FCM-komet vil bidrage med flere mål og oplæg

Den unge kantspiller er netop blevet kåret til månedens unge spiller i Superligaen, men han ser plads til forbedringer.



Han står noteret for mere end 50 kampe for FC Midtjyllands førstehold, men det er i først i denne sæson, at Gustav Isaksen har slået sig fast som starter hos “Ulvene”.

I den indeværende sæson er den 20-årige kantspiller startet inde otte gange i Superligaen, hvor han også er disket op med to mål og to oplæg. Endvidere blev han for nylig kåret som Månedens Unge Spiller i Superligaen for september måned.

Selv ser Gustav Isaksen dog mulighed for forbedringer på et punkt.

– Selvfølgelig vil jeg gerne bidrage med endnu flere mål og assists, men så meget skal det heller ikke fylde. Jeg har fokus på at præstere godt i hver eneste kamp og hjælpe holdet til sejr, og så skal slutproduktet nok komme, siger han til fcm.dk og tilføjer om sin nye pris:

– Det er altid fedt at få anerkendelse for sit hårde arbejde, og det har været en god periode med kontinuerlig spilletid. Men det er også en pris til vores hold, fordi jeg ville nok ikke have vundet den, hvis vi ikke havde spillet så godt. Mest af alt er jeg bare glad for de sejre, vi har taget i september, og det satser jeg på, at vi kan fortsætte.

Gustav Isaksen og holdkammeraterne skal igen i aktion søndag, når de gæster FC Nordsjælland i Superligaen. Der er kampstart i den kamp allerede 13.00 – læs tipsbladet.dk’s optakt til kampen lige her.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Køber ind i Barcelona

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

England – Ghana

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Frederiksen renser ud

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – Kroatien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv