FCM slår luxembourgere: Kurs mod næste runde

FC Midtjylland har kurs mod næste runde i Europa efter en sejr på 2-0 over Progres Niederkorn fra Luxembourg.



FC Midtjylland tilkæmpede sig onsdag en sejr på 2-0 over upåagtede Progres Niederkorn fra Luxembourg på MCH Arena i Herning i anden kvalifikationsrunde i Conference League.

Dermed står midtjyderne med rigtig fine kort på hånden, inden holdene mødes i returopgøret på torsdag i næste uge.

Sejren kom i hus efter scoringer fra Henrik Dalsgaard og Sory Kaba i en kamp, hvor midtjyderne i perioder havde svært ved at producere chancer mod et dybtstående mandskab, der gik til stålet i de fleste dueller.

Hvis FCM går videre mod Progres Niederkorn, venter Gabala SC fra Aserbajdsjan eller cypriotiske Omonia FC i tredje kvalifikationsrunde.

Efter knap et kvarter i opgøret fik FCM sig en forskrækkelse. Et frispark langt ude fra sejlede ind bag målmand Jonas Lössl, som dog slap med skrækken, fordi der blev dømt offside.

Herefter var Cho Gue-sung tæt på at gøre det til 1-0 i den anden ende, men den sydkoreanske FCM-angriber kunne ikke styre bolden i mål fra klos hold.

Midtjyderne havde efterfølgende svært ved at skabe chancer, da gæsterne stod meget kompakt og punkterede spillet ved at lave mange frispark.

Kort før pausen fik backen Henrik Dalsgaard dog skovlet bolden i mål efter et hjørnespark, efter at den brasilianske FCM-stopper Juninho havde headet til bolden.

I starten af anden halvleg var FCM skarpere, og efter cirka en time headede den indskiftede angriber Sory Kaba bolden i nettet til 2-0 efter et flot indlæg.

Målet lagde en dæmper på tempoet i kampen, og der endte efterfølgende ikke med at blive scoret yderligere.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De vinder Superligaen

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Køb, køb, køb!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Skyder Brøndby-transfer ned