FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.
Nu har man tabt de seneste fire kampe.
Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB.
I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk.
Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af?
Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.
Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.
For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede.
Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.
Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.
Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe.
Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.
- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.
- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.
Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.
Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Eriksen ude med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER