ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!
FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.
Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.
Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.
– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.
– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.
– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.
Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.
Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.
– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.
AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.
– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.
– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.
AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-vækkeuret: Messi skrev historie
Et skridt tættere Englands største stadion
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…