FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.
Nu har man tabt de seneste fire kampe.
Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB.
I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk.
Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af?
Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.
Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.
For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede.
Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.
Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.
Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe.
Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.
- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.
- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.
Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.
Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE