BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der findes udvisninger, og så findes der dumme udvisninger.
Ousmane Diaos røde kort mod Brøndby hører bestemt til i den sidste kategori.
Forsvarsspilleren trak sit andet gule kort dybt inde i overtiden, da han kom alt, alt for sent med en voldsom tackling på Mathias Kvistgaarden på Brøndbys banehalvdel, da FCM var nede med to mål uden chance for at komme tilbage i kampen.
Et tydeligt tegn på træthed og frustration, mener cheftræner Thomas Thomasberg, der dog tager sin stopper i forsvar:
– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.
– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Så må den næste tid vise, om Ousmane Diao får karantæne eller ej. FC Midtjylland kan nemlig godt finde på at appellere det første gule kort, som Diao fik i starten af anden halvleg efter en duel mod Yuito Suzuki.
Var der kontakt eller ej? Det er spørgsmålet, og det skal FCM finde ud fa nu, siger cheftræneren.
– Jeg har ikke set den endnu. Jeg tror ikke, der var kontakt, og hvis ikke der er kontakt, har jeg en forestilling om, at vi kunne finde på at gøre det (appellere, red.). Men jeg ved det ikke, for jeg har ikke set det, så det vil jeg ikke udtale mig om.
– Den sidste er vanskelig at appellere, lyder det omvendt med et glimt i øjet hos Thomasberg, der i situationen kunne se en masse tumult opstå inde på banen.
FC Midtjylland tabte kampen 2-0 og led dermed sit første nederlag i denne Superligasæson. Det betyder også, at afstanden ned til FCK på andenpladsen er reduceret til tre point.
Næste Superligakamp er om to uger ude mod Sønderjyske. Om det bliver med eller uden Diao vil den næste tid vise.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte