IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.
Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.
Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.
– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.
Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league
Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.
– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.
Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.
Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.
– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.
– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Froholdt på tavlen i storkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Var direkte fra træningsbanen
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW