FCM-Lyngby: 4-4 i vanvidskamp

FC Midtjylland og Lyngby gjorde deres til at højne det generelle underholdningsniveau i Superligaen med en fantastisk 4-4 kamp i Herning.



– Jeg har aldrig stået i pausen og været bagud 4-3 i en pause, sagde FC Midtjyllands koncerndirektør Søren Bach i pausen på MCH Arena, og FCM-chefen havde i sandhed ret i, at der var gang i den i 1. halvleg på Heden.

Den højdramatiske kamp sluttede 4-4 og gav dermed Lyngby lidt tiltrængt medvind i bunden, men gæsterne kan med rette spørge sig selv, om de ikke burde have lukket kampen i 1. halvleg eller udnytter kæmpe chancer efter pausen mod et FCM-hold, der var i undertal i 70 minutter. Til gengæld har FC Midtjylland nu spillet rollen som favorit til sølvmedaljerne over til OB, der i næste runde mod Brønndby.

Men tilbage til mandagens dramatiske kamp.

Alt så ud til at gå som forventet, da Mikkel Thygesen bragte FC Midtjylland foran efter tyve minutters spil, men derefter gik alt galt for FCM.

Jesper Juelsgård fik rødt kort for at sætte armen på bolden inde i feltet, hvorefter Kim Aabech udlignede på det resulterende straffespark.

Det unge FCM-mandskab mistede fuldstændig fokus, mens Lyngby lugtede blod. På to minutter scorede Peter Madsen og Kim Aabech til 3-1, og dermed lignede det en kamp, hvor Lyngby virkelig kunne give hjemmeholdet stryg.

Men usikkert forsvarsspil og god energi hos FCM gav scoringer fra første Mikkel Thygesen og derefter Rilwan Hassan til publikums store jubel.

Der stod dog ikke 3-3 i mange sekunder, før FCM glemte alt om at forsvare og lod Peter Madsen kom alene igennem med Jonas Lössl, der blev afdriblet og måtte se Madsen score til 4-3.

FCM bedre med trods undertal
Efter pausen havde Lyngby en række gode muligheder på kontra og efter inkonsekvent FCM-forsvarsspil, men hverken Anders Christensen, Kim Aabech eller de øvrige Lyngby-forwards formåede at omsætte de store chancer.

I stedet kunne Kristian Bak Nielsen udligne til 4-4 efter klumpspil i Lyngby-feltet, en afgjort som FC Midtjylland trods flot fight og flere gode chancer klart kunne være bedst tjent med af de to hold.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Franco Baresi er død

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

De vil have Jelert

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

Nærmer sig vild FCK-præstation