FCM-Lyngby: 4-4 i vanvidskamp

FC Midtjylland og Lyngby gjorde deres til at højne det generelle underholdningsniveau i Superligaen med en fantastisk 4-4 kamp i Herning.



– Jeg har aldrig stået i pausen og været bagud 4-3 i en pause, sagde FC Midtjyllands koncerndirektør Søren Bach i pausen på MCH Arena, og FCM-chefen havde i sandhed ret i, at der var gang i den i 1. halvleg på Heden.

Den højdramatiske kamp sluttede 4-4 og gav dermed Lyngby lidt tiltrængt medvind i bunden, men gæsterne kan med rette spørge sig selv, om de ikke burde have lukket kampen i 1. halvleg eller udnytter kæmpe chancer efter pausen mod et FCM-hold, der var i undertal i 70 minutter. Til gengæld har FC Midtjylland nu spillet rollen som favorit til sølvmedaljerne over til OB, der i næste runde mod Brønndby.

Men tilbage til mandagens dramatiske kamp.

Alt så ud til at gå som forventet, da Mikkel Thygesen bragte FC Midtjylland foran efter tyve minutters spil, men derefter gik alt galt for FCM.

Jesper Juelsgård fik rødt kort for at sætte armen på bolden inde i feltet, hvorefter Kim Aabech udlignede på det resulterende straffespark.

Det unge FCM-mandskab mistede fuldstændig fokus, mens Lyngby lugtede blod. På to minutter scorede Peter Madsen og Kim Aabech til 3-1, og dermed lignede det en kamp, hvor Lyngby virkelig kunne give hjemmeholdet stryg.

Men usikkert forsvarsspil og god energi hos FCM gav scoringer fra første Mikkel Thygesen og derefter Rilwan Hassan til publikums store jubel.

Der stod dog ikke 3-3 i mange sekunder, før FCM glemte alt om at forsvare og lod Peter Madsen kom alene igennem med Jonas Lössl, der blev afdriblet og måtte se Madsen score til 4-3.

FCM bedre med trods undertal
Efter pausen havde Lyngby en række gode muligheder på kontra og efter inkonsekvent FCM-forsvarsspil, men hverken Anders Christensen, Kim Aabech eller de øvrige Lyngby-forwards formåede at omsætte de store chancer.

I stedet kunne Kristian Bak Nielsen udligne til 4-4 efter klumpspil i Lyngby-feltet, en afgjort som FC Midtjylland trods flot fight og flere gode chancer klart kunne være bedst tjent med af de to hold.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal

Jens Stage-skifte i fare

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spanien – Saudi-Arabien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’