FCM jagter CL-ligaspil: Transfers skal på plads

Thomas Thomasberg og hans kolleger i FC Midtjylland er begyndt at forberede sig på Champions League-kvalifikationen, hvor man er favorit i 2. runde uanset modstanderen.



IKAST (Tipsbladet): Efter tre ugers ferie tog FC Midtjylland i denne uge hul på forberedelserne til den nye sæson.

Superligaen begynder man i 19. juli med en kamp mod AGF, hvorefter FC Midtjylland møder FC Ballkani (Kosovo) eller Santa Coloma fra Andorra i Champions League-kvalifikationens 2. runde.

Ballkani er på papiret klar favorit efter at have spillet Conference League-gruppespil i sidste sæson, men uanset hvad skal FC Midtjylland videre til tredje runde, hvor man er useedet.

– Vi er favoritter. Vi er i princippet også klare favoritter. Men det hedder 70-30 eller 90-10, det ved jeg ikke. Men de [Ballkani] har skabt problemer for hold, der ligger omkring vores niveau. Især i deres hjemmekampe, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Ballkani har vundet kampe over Ludogorets, Dinamo Zagreb og BATE Borisov.

Læs om det nye Champions League-format herhttps://www.tipsbladet.dk/blog/troels-bagerthoegersen/milliarder-paa-spil-se-den-nye-champions-league

Derefter står FC Midtjylland til en eller to yderligere runder i kvalifikationen, hvor man som useedet kan møde Bodø/Glimt, Ferencvaros, Qarabag, PAOK eller Maccabi Tel Aviv, hvis de ellers klarer deres opgør i anden runde.

– Der er ikke nogen hold, vi ikke har en chance mod. Men der skal noget kvalitet til for at komme i Champions League, som selvfølgelig er vores drømmescenarie. Det er det, vi gerne vil, siger Thomas Thomasberg.

Får holdet klar
Inden de kampe har FC Midtjylland en trup, hvor der kan ske flere ændringer i de kommende dage og uger.

Flere centrale midtbanespillere, måske en offensivspiller og en forsvarsspiller kan komme til, og det må meget gerne ske i løbet af de næste 10-14 dage i stedet for tæt på 31. august, hvis det står til Thomas Thomasberg.

– Vi skal på træningslejr i Østrig 7. juli, og der vil vi gerne være så tæt som muligt på den trup, der skal spille de første mange kampe. Derfra har vi 14 dage, før vi spiller om point i Superligaen og om vores europæiske muligheder. Derfra er der ikke lige et hul på to uger, hvor vi kan justere tingene. Så det skal vi gøre os klar til, siger FCM-cheftræneren.

– Vi ved, der venter 17 Superliga-kampe. Og gør vi bare vores job nogenlunde i Europa, er der seks kvalifikationskampe og seks ligakampe plus tre-fire pokalkampe. Det bliver fedt at være i, og vi skal dosere tingene på den rigtige måde på mange parametre. Planlægning, ture, restitution, træning, spillet på banen. Der er en del i klubben, både spillere og ledere, der har været med i det, og vi har god viden om udfordringerne, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland er ifølge Tipsbladets oplysninger tæt på at kunne præsentere Pedro Bravo til den centrale midtbane og har Kristoffer Askildsen på prøvetræning med henblik på en aftale – nordmanden er ejet af Sampdoria og spiller primært otter, mens Bravo spillede defensiv midtbane på leje i FCM's søsterklub Mafra i sidste sæson.





AGF på rov i Hobro IK


AGF på rov i Hobro IK

– Det havde været en større katastrofe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

“Har set ham fra OB få karantæne”

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Randers FC – OB

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

‘Tæt på ren elendighed’

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Thomas Frank siger undskyld

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet