FC Midtjylland har spillet 11 kampe i denne sæson. Fem af dem er endt med et nederlag, fem er endt med en sejr, mens den første playoff-kamp til Conference League mod Legia Warszawa endte 3-3.
Mange vil betegne det som en svingende sæsonstart, og netop "svingende" er da også det ord, Tipsbladets udsendte bruger, da vi mandag møder FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl på "ulvenes" træningsanlæg i Ikast.
Han vil imidlertid ikke gå med på den galej.
– Det er din vurdering, at det har været svingende, siger Jonas Lössl til Tipsbladet.
I har vundet fem kampe og tabt fem kampe – det er vel meget svingende?
– Det ved jeg ikke, om jeg vil medgive. Det er en proces, og vi har rigtig mange nye spillere. Resultatmæssigt ville vi gerne have vundet flere, men jeg køber ikke præmissen, at det har været svingende.
FCM-keeperen ser ingen grund til at male fanden på væggen grundet en sæsonstart, der foreløbig har efterladt FC Midtjylland seks point efter FC København og FC Nordsjælland.
– Jeg er ikke bekymret. Fodbold er så fantastisk, at det er et øjebliksbillede, som alle lægger vægt på. Der er sket en stor oprustning i klubben, og det tager – desværre – noget tid. Jeg er fortrøstningsfuld, fastslår Lössl.
Torsdag venter returkampen mod Legia Warszawa i Conference League, og her kan midtjyderne sikre sig deltagelse i gruppespillet med en sejr i den polske hovedstad. Jonas Lössl kalder opgøret "afgørende for om FC Midtjyllands sæsonstart har været god eller dårlig".
Det første opgør endte med en målfest i Herning, og Lössl er sikker på, at FC Midtjylland kan gøre en god figur i Polen.
– De går lidt over grænsen engang imellem, så det handler om at holde hovedet koldt og spille med god energi. Jeg synes også, de er til at snakke med bagved. Jeg synes ikke, de var hamrende dygtige i deres eget felt, lyder det fra målmanden.
Jonas Lössl var på bænken med en mindre skade, da FC Midtjylland søndag tabte 0-3 til FC Nordsjælland. Han melder sig klar til torsdagens opgør.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT