IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.
Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.
Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.
– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.
Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league
Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.
– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.
Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.
Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.
– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.
– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Populære Chelsea – køb billetter her!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM