FCM henter topboss: De andre har meldt sig ind

FC Midtjylland har ansat Jacob Larsen som ny akademichef.



FC Midtjylland ændrede tidligere på sommeren den nu forhenværende akademichef Flemming Broes titel.

Klubben har i stedet hentet Jacob Larsen i AaB ind til posten som akademichef, og det sker med et ønske om at højne kvaliteten på de spillere, der kommer igennem til klubbens førstehold. Det forklarer fodbolddirektør Peter Sand i TV 2 Sports optakt til lørdagens kamp mod AaB.

– En af grundene til, vi ansætter Jacob Larsen, er i høj grad, at vi udvikler vores sportslige afdeling. Flemming Broe (Director of Recruitment & Development) begynder at kigge endnu mere på, hvordan vi udvikler staben omkring spillerne for at skabe det bedst mulige udgangspunkt for at accellere den individuelle udvikling.

– Det er bare vigtigt, for med det ambitionsniveau, vi har i Superligaen, bliver kravet til at slå igennem bare større. Så vi skal bygge videre på det fantastiske udgangspunkt, vi har skabt igennem mange år.

FC Midtylland blev førende i Danmark på udvikle talenter i begyndelsen af 00'erne, da man var den første klub med et akademi og begyndte at hente unge spillere i Nigeria. Men siden er andre danske klubber kommet nærmere og endda gået forbi midtjyderne.

– Så trækker de andre klubber også sværdet frem. Specielt FC Nordsjælland, FC København, AGF bygger nyt akademi og melder sig også ind. Det, vi skal huske på, er, at alle de dansker klubber kæmper om de samme danske spillere. Så er spørgsmålet ellers: hvad kan vi få i Skandinavien? Hvilket link har vi til Afrika? Hvilket link har vi til Sydamerika?

– Men de danske spillere, som vi allesammen helst vil se, kæmper alle de store danske klubber om, og dem henter man i de små klubber meget, meget tidligt. Meget, meget aggressivt. Det er det, der er kampen, samtidig med at man gerne vil finde nogle af de afrikanske guldkorn, der ligger derude, siger David Nielsen i TV 2 Sports studie.

Jacob Larsen havde været akademichef i AaB siden 2022.





LIVE

TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

‘Kæmpe cadeau til AGF’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Argentinsk træner kræver forbedringer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Pressede på for FC København-exit

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Diant Ramaj forhandler om et skifte