FCM slår luxembourgere: Kurs mod næste runde

FC Midtjylland har kurs mod næste runde i Europa efter en sejr på 2-0 over Progres Niederkorn fra Luxembourg.



FC Midtjylland tilkæmpede sig onsdag en sejr på 2-0 over upåagtede Progres Niederkorn fra Luxembourg på MCH Arena i Herning i anden kvalifikationsrunde i Conference League.

Dermed står midtjyderne med rigtig fine kort på hånden, inden holdene mødes i returopgøret på torsdag i næste uge.

Sejren kom i hus efter scoringer fra Henrik Dalsgaard og Sory Kaba i en kamp, hvor midtjyderne i perioder havde svært ved at producere chancer mod et dybtstående mandskab, der gik til stålet i de fleste dueller.

Hvis FCM går videre mod Progres Niederkorn, venter Gabala SC fra Aserbajdsjan eller cypriotiske Omonia FC i tredje kvalifikationsrunde.

Efter knap et kvarter i opgøret fik FCM sig en forskrækkelse. Et frispark langt ude fra sejlede ind bag målmand Jonas Lössl, som dog slap med skrækken, fordi der blev dømt offside.

Herefter var Cho Gue-sung tæt på at gøre det til 1-0 i den anden ende, men den sydkoreanske FCM-angriber kunne ikke styre bolden i mål fra klos hold.

Midtjyderne havde efterfølgende svært ved at skabe chancer, da gæsterne stod meget kompakt og punkterede spillet ved at lave mange frispark.

Kort før pausen fik backen Henrik Dalsgaard dog skovlet bolden i mål efter et hjørnespark, efter at den brasilianske FCM-stopper Juninho havde headet til bolden.

I starten af anden halvleg var FCM skarpere, og efter cirka en time headede den indskiftede angriber Sory Kaba bolden i nettet til 2-0 efter et flot indlæg.

Målet lagde en dæmper på tempoet i kampen, og der endte efterfølgende ikke med at blive scoret yderligere.

/ritzau/





– Derfor fyrer vi Thomasberg




LIVE

TransferLIVE: Forlader Danmark

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Her kan du se Argentina mod Østrig

FC Københavns talenter gør rent bord

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Her kan du se Norge mod Senegal

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

England – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lyngby Boldklub sælger profil

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Derfor trækker stor dansk transfer ud