FC Midtjylland er inde i en mareridtsperiode, hvor skaderne hagler ned over Thomas Thomasbergs mandskab, og spillet på banen slet ikke fungerer.
Nu har man tabt de seneste fire kampe.
Derfor er en Superliga-føring sat over styr, man er røget ud af pokalturneringen, og selv om man fortsat befinder sig pænt i Europa League-ligaspillet, så tabte man skuffende for nyligt til FCSB.
I weekenden skrev man tilmed negativ klubrekord, da man tabt femte udekamp i træk.
Men hvor sløjt står det egentlig til, hvis man tager et sort-hvidt blik på tallene bag FC Midtjyllands drastiske nedtur? Er de uheldige, eller hvor er det, at kæden er hoppet af?
Med hjælp fra tal fra Opta kan Tipsbladet konkludere, at det er gået galt både offensivt og defensivt.
Se blot på nedenstående tabel, som opdeler FC Midtjyllands kampe i Europa og i Superligaen. I rækken til venstre er det FC Midtjyllands kampe fra sæsonstart til og med den 29. september. Rædselsperioden er i højre side, som er fra den 30. september og frem til i dag. Bemærk at tallene er per 90 minutter, og at kampe i pokalturneringen ikke er inddraget.
For at opsummere scorer FC Midtjylland langt færre mål nu end tidligere på sæsonen. Man har færre skud på mål, og expected goals er faldet, men trods alt ikke drastisk. Det er udnyttelsesprocenten til gengæld. Lige nu underpræsterer FC Midtjylland sin xG, hvor man i første periode faktisk overpræsterede.
Defensivt er det ikke så overraskende også gået den gale vej i den seneste periode. Hvor man i starten af sæsonen tillod fire skud på mål imod per kamp, er tallet nu seks. Det er medvirkende til, at FCM lige nu tillader en noget større xG imod per kamp, og det ses på antallet af indkasserede mål, hvor man stort set går i nul.
Her overpræsterede man en smule i starten af sæsonen. Modstanderne udnytter også sine chancer i større grad, hvilket koster Ulvene.
Ekspert kritisk
FC Midtjyllands aktuelle formkrise var også et tema hos Viaplay Sport News, hvor ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen kalder krisen for "ret stor". Han peger delvist på skaderne, hvor man lige nu savner Franculino, Aral Simsir, Dario Osorio og Cho Gue-sung, der individuelt kan redde FC Midtjylland i de enkelte kampe.
Men pilen peger også på Thomas Thomasberg.
- Der er også noget strukturelt, der er problematisk for Thomasberg og kompagni. Der er for dårlig sammenhæng i holdet. For store afstande og det er for let for modstanderne at gå fra forsvar til angreb i form af kontrachancer og så spille sig til målchancer, fordi der er en kerne i holdet, der fungerer for dårligt. Ikke mindst i midterforsvaret har der været alt for dårlige præstationer, både sammen og hver for sig.
- Det er et stort problem, for det beror ikke på skader, men på øjeblikkelig styrke og for ikke at sige svaghed, og det tumler Thomasberg og hans team virkelig med, siger Peter Sørensen.
Han peger ligeledes på, at FC Midtjylland har spillet tre forskellige formationer i de seneste tre kampe.
Selv om FC Midtjylland har store problemer i øjeblikket, er man fortsat på en delt førsteplads i Superligaen. Syv point i fire Europa League-kampe må også betragtes som godkendt.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time