Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det FC Midtjylland, vi ser nærmere på.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 180 millioner (Nummer 2 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 6
Ejerens økonomiske styrke: 6
Ejerens engagement: Langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 1-3
Vinterens handler
Køb: 22 millioner kroner
Salg: 59 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Dani Silva, købt i Hellas Verona
Største salg: Emiliano Martínez, solgt til Palmeiras
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Er Dani Silva en fuldgod erstatning for Martínez?
FC Midtjylland byttede ud i truppen og sagde farvel til Jan Kuchta, der slet ikke fik fodfæste, og giver, indtil videre, Ola Brynhildsen chancen igen efter et meget fornemt efterår på leje i Molde.
Vi skal ikke udelukke, at der sker mere her i de næste uger med en backup eller to, der rykker til ligaer med åbne transfervinduer - Christian Sørensen har allerede haft muligheden for at skifte til Molde.
FCM skal have mere ud af de spillere, man hentede sidste sommer, og det kommer også til at påvirke sommerens aktivitet. Hvis ikke flere midtbanespillere løfter sig, ligner det sommerens store indsatsområde.
Det helt store spørgsmål er naturligvis, om man har formået at erstatte Emiliano Martínez, der blev solgt til Palmeiras i en stor transfer.
Dani Silva har på papiret den rette profil til at spille defensiv midtbanespiller for FCM, men så simpelt er det ikke at træde ind og blive en bærende spiller med få ugers tilløb, når man som Silva ikke har spillet nok i første del af sæsonen.
Det er så det, FC Midtjylland har behov for på en central midtbane, der ud over Martínez ikke har imponeret i denne sæson.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 180-200 millioner kroner
Uændret, måske lidt større hvis man kommer i Champions League eller Europa League.
Rammer: Der kommer en yderligere udvidelse af samarbejde med Mafra, måske en ny samarbejdsklub eller to, yderligere styrkelse af infrastrukturen i Herning og Ikast.
Analyse
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland går ud af 2025 uden at have solgt et par af de største profiler.
Efter Emiliano Martinez' skifte til Palmeiras virker Franculino og Darío Osorio oplagte, og det gør Aral Simsir og Oliver Sørensen sådan set også, mens det nok er et år for tidligt med et salg af Ousmane Diao, der ellers tiltrækker sig opmærksomhed.
Der kan opstå lidt af en kø, for FCM vil næppe sælge alle mand samtidig, selv om de hver især vil mene, de har fortjent det og ventet længe nok.
Det handler ikke om, at FC Midtjylland har brug for pengene, selv om man skal fremvise en forretning i plus over tid.
Det er snarere transfermarkedets naturlige mekanismer, hvor det ligger mellem linjerne i kontrakterne, at man en dag bliver solgt dyrt, hvis man har gjort det godt.
Så FCM undgår efter to års fastholdelse af profilerne næppe store spillersalg, men det kommer ikke til at betyde, at ambitionerne falder et nøk.
Tværtimod skal FC Midtjylland gøre sig mere gældende i Europa-turneringerne og blive ved med at være et stensikkert bud på en forhåndsfavorit til guldet, der år efter år er lige så realistisk som dansk mester som FC København.
Så der bliver igen hevet dyre spillere ned fra hylderne - meget gerne unge, så de kan blive solgt igen, som Osorio bliver og Martínez allerede er blevet, men også veteraner, hvis man kan finde de rette (Rasmus Nissen Kristensen er stensikkert stadig en drøm).
Budgettet bliver ikke nødvendigvis højere, men det behøver det heller ikke efter to meget vilde indkøbsår i 2023 og 2024, hvor budgettet er eksploderet i størrelse.
Og rammerne, FC Midtjylland arbejder i, er ekstremt favorable.
Man har på papiret Danmarks og Skandinaviens mest velhavende og stabile ejerskab, der fortsætter med at investere i infrastrukturen og staben omkring FCM, og som med et snuptag kan finde midlerne, hvis drømmespilleren pludselig er til rådighed på transfermarkedet.
På den front har FC Midtjylland en betydelig lysere fremtid end de største guldrivaler FC København og Brøndby IF, der ikke har nær samme sikre bagland i ejerkredsen, selv om de to klubbers markedspotentiale og opland er langt større end FCM's.
FC Midtjylland står på den led som den stærkeste klub strategisk på transfermarkedet hvis vi ser på baglandets styrke, og det er ikke uden grund, resten af Skandinavien skæver til, hvad midtjyderne foretager sig.
Få uden for FC Midtjylland havde troet, man ville ligge så gunstigt nu, da Matthew Benham for ti år siden købte klubben, og det er ikke science ficition, at FC Midtjylland om ti år vil være Skandinaviens stærkeste klub sportsligt og økonomisk, hvis man fortsætter udviklingen.
LIVE
TransferLIVE: Spottet i Brøndby!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT