FCM jagter CL-ligaspil: Transfers skal på plads

Thomas Thomasberg og hans kolleger i FC Midtjylland er begyndt at forberede sig på Champions League-kvalifikationen, hvor man er favorit i 2. runde uanset modstanderen.



IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.

Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.

Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.

– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.

Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league

Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.

– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.

Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.

Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.

– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.

– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

FC København afviser konspirationsteori



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Kasper Hjulmand

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Klar på chokskifte

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Varme rygter: Han har været i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Dybt bekymret over VM i USA



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Thomsen jubler over direktør-job

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’