FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.
Nu har man tabt de seneste fire kampe.
Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB.
I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk.
Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af?
Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.
Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.
For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede.
Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.
Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.
Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe.
Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.
- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.
- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.
Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.
Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
Belgien – Senegal
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER