ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!
FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.
Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.
Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.
– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.
– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.
– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.
Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.
Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.
– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.
AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.
– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.
– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.
AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
‘Det er ufatteligt imponerende’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW