Lössl efter sent Sporting-mål: Troede det var løgn

Både stolthed og skuffelse præger FC Midtjylland efter torsdagens 1-1-kamp mod Sporting i Europa League.



Torsdag aften var FC Midtjylland millimeter fra at levere et sensationelt resultat imod Sporting CP.

Portugiserne udlignede til 1-1 dybt inde i overtiden, og derfor må ulvene rejse hjem til Heden uden en sejr i bagagen.

Efter kampen gjorde den sene udligning ondt på målmanden Jonas Lössl, der havde svært ved at tro, hvad han så, da Sporting scorede.

– Den er hård, og det er den mest af alt på grund af tidspunktet. Jeg ved ikke, om der overhovedet er flere sekunder tilbage af kampen. Dommeren fløjtede af, præcis som vi gav bolden op. Det er pisseærgerligt.

– Da Sporting scorede, kiggede jeg bare ud på linjevogteren i håbet om, at han ville hejse flaget. Det skete bare ikke, og så tænkte jeg, at det var løgn, siger Lössl.

Ærgrelsen over at smide sejren i kampens sidste sekund overskyggede dog ikke hele torsdagens oplevelse hos FCM-keeperen.

– Jeg synes, vi spillede en flot kamp, og jeg synes, at det var vores fortjeneste, at Sporting ikke fik mere ud af det, end de gjorde, siger Lössl.

FCM-træner Albert Capellas var naturligvis også ærgerlig over at se sejren forsvinde til sidst, men spanieren fokuserede i højere grad på den flotte præstation, han så fra sine spillere.

– Jeg er 55 år gammel, så jeg ved, at der i de døende minutter kan ske sådan nogle ting.

– Jeg kan ikke sige noget dårligt til spillerne. De gjorde det fantastisk, og de her sene mål er, hvad der sommetider sker. Jeg er stolt, og det fortalte jeg også til spillerne, selv om vi indkasserede et mål til sidst, siger Capellas.

Returkampen mellem FCM og Sporting spilles om en uge i Herning, og efter torsdagens 1-1-resultat er midtjydernes chancer for avancement forbedret, mener Capellas.

– Vi er stadig i live, og det var det, vi ønskede inden kampen. Nu skal vi spille på hjemmebane med vores fans i ryggen, hvilket vil give muligheder. Vi er meget tættere på avancement nu, afslutter FCM-træneren.

/ritzau/





Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona