FC Midtjylland har spillet 11 kampe i denne sæson. Fem af dem er endt med et nederlag, fem er endt med en sejr, mens den første playoff-kamp til Conference League mod Legia Warszawa endte 3-3.
Mange vil betegne det som en svingende sæsonstart, og netop "svingende" er da også det ord, Tipsbladets udsendte bruger, da vi mandag møder FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl på "ulvenes" træningsanlæg i Ikast.
Han vil imidlertid ikke gå med på den galej.
– Det er din vurdering, at det har været svingende, siger Jonas Lössl til Tipsbladet.
I har vundet fem kampe og tabt fem kampe – det er vel meget svingende?
– Det ved jeg ikke, om jeg vil medgive. Det er en proces, og vi har rigtig mange nye spillere. Resultatmæssigt ville vi gerne have vundet flere, men jeg køber ikke præmissen, at det har været svingende.
FCM-keeperen ser ingen grund til at male fanden på væggen grundet en sæsonstart, der foreløbig har efterladt FC Midtjylland seks point efter FC København og FC Nordsjælland.
– Jeg er ikke bekymret. Fodbold er så fantastisk, at det er et øjebliksbillede, som alle lægger vægt på. Der er sket en stor oprustning i klubben, og det tager – desværre – noget tid. Jeg er fortrøstningsfuld, fastslår Lössl.
Torsdag venter returkampen mod Legia Warszawa i Conference League, og her kan midtjyderne sikre sig deltagelse i gruppespillet med en sejr i den polske hovedstad. Jonas Lössl kalder opgøret "afgørende for om FC Midtjyllands sæsonstart har været god eller dårlig".
Det første opgør endte med en målfest i Herning, og Lössl er sikker på, at FC Midtjylland kan gøre en god figur i Polen.
– De går lidt over grænsen engang imellem, så det handler om at holde hovedet koldt og spille med god energi. Jeg synes også, de er til at snakke med bagved. Jeg synes ikke, de var hamrende dygtige i deres eget felt, lyder det fra målmanden.
Jonas Lössl var på bænken med en mindre skade, da FC Midtjylland søndag tabte 0-3 til FC Nordsjælland. Han melder sig klar til torsdagens opgør.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
AVIS
AC Milan kigger på dansker
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Snart kan det give rødt kort
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER