FCM-komet vil bidrage med flere mål og oplæg

Den unge kantspiller er netop blevet kåret til månedens unge spiller i Superligaen, men han ser plads til forbedringer.



Han står noteret for mere end 50 kampe for FC Midtjyllands førstehold, men det er i først i denne sæson, at Gustav Isaksen har slået sig fast som starter hos “Ulvene”.

I den indeværende sæson er den 20-årige kantspiller startet inde otte gange i Superligaen, hvor han også er disket op med to mål og to oplæg. Endvidere blev han for nylig kåret som Månedens Unge Spiller i Superligaen for september måned.

Selv ser Gustav Isaksen dog mulighed for forbedringer på et punkt.

– Selvfølgelig vil jeg gerne bidrage med endnu flere mål og assists, men så meget skal det heller ikke fylde. Jeg har fokus på at præstere godt i hver eneste kamp og hjælpe holdet til sejr, og så skal slutproduktet nok komme, siger han til fcm.dk og tilføjer om sin nye pris:

– Det er altid fedt at få anerkendelse for sit hårde arbejde, og det har været en god periode med kontinuerlig spilletid. Men det er også en pris til vores hold, fordi jeg ville nok ikke have vundet den, hvis vi ikke havde spillet så godt. Mest af alt er jeg bare glad for de sejre, vi har taget i september, og det satser jeg på, at vi kan fortsætte.

Gustav Isaksen og holdkammeraterne skal igen i aktion søndag, når de gæster FC Nordsjælland i Superligaen. Der er kampstart i den kamp allerede 13.00 – læs tipsbladet.dk’s optakt til kampen lige her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Frygter Christian Eriksen-problem

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Premier League-klub går all-in



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’