FCM-katastrofe: Så skidt står det til

FC Midtjyllands heftige nedtur den seneste halvanden måneds tid er bestemt ikke til at tage fejl af, når man kigger på statistikkerne.



FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.

Nu har man tabt de seneste fire kampe.

Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB. 

I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk. 

Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af? 

Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.

Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.

For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede. 

Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.

Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.

Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe. 

Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.

- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.

- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.

Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.

Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Superliga-profil skadet

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

AGF – OB

– Priserne er eksploderet

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

FC Midtjylland – FC København

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Brian Riemer på plads til topkamp

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spændende OB-nyhed

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Medier fælder hård dom

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Silkeborg IF – Viborg FF

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Jeg tror de vinder Superligaen

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

De vil have Martin Braithwaite

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney