FCM-katastrofe: Så skidt står det til

FC Midtjyllands heftige nedtur den seneste halvanden måneds tid er bestemt ikke til at tage fejl af, når man kigger på statistikkerne.



FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.

Nu har man tabt de seneste fire kampe.

Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB. 

I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk. 

Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af? 

Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.

Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.

For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede. 

Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.

Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.

Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe. 

Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.

- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.

- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.

Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.

Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Riemer svarer på Tøftings kritik

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

– Det er en fin lodtrækning

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark