FCM-Lyngby: 4-4 i vanvidskamp

FC Midtjylland og Lyngby gjorde deres til at højne det generelle underholdningsniveau i Superligaen med en fantastisk 4-4 kamp i Herning.



– Jeg har aldrig stået i pausen og været bagud 4-3 i en pause, sagde FC Midtjyllands koncerndirektør Søren Bach i pausen på MCH Arena, og FCM-chefen havde i sandhed ret i, at der var gang i den i 1. halvleg på Heden.

Den højdramatiske kamp sluttede 4-4 og gav dermed Lyngby lidt tiltrængt medvind i bunden, men gæsterne kan med rette spørge sig selv, om de ikke burde have lukket kampen i 1. halvleg eller udnytter kæmpe chancer efter pausen mod et FCM-hold, der var i undertal i 70 minutter. Til gengæld har FC Midtjylland nu spillet rollen som favorit til sølvmedaljerne over til OB, der i næste runde mod Brønndby.

Men tilbage til mandagens dramatiske kamp.

Alt så ud til at gå som forventet, da Mikkel Thygesen bragte FC Midtjylland foran efter tyve minutters spil, men derefter gik alt galt for FCM.

Jesper Juelsgård fik rødt kort for at sætte armen på bolden inde i feltet, hvorefter Kim Aabech udlignede på det resulterende straffespark.

Det unge FCM-mandskab mistede fuldstændig fokus, mens Lyngby lugtede blod. På to minutter scorede Peter Madsen og Kim Aabech til 3-1, og dermed lignede det en kamp, hvor Lyngby virkelig kunne give hjemmeholdet stryg.

Men usikkert forsvarsspil og god energi hos FCM gav scoringer fra første Mikkel Thygesen og derefter Rilwan Hassan til publikums store jubel.

Der stod dog ikke 3-3 i mange sekunder, før FCM glemte alt om at forsvare og lod Peter Madsen kom alene igennem med Jonas Lössl, der blev afdriblet og måtte se Madsen score til 4-3.

FCM bedre med trods undertal
Efter pausen havde Lyngby en række gode muligheder på kontra og efter inkonsekvent FCM-forsvarsspil, men hverken Anders Christensen, Kim Aabech eller de øvrige Lyngby-forwards formåede at omsætte de store chancer.

I stedet kunne Kristian Bak Nielsen udligne til 4-4 efter klumpspil i Lyngby-feltet, en afgjort som FC Midtjylland trods flot fight og flere gode chancer klart kunne være bedst tjent med af de to hold.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United – Nottingham Forest

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Chelsea – Manchester City

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FC Nordsjælland køber offensiv profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!