FC Midtjylland har spillet 11 kampe i denne sæson. Fem af dem er endt med et nederlag, fem er endt med en sejr, mens den første playoff-kamp til Conference League mod Legia Warszawa endte 3-3.
Mange vil betegne det som en svingende sæsonstart, og netop "svingende" er da også det ord, Tipsbladets udsendte bruger, da vi mandag møder FC Midtjylland-målmand Jonas Lössl på "ulvenes" træningsanlæg i Ikast.
Han vil imidlertid ikke gå med på den galej.
– Det er din vurdering, at det har været svingende, siger Jonas Lössl til Tipsbladet.
I har vundet fem kampe og tabt fem kampe – det er vel meget svingende?
– Det ved jeg ikke, om jeg vil medgive. Det er en proces, og vi har rigtig mange nye spillere. Resultatmæssigt ville vi gerne have vundet flere, men jeg køber ikke præmissen, at det har været svingende.
FCM-keeperen ser ingen grund til at male fanden på væggen grundet en sæsonstart, der foreløbig har efterladt FC Midtjylland seks point efter FC København og FC Nordsjælland.
– Jeg er ikke bekymret. Fodbold er så fantastisk, at det er et øjebliksbillede, som alle lægger vægt på. Der er sket en stor oprustning i klubben, og det tager – desværre – noget tid. Jeg er fortrøstningsfuld, fastslår Lössl.
Torsdag venter returkampen mod Legia Warszawa i Conference League, og her kan midtjyderne sikre sig deltagelse i gruppespillet med en sejr i den polske hovedstad. Jonas Lössl kalder opgøret "afgørende for om FC Midtjyllands sæsonstart har været god eller dårlig".
Det første opgør endte med en målfest i Herning, og Lössl er sikker på, at FC Midtjylland kan gøre en god figur i Polen.
– De går lidt over grænsen engang imellem, så det handler om at holde hovedet koldt og spille med god energi. Jeg synes også, de er til at snakke med bagved. Jeg synes ikke, de var hamrende dygtige i deres eget felt, lyder det fra målmanden.
Jonas Lössl var på bænken med en mindre skade, da FC Midtjylland søndag tabte 0-3 til FC Nordsjælland. Han melder sig klar til torsdagens opgør.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER