– Jeg har aldrig stået i pausen og været bagud 4-3 i en pause, sagde FC Midtjyllands koncerndirektør Søren Bach i pausen på MCH Arena, og FCM-chefen havde i sandhed ret i, at der var gang i den i 1. halvleg på Heden.
Den højdramatiske kamp sluttede 4-4 og gav dermed Lyngby lidt tiltrængt medvind i bunden, men gæsterne kan med rette spørge sig selv, om de ikke burde have lukket kampen i 1. halvleg eller udnytter kæmpe chancer efter pausen mod et FCM-hold, der var i undertal i 70 minutter. Til gengæld har FC Midtjylland nu spillet rollen som favorit til sølvmedaljerne over til OB, der i næste runde mod Brønndby.
Men tilbage til mandagens dramatiske kamp.
Alt så ud til at gå som forventet, da Mikkel Thygesen bragte FC Midtjylland foran efter tyve minutters spil, men derefter gik alt galt for FCM.
Jesper Juelsgård fik rødt kort for at sætte armen på bolden inde i feltet, hvorefter Kim Aabech udlignede på det resulterende straffespark.
Det unge FCM-mandskab mistede fuldstændig fokus, mens Lyngby lugtede blod. På to minutter scorede Peter Madsen og Kim Aabech til 3-1, og dermed lignede det en kamp, hvor Lyngby virkelig kunne give hjemmeholdet stryg.
Men usikkert forsvarsspil og god energi hos FCM gav scoringer fra første Mikkel Thygesen og derefter Rilwan Hassan til publikums store jubel.
Der stod dog ikke 3-3 i mange sekunder, før FCM glemte alt om at forsvare og lod Peter Madsen kom alene igennem med Jonas Lössl, der blev afdriblet og måtte se Madsen score til 4-3.
FCM bedre med trods undertal
Efter pausen havde Lyngby en række gode muligheder på kontra og efter inkonsekvent FCM-forsvarsspil, men hverken Anders Christensen, Kim Aabech eller de øvrige Lyngby-forwards formåede at omsætte de store chancer.
I stedet kunne Kristian Bak Nielsen udligne til 4-4 efter klumpspil i Lyngby-feltet, en afgjort som FC Midtjylland trods flot fight og flere gode chancer klart kunne være bedst tjent med af de to hold.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT