FCM-hjerneblødning: Det er jo åndssvagt

Ousmane Diao skal nok ikke sætte sig ved siden af Thomas Thomasberg i bussen på vej hjem fra Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der findes udvisninger, og så findes der dumme udvisninger.

Ousmane Diaos røde kort mod Brøndby hører bestemt til i den sidste kategori. 

Forsvarsspilleren trak sit andet gule kort dybt inde i overtiden, da han kom alt, alt for sent med en voldsom tackling på Mathias Kvistgaarden på Brøndbys banehalvdel, da FCM var nede med to mål uden chance for at komme tilbage i kampen.

Et tydeligt tegn på træthed og frustration, mener cheftræner Thomas Thomasberg, der dog tager sin stopper i forsvar:

– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.

– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, lyder det fra Thomas Thomasberg. 

277398

Ousmane Diao fik lige et forspring til badet i omklædningsrummet, da han blev udvist kort før slutfløjt. Foto: Alamy

Så må den næste tid vise, om Ousmane Diao får karantæne eller ej. FC Midtjylland kan nemlig godt finde på at appellere det første gule kort, som Diao fik i starten af anden halvleg efter en duel mod Yuito Suzuki. 

Var der kontakt eller ej? Det er spørgsmålet, og det skal FCM finde ud fa nu, siger cheftræneren. 

– Jeg har ikke set den endnu. Jeg tror ikke, der var kontakt, og hvis ikke der er kontakt, har jeg en forestilling om, at vi kunne finde på at gøre det (appellere, red.). Men jeg ved det ikke, for jeg har ikke set det, så det vil jeg ikke udtale mig om.

– Den sidste er vanskelig at appellere, lyder det omvendt med et glimt i øjet hos Thomasberg, der i situationen kunne se en masse tumult opstå inde på banen. 

FC Midtjylland tabte kampen 2-0 og led dermed sit første nederlag i denne Superligasæson. Det betyder også, at afstanden ned til FCK på andenpladsen er reduceret til tre point.

Næste Superligakamp er om to uger ude mod Sønderjyske. Om det bliver med eller uden Diao vil den næste tid vise.





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Qatar – Schweiz

TV-ekspert chokerer på direkte tv



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel