FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

Spillerbudgetter: FC Midtjylland har mistet Emiliano Martínez, men på de store linjer har FCM lige så gode muligheder for at være Skandinaviens stærkeste om 10 år som FC København og bedre muligheder end Brøndby IF.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Her er det FC Midtjylland, vi ser nærmere på.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget:
180 millioner (Nummer 2 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 6
Ejerens økonomiske styrke: 6
Ejerens engagement: Langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 1-3

Vinterens handler
Køb: 22 millioner kroner
Salg: 59 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Dani Silva, købt i Hellas Verona
Største salg: Emiliano Martínez, solgt til Palmeiras

LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Analyse af handlerne
Er Dani Silva en fuldgod erstatning for Martínez?

FC Midtjylland byttede ud i truppen og sagde farvel til Jan Kuchta, der slet ikke fik fodfæste, og giver, indtil videre, Ola Brynhildsen chancen igen efter et meget fornemt efterår på leje i Molde.

Vi skal ikke udelukke, at der sker mere her i de næste uger med en backup eller to, der rykker til ligaer med åbne transfervinduer - Christian Sørensen har allerede haft muligheden for at skifte til Molde.

FCM skal have mere ud af de spillere, man hentede sidste sommer, og det kommer også til at påvirke sommerens aktivitet. Hvis ikke flere midtbanespillere løfter sig, ligner det sommerens store indsatsområde.

Det helt store spørgsmål er naturligvis, om man har formået at erstatte Emiliano Martínez, der blev solgt til Palmeiras i en stor transfer.

Dani Silva har på papiret den rette profil til at spille defensiv midtbanespiller for FCM, men så simpelt er det ikke at træde ind og blive en bærende spiller med få ugers tilløb, når man som Silva ikke har spillet nok i første del af sæsonen.

Det er så det, FC Midtjylland har behov for på en central midtbane, der ud over Martínez ikke har imponeret i denne sæson.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 180-200 millioner kroner
Uændret, måske lidt større hvis man kommer i Champions League eller Europa League.

Rammer: Der kommer en yderligere udvidelse af samarbejde med Mafra, måske en ny samarbejdsklub eller to, yderligere styrkelse af infrastrukturen i Herning og Ikast.

Analyse
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland går ud af 2025 uden at have solgt et par af de største profiler.

Efter Emiliano Martinez' skifte til Palmeiras virker Franculino og Darío Osorio oplagte, og det gør Aral Simsir og Oliver Sørensen sådan set også, mens det nok er et år for tidligt med et salg af Ousmane Diao, der ellers tiltrækker sig opmærksomhed.

Der kan opstå lidt af en kø, for FCM vil næppe sælge alle mand samtidig, selv om de hver især vil mene, de har fortjent det og ventet længe nok.

Det handler ikke om, at FC Midtjylland har brug for pengene, selv om man skal fremvise en forretning i plus over tid.

Det er snarere transfermarkedets naturlige mekanismer, hvor det ligger mellem linjerne i kontrakterne, at man en dag bliver solgt dyrt, hvis man har gjort det godt.

Så FCM undgår efter to års fastholdelse af profilerne næppe store spillersalg, men det kommer ikke til at betyde, at ambitionerne falder et nøk.

Tværtimod skal FC Midtjylland gøre sig mere gældende i Europa-turneringerne og blive ved med at være et stensikkert bud på en forhåndsfavorit til guldet, der år efter år er lige så realistisk som dansk mester som FC København.

Så der bliver igen hevet dyre spillere ned fra hylderne - meget gerne unge, så de kan blive solgt igen, som Osorio bliver og Martínez allerede er blevet, men også veteraner, hvis man kan finde de rette (Rasmus Nissen Kristensen er stensikkert stadig en drøm).

Budgettet bliver ikke nødvendigvis højere, men det behøver det heller ikke efter to meget vilde indkøbsår i 2023 og 2024, hvor budgettet er eksploderet i størrelse.

Og rammerne, FC Midtjylland arbejder i, er ekstremt favorable.

Man har på papiret Danmarks og Skandinaviens mest velhavende og stabile ejerskab, der fortsætter med at investere i infrastrukturen og staben omkring FCM, og som med et snuptag kan finde midlerne, hvis drømmespilleren pludselig er til rådighed på transfermarkedet.

På den front har FC Midtjylland en betydelig lysere fremtid end de største guldrivaler FC København og Brøndby IF, der ikke har nær samme sikre bagland i ejerkredsen, selv om de to klubbers markedspotentiale og opland er langt større end FCM's.

FC Midtjylland står på den led som den stærkeste klub strategisk på transfermarkedet hvis vi ser på baglandets styrke, og det er ikke uden grund, resten af Skandinavien skæver til, hvad midtjyderne foretager sig.

Få uden for FC Midtjylland havde troet, man ville ligge så gunstigt nu, da Matthew Benham for ti år siden købte klubben, og det er ikke science ficition, at FC Midtjylland om ti år vil være Skandinaviens stærkeste klub sportsligt og økonomisk, hvis man fortsætter udviklingen.





Premier League-klub vil have Hermansen



Christian Sørensen FCM FC-Midtjylland Superligean LIVE

TransferLIVE: Nu sker det!


Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Liverpool får særlig klausul

På plads: Henter Benjamin Nygren

Mesterklub frister Højlund

LIVE: Danmark – Frankrig ved U21-EM

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen


Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?



TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

Fik fem år: Stortalent kan afløse Oliver Sørensen


TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp

– Rasmus Falk har tre muligheder

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

Premier League-topklub overvejer Nørgaard

Afslører: Tilbud afvist



Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

– Været irriteret på Steinlein mange gange

United-legende begejstret for Højlund-konkurrent

Liverpool køber kæmpestjerne


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Óskarsson løj for sin far før FCK-kamp

FC Midtjyllands nye driblekonge?

Klar melding om Kasper Dolberg

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Afsløring: FC København køber Pantelis Hatzidiakos

Bischoff tror på det uvirkelige



Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Ny Superliga-dokumentar på vej

Woltemade & Co slår Azzurrini

Kamaldeen til topklub? “En god signing”

Ny bejler til Clement Bischoff

Danskerklub vil hente Victor Nelsson

Chelsea-profil siger undskyld

Nu er mastodonter i duel om Jadon Sancho

Succestræner forlænger

Rasmus Thelander tæt på udlandsskifte

Afsløring: AC Horsens henter Ivan Milicevic 

Jong Oranje kan slukke håbet for Esperanças



Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Afsløring: Clement Bischoffs bror til prøvetræning

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte