FC Midtjylland ændrede tidligere på sommeren den nu forhenværende akademichef Flemming Broes titel.
Klubben har i stedet hentet Jacob Larsen i AaB ind til posten som akademichef, og det sker med et ønske om at højne kvaliteten på de spillere, der kommer igennem til klubbens førstehold. Det forklarer fodbolddirektør Peter Sand i TV 2 Sports optakt til lørdagens kamp mod AaB.
– En af grundene til, vi ansætter Jacob Larsen, er i høj grad, at vi udvikler vores sportslige afdeling. Flemming Broe (Director of Recruitment & Development) begynder at kigge endnu mere på, hvordan vi udvikler staben omkring spillerne for at skabe det bedst mulige udgangspunkt for at accellere den individuelle udvikling.
– Det er bare vigtigt, for med det ambitionsniveau, vi har i Superligaen, bliver kravet til at slå igennem bare større. Så vi skal bygge videre på det fantastiske udgangspunkt, vi har skabt igennem mange år.
FC Midtylland blev førende i Danmark på udvikle talenter i begyndelsen af 00'erne, da man var den første klub med et akademi og begyndte at hente unge spillere i Nigeria. Men siden er andre danske klubber kommet nærmere og endda gået forbi midtjyderne.
– Så trækker de andre klubber også sværdet frem. Specielt FC Nordsjælland, FC København, AGF bygger nyt akademi og melder sig også ind. Det, vi skal huske på, er, at alle de dansker klubber kæmper om de samme danske spillere. Så er spørgsmålet ellers: hvad kan vi få i Skandinavien? Hvilket link har vi til Afrika? Hvilket link har vi til Sydamerika?
– Men de danske spillere, som vi allesammen helst vil se, kæmper alle de store danske klubber om, og dem henter man i de små klubber meget, meget tidligt. Meget, meget aggressivt. Det er det, der er kampen, samtidig med at man gerne vil finde nogle af de afrikanske guldkorn, der ligger derude, siger David Nielsen i TV 2 Sports studie.
Jacob Larsen havde været akademichef i AaB siden 2022.
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned