Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det FC Midtjylland, vi ser nærmere på.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 180 millioner (Nummer 2 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 6
Ejerens økonomiske styrke: 6
Ejerens engagement: Langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 1-3
Vinterens handler
Køb: 22 millioner kroner
Salg: 59 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Dani Silva, købt i Hellas Verona
Største salg: Emiliano Martínez, solgt til Palmeiras
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Er Dani Silva en fuldgod erstatning for Martínez?
FC Midtjylland byttede ud i truppen og sagde farvel til Jan Kuchta, der slet ikke fik fodfæste, og giver, indtil videre, Ola Brynhildsen chancen igen efter et meget fornemt efterår på leje i Molde.
Vi skal ikke udelukke, at der sker mere her i de næste uger med en backup eller to, der rykker til ligaer med åbne transfervinduer - Christian Sørensen har allerede haft muligheden for at skifte til Molde.
FCM skal have mere ud af de spillere, man hentede sidste sommer, og det kommer også til at påvirke sommerens aktivitet. Hvis ikke flere midtbanespillere løfter sig, ligner det sommerens store indsatsområde.
Det helt store spørgsmål er naturligvis, om man har formået at erstatte Emiliano Martínez, der blev solgt til Palmeiras i en stor transfer.
Dani Silva har på papiret den rette profil til at spille defensiv midtbanespiller for FCM, men så simpelt er det ikke at træde ind og blive en bærende spiller med få ugers tilløb, når man som Silva ikke har spillet nok i første del af sæsonen.
Det er så det, FC Midtjylland har behov for på en central midtbane, der ud over Martínez ikke har imponeret i denne sæson.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 180-200 millioner kroner
Uændret, måske lidt større hvis man kommer i Champions League eller Europa League.
Rammer: Der kommer en yderligere udvidelse af samarbejde med Mafra, måske en ny samarbejdsklub eller to, yderligere styrkelse af infrastrukturen i Herning og Ikast.
Analyse
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland går ud af 2025 uden at have solgt et par af de største profiler.
Efter Emiliano Martinez' skifte til Palmeiras virker Franculino og Darío Osorio oplagte, og det gør Aral Simsir og Oliver Sørensen sådan set også, mens det nok er et år for tidligt med et salg af Ousmane Diao, der ellers tiltrækker sig opmærksomhed.
Der kan opstå lidt af en kø, for FCM vil næppe sælge alle mand samtidig, selv om de hver især vil mene, de har fortjent det og ventet længe nok.
Det handler ikke om, at FC Midtjylland har brug for pengene, selv om man skal fremvise en forretning i plus over tid.
Det er snarere transfermarkedets naturlige mekanismer, hvor det ligger mellem linjerne i kontrakterne, at man en dag bliver solgt dyrt, hvis man har gjort det godt.
Så FCM undgår efter to års fastholdelse af profilerne næppe store spillersalg, men det kommer ikke til at betyde, at ambitionerne falder et nøk.
Tværtimod skal FC Midtjylland gøre sig mere gældende i Europa-turneringerne og blive ved med at være et stensikkert bud på en forhåndsfavorit til guldet, der år efter år er lige så realistisk som dansk mester som FC København.
Så der bliver igen hevet dyre spillere ned fra hylderne - meget gerne unge, så de kan blive solgt igen, som Osorio bliver og Martínez allerede er blevet, men også veteraner, hvis man kan finde de rette (Rasmus Nissen Kristensen er stensikkert stadig en drøm).
Budgettet bliver ikke nødvendigvis højere, men det behøver det heller ikke efter to meget vilde indkøbsår i 2023 og 2024, hvor budgettet er eksploderet i størrelse.
Og rammerne, FC Midtjylland arbejder i, er ekstremt favorable.
Man har på papiret Danmarks og Skandinaviens mest velhavende og stabile ejerskab, der fortsætter med at investere i infrastrukturen og staben omkring FCM, og som med et snuptag kan finde midlerne, hvis drømmespilleren pludselig er til rådighed på transfermarkedet.
På den front har FC Midtjylland en betydelig lysere fremtid end de største guldrivaler FC København og Brøndby IF, der ikke har nær samme sikre bagland i ejerkredsen, selv om de to klubbers markedspotentiale og opland er langt større end FCM's.
FC Midtjylland står på den led som den stærkeste klub strategisk på transfermarkedet hvis vi ser på baglandets styrke, og det er ikke uden grund, resten af Skandinavien skæver til, hvad midtjyderne foretager sig.
Få uden for FC Midtjylland havde troet, man ville ligge så gunstigt nu, da Matthew Benham for ti år siden købte klubben, og det er ikke science ficition, at FC Midtjylland om ti år vil være Skandinaviens stærkeste klub sportsligt og økonomisk, hvis man fortsætter udviklingen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen