Sen udligning holder liv i FCM-håbet

FC Midtjylland holdt med 1-1 hjemme mod serbiske Røde Stjerne torsdag liv i håbet om Europa League-avancement.



Der eksisterer stadig håb for FC Midtjylland om videre avancement i Europa League, efter at det torsdag blev 1-1 hjemme mod serbiske Røde Stjerne.

Håbet synes dog ganske småt, da midtjyderne med blot to point for tre kampe er henholdsvis fem og fire point efter Røde Stjerne og portugisiske Braga på gruppens første- og andenplads.

Portugiserne vandt gruppens anden kamp torsdag med 1-0 i Bulgarien over Ludogorets, som har ét point.

FCM kan med rette ærgre sig over, at det torsdag ikke blev til en sejr over Røde Stjerne, da det danske hold dominerede i store dele af kampen.

Især til sidst i kampen lagde hjemmeholdet et enormt pres på serberne uden held, og midtjyderne må derfor ud og jagte i de resterende tre gruppekampe.

Første halvleg tilhørte i den grad FCM, som ud fra spil og chancer skulle have været foran ved pausen.

Venstrebacken Nikolas Dyhr, som lagde sig op foran, når FCM var på bolden, havde ulvenes største chance.

I det 33. minut afsluttede han nemlig et fornemt angreb, men forsøget ramte indersiden af stolpen og trillede herefter på tværs af målet uden at gå ind.

Og da ingen af FCM’s øvrige forsøg kastede et mål af sig, stod det derfor 0-0 ved pausen.

Efter 12 minutter af anden halvleg faldt konsekvensen så af FCM’s ineffektivitet fra første halvleg, da Røde Stjerne bragte sig foran.

En opsamling efter et frispark blev på ny sendt i feltet og havnede for fødderne af serbernes Mirko Ivanic, som sparkede gæsterne på 1-0.

Godt 20 minutter senere tog FCM’s Dyhr dog revanche for afbrænderen fra første halvleg, da den 20-årige back fulgte op på indskiftede Victor Linds hug på stangen og bragte balance i regnskabet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’