FC Midtjylland fik i sommer travlt med at se på midtbanespillere, da Raphael Onyedika et par døgn før lukningen af transfervinduet røg til Club Brugge for omtrent 75 millioner kroner.
Som Tipsbladet tidligere på måneden fortalte, var norske Morten Thorsby en af spillerne til overvejelse, en spiller FCM næppe har slettet fra listen over fremtidige muligheder trods et skifte til Union Berlin.
Men midtjyderne havde også kig på andre midtbanespillere for at stå stærkt til en travl sæson, og ifølge Tipsbladets oplysninger var en af de spillere, man kiggede efter, en meget omdiskuteret, nu forhenværende, landsholdskammerat.
Det var Mathias Normann, der i flere sæsoner har spillet i russisk fodbold, som FC Midtjylland så nærmere på og forhørte sig om.

Mathias Normann (til venstre) var i foråret på leje i Norwich.
Man fristes til at sige, at livet måske havde været lettere for Normann, hvis han havde valgt FC Midtjylland.
For midtbanespilleren kom gevaldigt i vælten, da han mod det norske fodboldforbund og landstræner Ståle Solbakkens råd skrev kontrakt med russiske Dinamo Moskva.
Normann spillede i foråret for Norwich, da Ruslands krig mod Ukraine gav spillere lov til ekstraordinært at forlade russiske klubber.
Og da hans kontrakt med Rostov ophørte i sommer, var forventningen, at han ville se vestpå i sit næste klubvalg.
Men Normann valgte altså Dinamo i Ruslands hovedstad i stedet for blandt andre FC Midtjylland og italienske Lecce, og det skifte fik Ståle Solbakken og Norges forbund til at udelukke midtbanespilleren fra landsholdet.
FC Midtjylland skal til vinter sandsynligvis erstatte Evander, der efter alt at dømme bliver solgt til Portland Timbers, ligesom man også leder efter en ekstra midtbanespiller og en angriber på januars transfermarked.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT