ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!
FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.
Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.
Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.
– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.
– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.
– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.
Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.
Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.
– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.
AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.
– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.
– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.
AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Årets mest læste – I elsker transfers!
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres