FCM slår luxembourgere: Kurs mod næste runde

FC Midtjylland har kurs mod næste runde i Europa efter en sejr på 2-0 over Progres Niederkorn fra Luxembourg.



FC Midtjylland tilkæmpede sig onsdag en sejr på 2-0 over upåagtede Progres Niederkorn fra Luxembourg på MCH Arena i Herning i anden kvalifikationsrunde i Conference League.

Dermed står midtjyderne med rigtig fine kort på hånden, inden holdene mødes i returopgøret på torsdag i næste uge.

Sejren kom i hus efter scoringer fra Henrik Dalsgaard og Sory Kaba i en kamp, hvor midtjyderne i perioder havde svært ved at producere chancer mod et dybtstående mandskab, der gik til stålet i de fleste dueller.

Hvis FCM går videre mod Progres Niederkorn, venter Gabala SC fra Aserbajdsjan eller cypriotiske Omonia FC i tredje kvalifikationsrunde.

Efter knap et kvarter i opgøret fik FCM sig en forskrækkelse. Et frispark langt ude fra sejlede ind bag målmand Jonas Lössl, som dog slap med skrækken, fordi der blev dømt offside.

Herefter var Cho Gue-sung tæt på at gøre det til 1-0 i den anden ende, men den sydkoreanske FCM-angriber kunne ikke styre bolden i mål fra klos hold.

Midtjyderne havde efterfølgende svært ved at skabe chancer, da gæsterne stod meget kompakt og punkterede spillet ved at lave mange frispark.

Kort før pausen fik backen Henrik Dalsgaard dog skovlet bolden i mål efter et hjørnespark, efter at den brasilianske FCM-stopper Juninho havde headet til bolden.

I starten af anden halvleg var FCM skarpere, og efter cirka en time headede den indskiftede angriber Sory Kaba bolden i nettet til 2-0 efter et flot indlæg.

Målet lagde en dæmper på tempoet i kampen, og der endte efterfølgende ikke med at blive scoret yderligere.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’