FCM-Lyngby: 4-4 i vanvidskamp

FC Midtjylland og Lyngby gjorde deres til at højne det generelle underholdningsniveau i Superligaen med en fantastisk 4-4 kamp i Herning.



– Jeg har aldrig stået i pausen og været bagud 4-3 i en pause, sagde FC Midtjyllands koncerndirektør Søren Bach i pausen på MCH Arena, og FCM-chefen havde i sandhed ret i, at der var gang i den i 1. halvleg på Heden.

Den højdramatiske kamp sluttede 4-4 og gav dermed Lyngby lidt tiltrængt medvind i bunden, men gæsterne kan med rette spørge sig selv, om de ikke burde have lukket kampen i 1. halvleg eller udnytter kæmpe chancer efter pausen mod et FCM-hold, der var i undertal i 70 minutter. Til gengæld har FC Midtjylland nu spillet rollen som favorit til sølvmedaljerne over til OB, der i næste runde mod Brønndby.

Men tilbage til mandagens dramatiske kamp.

Alt så ud til at gå som forventet, da Mikkel Thygesen bragte FC Midtjylland foran efter tyve minutters spil, men derefter gik alt galt for FCM.

Jesper Juelsgård fik rødt kort for at sætte armen på bolden inde i feltet, hvorefter Kim Aabech udlignede på det resulterende straffespark.

Det unge FCM-mandskab mistede fuldstændig fokus, mens Lyngby lugtede blod. På to minutter scorede Peter Madsen og Kim Aabech til 3-1, og dermed lignede det en kamp, hvor Lyngby virkelig kunne give hjemmeholdet stryg.

Men usikkert forsvarsspil og god energi hos FCM gav scoringer fra første Mikkel Thygesen og derefter Rilwan Hassan til publikums store jubel.

Der stod dog ikke 3-3 i mange sekunder, før FCM glemte alt om at forsvare og lod Peter Madsen kom alene igennem med Jonas Lössl, der blev afdriblet og måtte se Madsen score til 4-3.

FCM bedre med trods undertal
Efter pausen havde Lyngby en række gode muligheder på kontra og efter inkonsekvent FCM-forsvarsspil, men hverken Anders Christensen, Kim Aabech eller de øvrige Lyngby-forwards formåede at omsætte de store chancer.

I stedet kunne Kristian Bak Nielsen udligne til 4-4 efter klumpspil i Lyngby-feltet, en afgjort som FC Midtjylland trods flot fight og flere gode chancer klart kunne være bedst tjent med af de to hold.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Schweiz – Canada

Tunesien – Holland

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Åbner op for sommertransfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Ny bejler til dansk guldfugl