ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!
FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.
Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.
Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.
– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.
– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.
– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.
Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.
Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.
– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.
AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.
– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.
– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.
AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.
LIVE
LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
FC København-fans raser
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB