FCM-keeper: Svingende? Nej, den køber jeg ikke

FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl mener ikke, man kan betegne "ulvenes" sæsonstart som svingende.



FC Midtjylland har spillet 11 kampe i denne sæson. Fem af dem er endt med et nederlag, fem er endt med en sejr, mens den første playoff-kamp til Conference League mod Legia Warszawa endte 3-3.

Mange vil betegne det som en svingende sæsonstart, og netop "svingende" er da også det ord, Tipsbladets udsendte bruger, da vi mandag møder FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl på "ulvenes" træningsanlæg i Ikast.

Han vil imidlertid ikke gå med på den galej.

– Det er din vurdering, at det har været svingende, siger Jonas Lössl til Tipsbladet.

I har vundet fem kampe og tabt fem kampe – det er vel meget svingende?

– Det ved jeg ikke, om jeg vil medgive. Det er en proces, og vi har rigtig mange nye spillere. Resultatmæssigt ville vi gerne have vundet flere, men jeg køber ikke præmissen, at det har været svingende. 

FCM-keeperen ser ingen grund til at male fanden på væggen grundet en sæsonstart, der foreløbig har efterladt FC Midtjylland seks point efter FC København og FC Nordsjælland. 

– Jeg er ikke bekymret. Fodbold er så fantastisk, at det er et øjebliksbillede, som alle lægger vægt på. Der er sket en stor oprustning i klubben, og det tager – desværre – noget tid. Jeg er fortrøstningsfuld, fastslår Lössl.

Torsdag venter returkampen mod Legia Warszawa i Conference League, og her kan midtjyderne sikre sig deltagelse i gruppespillet med en sejr i den polske hovedstad. Jonas Lössl kalder opgøret "afgørende for om FC Midtjyllands sæsonstart har været god eller dårlig".

Det første opgør endte med en målfest i Herning, og Lössl er sikker på, at FC Midtjylland kan gøre en god figur i Polen. 

– De går lidt over grænsen engang imellem, så det handler om at holde hovedet koldt og spille med god energi. Jeg synes også, de er til at snakke med bagved. Jeg synes ikke, de var hamrende dygtige i deres eget felt, lyder det fra målmanden. 

Jonas Lössl var på bænken med en mindre skade, da FC Midtjylland søndag tabte 0-3 til FC Nordsjælland. Han melder sig klar til torsdagens opgør. 





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias