FCM-komet vil bidrage med flere mål og oplæg

Den unge kantspiller er netop blevet kåret til månedens unge spiller i Superligaen, men han ser plads til forbedringer.



Han står noteret for mere end 50 kampe for FC Midtjyllands førstehold, men det er i først i denne sæson, at Gustav Isaksen har slået sig fast som starter hos “Ulvene”.

I den indeværende sæson er den 20-årige kantspiller startet inde otte gange i Superligaen, hvor han også er disket op med to mål og to oplæg. Endvidere blev han for nylig kåret som Månedens Unge Spiller i Superligaen for september måned.

Selv ser Gustav Isaksen dog mulighed for forbedringer på et punkt.

– Selvfølgelig vil jeg gerne bidrage med endnu flere mål og assists, men så meget skal det heller ikke fylde. Jeg har fokus på at præstere godt i hver eneste kamp og hjælpe holdet til sejr, og så skal slutproduktet nok komme, siger han til fcm.dk og tilføjer om sin nye pris:

– Det er altid fedt at få anerkendelse for sit hårde arbejde, og det har været en god periode med kontinuerlig spilletid. Men det er også en pris til vores hold, fordi jeg ville nok ikke have vundet den, hvis vi ikke havde spillet så godt. Mest af alt er jeg bare glad for de sejre, vi har taget i september, og det satser jeg på, at vi kan fortsætte.

Gustav Isaksen og holdkammeraterne skal igen i aktion søndag, når de gæster FC Nordsjælland i Superligaen. Der er kampstart i den kamp allerede 13.00 – læs tipsbladet.dk’s optakt til kampen lige her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tv-vært stopper på Viaplay

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Arsenal er i Champions League-finalen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF