FCM jagter CL-ligaspil: Transfers skal på plads

Thomas Thomasberg og hans kolleger i FC Midtjylland er begyndt at forberede sig på Champions League-kvalifikationen, hvor man er favorit i 2. runde uanset modstanderen.



IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.

Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.

Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.

– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.

Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league

Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.

– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.

Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.

Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.

– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.

– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.





FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Supercomputer spår FCM-nedtur

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Brøndby i transfer-kovending?

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

FC Fredericia – Randers FC

Tæt på at sende millioner til FC København

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Fem bud på David Nielsens afløser

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Real Madrid – Elche

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League