FC Midtjylland tilkæmpede sig onsdag en sejr på 2-0 over upåagtede Progres Niederkorn fra Luxembourg på MCH Arena i Herning i anden kvalifikationsrunde i Conference League.
Dermed står midtjyderne med rigtig fine kort på hånden, inden holdene mødes i returopgøret på torsdag i næste uge.
Sejren kom i hus efter scoringer fra Henrik Dalsgaard og Sory Kaba i en kamp, hvor midtjyderne i perioder havde svært ved at producere chancer mod et dybtstående mandskab, der gik til stålet i de fleste dueller.
Hvis FCM går videre mod Progres Niederkorn, venter Gabala SC fra Aserbajdsjan eller cypriotiske Omonia FC i tredje kvalifikationsrunde.
Efter knap et kvarter i opgøret fik FCM sig en forskrækkelse. Et frispark langt ude fra sejlede ind bag målmand Jonas Lössl, som dog slap med skrækken, fordi der blev dømt offside.
Herefter var Cho Gue-sung tæt på at gøre det til 1-0 i den anden ende, men den sydkoreanske FCM-angriber kunne ikke styre bolden i mål fra klos hold.
Midtjyderne havde efterfølgende svært ved at skabe chancer, da gæsterne stod meget kompakt og punkterede spillet ved at lave mange frispark.
Kort før pausen fik backen Henrik Dalsgaard dog skovlet bolden i mål efter et hjørnespark, efter at den brasilianske FCM-stopper Juninho havde headet til bolden.
I starten af anden halvleg var FCM skarpere, og efter cirka en time headede den indskiftede angriber Sory Kaba bolden i nettet til 2-0 efter et flot indlæg.
Målet lagde en dæmper på tempoet i kampen, og der endte efterfølgende ikke med at blive scoret yderligere.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE