IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.
Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.
Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.
– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.
Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league
Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.
– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.
Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.
Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.
– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.
– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
FCK-boss kan snart præsentere noget
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Steve Cooper giver ingen fribilletter
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG