FCM-hjerneblødning: Det er jo åndssvagt

Ousmane Diao skal nok ikke sætte sig ved siden af Thomas Thomasberg i bussen på vej hjem fra Brøndby Stadion.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der findes udvisninger, og så findes der dumme udvisninger.

Ousmane Diaos røde kort mod Brøndby hører bestemt til i den sidste kategori. 

Forsvarsspilleren trak sit andet gule kort dybt inde i overtiden, da han kom alt, alt for sent med en voldsom tackling på Mathias Kvistgaarden på Brøndbys banehalvdel, da FCM var nede med to mål uden chance for at komme tilbage i kampen.

Et tydeligt tegn på træthed og frustration, mener cheftræner Thomas Thomasberg, der dog tager sin stopper i forsvar:

– Jeg er sikker på, han går ind i den, fordi han er sikker på at få bolden. Selvfølgelig er det åndssvagt, når han kommer til at trække et rødt kort i fire minutters overtid. Det er selvfølgelig unødvendigt.

– Kunne han komme i den situation igen, havde han måske trukket sig. Men jeg er sikker på, at han regner med, at han får den. Det er måske der, hvor Kvistgaarden en del gange har overrasket modstanderne, men han har også rigtig god fart i stængerne, lyder det fra Thomas Thomasberg. 

277398

Ousmane Diao fik lige et forspring til badet i omklædningsrummet, da han blev udvist kort før slutfløjt. Foto: Alamy

Så må den næste tid vise, om Ousmane Diao får karantæne eller ej. FC Midtjylland kan nemlig godt finde på at appellere det første gule kort, som Diao fik i starten af anden halvleg efter en duel mod Yuito Suzuki. 

Var der kontakt eller ej? Det er spørgsmålet, og det skal FCM finde ud fa nu, siger cheftræneren. 

– Jeg har ikke set den endnu. Jeg tror ikke, der var kontakt, og hvis ikke der er kontakt, har jeg en forestilling om, at vi kunne finde på at gøre det (appellere, red.). Men jeg ved det ikke, for jeg har ikke set det, så det vil jeg ikke udtale mig om.

– Den sidste er vanskelig at appellere, lyder det omvendt med et glimt i øjet hos Thomasberg, der i situationen kunne se en masse tumult opstå inde på banen. 

FC Midtjylland tabte kampen 2-0 og led dermed sit første nederlag i denne Superligasæson. Det betyder også, at afstanden ned til FCK på andenpladsen er reduceret til tre point.

Næste Superligakamp er om to uger ude mod Sønderjyske. Om det bliver med eller uden Diao vil den næste tid vise.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tyskland – Paraguay

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brasilien – Japan

Stopper efter VM-nedtur

De vil have Gaaei – her er prisen