BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der findes udvisninger, og så findes der dumme udvisninger.
Ousmane Diaos røde kort mod Brøndby hører bestemt til i den sidste kategori.
Forsvarsspilleren trak sit andet gule kort dybt inde i overtiden, da han kom alt, alt for sent med en voldsom tackling på Mathias Kvistgaarden på Brøndbys banehalvdel, da FCM var nede med to mål uden chance for at komme tilbage i kampen.
Et tydeligt tegn på træthed og frustration, mener cheftræner Thomas Thomasberg, der dog tager sin stopper i forsvar:
– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.
– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Så må den næste tid vise, om Ousmane Diao får karantæne eller ej. FC Midtjylland kan nemlig godt finde på at appellere det første gule kort, som Diao fik i starten af anden halvleg efter en duel mod Yuito Suzuki.
Var der kontakt eller ej? Det er spørgsmålet, og det skal FCM finde ud fa nu, siger cheftræneren.
– Jeg har ikke set den endnu. Jeg tror ikke, der var kontakt, og hvis ikke der er kontakt, har jeg en forestilling om, at vi kunne finde på at gøre det (appellere, red.). Men jeg ved det ikke, for jeg har ikke set det, så det vil jeg ikke udtale mig om.
– Den sidste er vanskelig at appellere, lyder det omvendt med et glimt i øjet hos Thomasberg, der i situationen kunne se en masse tumult opstå inde på banen.
FC Midtjylland tabte kampen 2-0 og led dermed sit første nederlag i denne Superligasæson. Det betyder også, at afstanden ned til FCK på andenpladsen er reduceret til tre point.
Næste Superligakamp er om to uger ude mod Sønderjyske. Om det bliver med eller uden Diao vil den næste tid vise.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
De vil have Rashford
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
HELT VILDT