FC Midtjylland tabte tirsdag aften sin anden gruppekamp i Champions League, da Liverpool vandt 2-0 på hjemmebane.
Der var ellers fornuftige forudsætninger for et dansk point mod et reservespækket Liverpool-hold på et tomt Anfield.
Det stod da også 0-0 i pausen, men i anden halvleg åbnede Diogo Jota scoringen, før Mohamed Salah lukkede med en straffesparksscoring.
Dermed er det danske mesterhold fortsat uden point efter de to første kampe.
Mens FC Midtjylland er sidst i gruppe D, er Liverpool gået i udbrud med seks point for to kampe.
Atalanta indtager andenpladsen med fire point efter 2-2 hjemme mod Ajax. Hollænderne var foran med to mål ved pausen, men den giftige italienske offensiv fik vendt tingene i anden halvleg.
Netop Atalanta rundbarberede FC Midtjylland i første runde, og midtjyderne jagtede derfor oprejsning i tirsdagens kamp.
Forudsætningerne var gode, da Liverpool-manager Jürgen Klopp havde valgt at placere sine offensive esser Roberto Firmino, Mohamed Salah og Sadio Mané på bænken fra start.
Desuden mangler Champions League-vinderne fra 2019 for tiden forsvarsgeneralen Virgil van Dijk, der er ude i længere tid med en knæskade.
Mod et Liverpool-midterforsvar bestående af Fabinho og Joe Gomez fandt hurtige Anders Dreyer plads i bagrummet og fik en friløber efter to minutter.
Alene med målmand Alisson Becker savnede Dreyer skarphed og skød lige på brasilianeren.
Muligheden var den klart største i en første halvleg, hvor Liverpools tandløse offensiv ikke udrettede meget.
Første Liverpool-forsøg blev noteret efter 37 minutter, hvor Diogo Jota kiksede et skudforsøg i feltet, og værterne havde generelt ikke meget at byde på.
Undervejs blev arbejdsbetingelserne endnu bedre for FC Midtjylland, da 19-årige Rhys Williams erstattede en skadet Fabinho.
De danske gæster gik derfor ind til anden halvleg med gode kort på hånden, og kampbilledet fortsatte de første ti minutter efter pausen.
Men så gik det galt i danskernes defensiv.
Efter et par hurtige kombinationer lagde Trent Alexander-Arnold bolden til rette for Jota, som i fri position sparkede føringsmålet i nettet.
Efter en time blev Salah og Mané skiftet ind, men det øgede ikke Liverpools chanceproduktion betydeligt.
I stedet indledte FC Midtjylland et mindre pres, og indskiftede Evander viste sig frem med et par afslutninger. Den sidste af dem sneg sig tæt forbi mål, men Alisson så ud til at have styr på den.
Dreyer fik endnu en stor mulighed, da han i slutminutterne forsøgte at vippe bolden over Alisson. Men bolden havnede i sidenettet, og i stedet blev kampen lukket kort efter.
Paulinho skubbede Salah omkuld i feltet, og straffesparket satte egypteren selv i nettet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Danskerne har stor tiltro til Norge
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
