Torsdag aften var FC Midtjylland millimeter fra at levere et sensationelt resultat imod Sporting CP.
Portugiserne udlignede til 1-1 dybt inde i overtiden, og derfor må ulvene rejse hjem til Heden uden en sejr i bagagen.
Efter kampen gjorde den sene udligning ondt på målmanden Jonas Lössl, der havde svært ved at tro, hvad han så, da Sporting scorede.
– Den er hård, og det er den mest af alt på grund af tidspunktet. Jeg ved ikke, om der overhovedet er flere sekunder tilbage af kampen. Dommeren fløjtede af, præcis som vi gav bolden op. Det er pisseærgerligt.
– Da Sporting scorede, kiggede jeg bare ud på linjevogteren i håbet om, at han ville hejse flaget. Det skete bare ikke, og så tænkte jeg, at det var løgn, siger Lössl.
Ærgrelsen over at smide sejren i kampens sidste sekund overskyggede dog ikke hele torsdagens oplevelse hos FCM-keeperen.
– Jeg synes, vi spillede en flot kamp, og jeg synes, at det var vores fortjeneste, at Sporting ikke fik mere ud af det, end de gjorde, siger Lössl.
FCM-træner Albert Capellas var naturligvis også ærgerlig over at se sejren forsvinde til sidst, men spanieren fokuserede i højere grad på den flotte præstation, han så fra sine spillere.
– Jeg er 55 år gammel, så jeg ved, at der i de døende minutter kan ske sådan nogle ting.
– Jeg kan ikke sige noget dårligt til spillerne. De gjorde det fantastisk, og de her sene mål er, hvad der sommetider sker. Jeg er stolt, og det fortalte jeg også til spillerne, selv om vi indkasserede et mål til sidst, siger Capellas.
Returkampen mellem FCM og Sporting spilles om en uge i Herning, og efter torsdagens 1-1-resultat er midtjydernes chancer for avancement forbedret, mener Capellas.
– Vi er stadig i live, og det var det, vi ønskede inden kampen. Nu skal vi spille på hjemmebane med vores fans i ryggen, hvilket vil give muligheder. Vi er meget tættere på avancement nu, afslutter FCM-træneren.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller