Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det FC Midtjylland, vi ser nærmere på.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 180 millioner (Nummer 2 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 6
Ejerens økonomiske styrke: 6
Ejerens engagement: Langsigtet
Forventet slutplacering i foråret: 1-3
Vinterens handler
Køb: 22 millioner kroner
Salg: 59 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Dani Silva, købt i Hellas Verona
Største salg: Emiliano Martínez, solgt til Palmeiras
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Er Dani Silva en fuldgod erstatning for Martínez?
FC Midtjylland byttede ud i truppen og sagde farvel til Jan Kuchta, der slet ikke fik fodfæste, og giver, indtil videre, Ola Brynhildsen chancen igen efter et meget fornemt efterår på leje i Molde.
Vi skal ikke udelukke, at der sker mere her i de næste uger med en backup eller to, der rykker til ligaer med åbne transfervinduer - Christian Sørensen har allerede haft muligheden for at skifte til Molde.
FCM skal have mere ud af de spillere, man hentede sidste sommer, og det kommer også til at påvirke sommerens aktivitet. Hvis ikke flere midtbanespillere løfter sig, ligner det sommerens store indsatsområde.
Det helt store spørgsmål er naturligvis, om man har formået at erstatte Emiliano Martínez, der blev solgt til Palmeiras i en stor transfer.
Dani Silva har på papiret den rette profil til at spille defensiv midtbanespiller for FCM, men så simpelt er det ikke at træde ind og blive en bærende spiller med få ugers tilløb, når man som Silva ikke har spillet nok i første del af sæsonen.
Det er så det, FC Midtjylland har behov for på en central midtbane, der ud over Martínez ikke har imponeret i denne sæson.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 180-200 millioner kroner
Uændret, måske lidt større hvis man kommer i Champions League eller Europa League.
Rammer: Der kommer en yderligere udvidelse af samarbejde med Mafra, måske en ny samarbejdsklub eller to, yderligere styrkelse af infrastrukturen i Herning og Ikast.
Analyse
Det virker urealistisk, at FC Midtjylland går ud af 2025 uden at have solgt et par af de største profiler.
Efter Emiliano Martinez' skifte til Palmeiras virker Franculino og Darío Osorio oplagte, og det gør Aral Simsir og Oliver Sørensen sådan set også, mens det nok er et år for tidligt med et salg af Ousmane Diao, der ellers tiltrækker sig opmærksomhed.
Der kan opstå lidt af en kø, for FCM vil næppe sælge alle mand samtidig, selv om de hver især vil mene, de har fortjent det og ventet længe nok.
Det handler ikke om, at FC Midtjylland har brug for pengene, selv om man skal fremvise en forretning i plus over tid.
Det er snarere transfermarkedets naturlige mekanismer, hvor det ligger mellem linjerne i kontrakterne, at man en dag bliver solgt dyrt, hvis man har gjort det godt.
Så FCM undgår efter to års fastholdelse af profilerne næppe store spillersalg, men det kommer ikke til at betyde, at ambitionerne falder et nøk.
Tværtimod skal FC Midtjylland gøre sig mere gældende i Europa-turneringerne og blive ved med at være et stensikkert bud på en forhåndsfavorit til guldet, der år efter år er lige så realistisk som dansk mester som FC København.
Så der bliver igen hevet dyre spillere ned fra hylderne - meget gerne unge, så de kan blive solgt igen, som Osorio bliver og Martínez allerede er blevet, men også veteraner, hvis man kan finde de rette (Rasmus Nissen Kristensen er stensikkert stadig en drøm).
Budgettet bliver ikke nødvendigvis højere, men det behøver det heller ikke efter to meget vilde indkøbsår i 2023 og 2024, hvor budgettet er eksploderet i størrelse.
Og rammerne, FC Midtjylland arbejder i, er ekstremt favorable.
Man har på papiret Danmarks og Skandinaviens mest velhavende og stabile ejerskab, der fortsætter med at investere i infrastrukturen og staben omkring FCM, og som med et snuptag kan finde midlerne, hvis drømmespilleren pludselig er til rådighed på transfermarkedet.
På den front har FC Midtjylland en betydelig lysere fremtid end de største guldrivaler FC København og Brøndby IF, der ikke har nær samme sikre bagland i ejerkredsen, selv om de to klubbers markedspotentiale og opland er langt større end FCM's.
FC Midtjylland står på den led som den stærkeste klub strategisk på transfermarkedet hvis vi ser på baglandets styrke, og det er ikke uden grund, resten af Skandinavien skæver til, hvad midtjyderne foretager sig.
Få uden for FC Midtjylland havde troet, man ville ligge så gunstigt nu, da Matthew Benham for ti år siden købte klubben, og det er ikke science ficition, at FC Midtjylland om ti år vil være Skandinaviens stærkeste klub sportsligt og økonomisk, hvis man fortsætter udviklingen.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG