FCM-lejren enig med AGF: Tyndt straffespark

Straffesparks-kendelser var i fokus søndag aften i Århus, og hos FC Midtjylland forstod man AGF's undren over det straffespark, FC Midtjylland fik efter 20 minutters tid.



ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!

FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.

Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.

Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.

– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

242199

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.

– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.

– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.

Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.

Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.

– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.

AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.

– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.

– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.

AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Åbner for ny rolle i FC København

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny