– FCM kan blive ubehagelige for FCK

Selv om FCK ikke har tabt i Superligaen og cruiser mod et nyt mesterskab, kan FC Midtjylland godt blive farlig, mener fodboldekspert.



FC København har efter den første tredjedel af Superligaen mødt samtlige andre hold i rækken og står med ni sejre og bare to pointtab ved to uafgjorte mod OB og AGF.

FCK har et pointforspring på otte point til FC Midtjylland på 2. pladsen og selv om midtjyderne ikke selv vil påtage sig udfordre-rollen til FCK’s suverænitet, lyver tabellen ikke.

Og fodboldekspert på Onside, Per Frimann ser det da heller ikke som umuligt, at FC Midtjylland faktisk kan skabe ny spænding i Superliga-toppen.

FCK har fortsat ikke været på besøg i Odense, Aalborg, Herning og Århus. Kan de sætte point nok til i de svære udekampe, til at der bare kommer en smule spænding tilbage i toppen?

– Lige nu er FC Midtjylland »kun« otte point efter, så i den sammenhæng er det ikke så meget. Spænding er der jo, når der er tre-fire point op til topholdet, så de kan mærke ånden i nakken. Så turneringen er ikke slut, og hvad gør FCK, hvis Dame N’Doye bliver skadet, siger Per Frimann til Tipsbladet.

– Modsat kan man så også spørge, hvad modstanderne gør, når Bolanos kommer i form igen. Men jeg tror faktisk, at et hold som FCM med større defensiv disciplin kan blive ubehagelige for FCK. Jeg ved ikke, om de kan hente otte point, men de kan komme tættere på.

FC Midtjylland har i de 11 første kampe vundet syv men også tabt fire. Mens hjemmebanen i Herning har været stærk med fem sejre og et enkelt nederlag (til Silkeborg i Sæsonpremieren, red.), ligger den umiddelbare udfordring på at forbedre resultaterne på fremmed græs for FC Midtjylland. På udebane er det kun blevet til to sejre, mens tre kampe er blevet tabt (til AaB, FCK og AGF, red).

FC Midtjylland møder i den kommende Superliga-runde Brøndby i Herning, mens FC København møder AC Horsens ude.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

AZ slagter Shakhtar

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Hugo Ekitike misser VM

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Nu reagerer Morten Krogh



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Blæst fuldstændig omkuld

Legende stopper som cheftræner for Messi

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Brøndby er de dårligste i Europa