FCM-lejren enig med AGF: Tyndt straffespark

Straffesparks-kendelser var i fokus søndag aften i Århus, og hos FC Midtjylland forstod man AGF's undren over det straffespark, FC Midtjylland fik efter 20 minutters tid.



ÅRHUS (Tipsbladet): – Ærlig talt, den er 50/50!

FCM-anfører Henrik Dalsgaard smilede skævt, da han efter FC Midtjyllands 1-0-sejr over AGF blev spurgt til det straffespark, Mads Emil Madsen blev dømt til at have begået på Cho Gue-sung knap halvvejs i første halvleg.

Der var ikke mange på stadion eller hjemme i stuerne, der havde den store forståelse for, at der skulle være straffespark i situationen, hvor Cho Gue-sung i sidste splitsekund fik foden ind foran Mads Emil Madsens, da AGF-midtbanespilleren tog en anelse for længe om at spille bolden ud af eget felt.

Og hos gæsterne efterfølgende virkede det ikke til, der havde været nogen protester, hvis den situation havde fået lov at passere uden indblanding fra kampens dommerteam.

– Straffesparket, vi får, så noget tyndt ud, sagde FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg.

242199

Thomas Thomasberg (til venstre) og direktør Claus Steinlein umiddelbart efter sejren i Århus søndag aften.

– Lægger jeg så efterfølgende situationer sammen, hvor der bliver begået noget, når vi i hvert fald op på ét 'Expected' straffespark. Vi får det så ikke på en af de kendelser, det skulle have været. Der er så to episoder efterfølgende, et på hjørnespark, og et hvor Cho bliver smadret ind i ryggen, siger Thomas Thomasberg.

– Så summen passer på, at vi skulle have haft ét, men det, vi fik, var i den tynde ende, var min fornemmelse. Jeg blev også overrasket, siger FCM-cheftræneren.

Giver dommeren mulighed for at fløjte
AGF's midtbanespiller Mads Emil Madsen havde ikke en specielt god første halvleg, hvor han ud over straffesparket sammen med holdkammeraterne havde svært ved at sætte sig igennem mod FCM især efter scoringen.

Det blev bedre efter pausen, men AGF's midtbanegeneral var træt af det straffespark, der endte med at give kampens eneste scoring.

– Jeg giver dommeren chancen for at dømme det. Jeg synes ikke, der er nok kontakt til at give straffespark, det er min holdning. Men jeg er træt af, jeg giver ham den mulighed for at dømme det, siger Mads Emil Madsen.

AGF's cheftræner Uwe Rösler var tydeligvis ikke enig i hverken straffesparket eller det røde kort, der ramte AGF's Tobias Anker i slutfasen, en dom der heller ikke vakte dyb forståelse hos hjemmeholdet, endsige udeholdet.

– Den første dom rammer os hårdt, fordi det sætter retningen for kampen, siger Uwe Rösler.

– Jeg ville ønske, de også havde set den første [straffesparket] igennem, som de så den anden [det røde kort]. Jeg forklarede høfligt til dommeren, at jeg var uenig i dommen, fordi den var påskudt fra meget kort afstand, og Akoto lå på linje [med FCM-spilleren, der i teorien kunne have fået en frispilning], siger Uwe Rösler.

AGF spillede torsdag en vital pokal-semifinale mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne har en 3-2-føring fra første kamp i Farum, men til gengæld uvished om småskader og skader til flere spillere, herunder Jonas Jensen-Abbew, der tilsyneladende fik en muskelskade i første halvleg og måtte udskiftes.



Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

– De skal skille sig af med ham!

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe triumf for Frank

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem