FCM-katastrofe: Så skidt står det til

FC Midtjyllands heftige nedtur den seneste halvanden måneds tid er bestemt ikke til at tage fejl af, når man kigger på statistikkerne.



FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.

Nu har man tabt de seneste fire kampe.

Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB. 

I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk. 

Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af? 

Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.

Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.

For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede. 

Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.

Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.

Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe. 

Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.

- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.

- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.

Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.

Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Hylder Manchester United-stjerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

AGF og OB var enige om at spille søndag



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Officielt: Her spilles AGF-OB

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Han kan blive den næste store profil!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

– Priserne er eksploderet