været akademichef i AaB siden 2022.





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson med hård kritik

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

El Clásico kan afgøre det hele

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’