IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.
Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.
Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.
– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.
Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league
Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.
– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.
Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.
Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.
– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.
– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Argentinske klubber strejker
Victor Froholdt bliver matchvinder
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
INTERVIEW
– Det er lort!
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu