Lössl efter sent Sporting-mål: Troede det var løgn

Både stolthed og skuffelse præger FC Midtjylland efter torsdagens 1-1-kamp mod Sporting i Europa League.



Torsdag aften var FC Midtjylland millimeter fra at levere et sensationelt resultat imod Sporting CP.

Portugiserne udlignede til 1-1 dybt inde i overtiden, og derfor må ulvene rejse hjem til Heden uden en sejr i bagagen.

Efter kampen gjorde den sene udligning ondt på målmanden Jonas Lössl, der havde svært ved at tro, hvad han så, da Sporting scorede.

– Den er hård, og det er den mest af alt på grund af tidspunktet. Jeg ved ikke, om der overhovedet er flere sekunder tilbage af kampen. Dommeren fløjtede af, præcis som vi gav bolden op. Det er pisseærgerligt.

– Da Sporting scorede, kiggede jeg bare ud på linjevogteren i håbet om, at han ville hejse flaget. Det skete bare ikke, og så tænkte jeg, at det var løgn, siger Lössl.

Ærgrelsen over at smide sejren i kampens sidste sekund overskyggede dog ikke hele torsdagens oplevelse hos FCM-keeperen.

– Jeg synes, vi spillede en flot kamp, og jeg synes, at det var vores fortjeneste, at Sporting ikke fik mere ud af det, end de gjorde, siger Lössl.

FCM-træner Albert Capellas var naturligvis også ærgerlig over at se sejren forsvinde til sidst, men spanieren fokuserede i højere grad på den flotte præstation, han så fra sine spillere.

– Jeg er 55 år gammel, så jeg ved, at der i de døende minutter kan ske sådan nogle ting.

– Jeg kan ikke sige noget dårligt til spillerne. De gjorde det fantastisk, og de her sene mål er, hvad der sommetider sker. Jeg er stolt, og det fortalte jeg også til spillerne, selv om vi indkasserede et mål til sidst, siger Capellas.

Returkampen mellem FCM og Sporting spilles om en uge i Herning, og efter torsdagens 1-1-resultat er midtjydernes chancer for avancement forbedret, mener Capellas.

– Vi er stadig i live, og det var det, vi ønskede inden kampen. Nu skal vi spille på hjemmebane med vores fans i ryggen, hvilket vil give muligheder. Vi er meget tættere på avancement nu, afslutter FCM-træneren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Bayern München er i pokalfinalen