FCM lukkede ned for Liverpool i første halvleg: Måtte kapitulere efter pausen

FC Midtjylland holdt Liverpool fra chancer i stort set hele første halvleg, men blev nedlagt efter pausen.



FC Midtjylland tabte tirsdag aften sin anden gruppekamp i Champions League, da Liverpool vandt 2-0 på hjemmebane.

Der var ellers fornuftige forudsætninger for et dansk point mod et reservespækket Liverpool-hold på et tomt Anfield.

Det stod da også 0-0 i pausen, men i anden halvleg åbnede Diogo Jota scoringen, før Mohamed Salah lukkede med en straffesparksscoring.

Dermed er det danske mesterhold fortsat uden point efter de to første kampe.

Mens FC Midtjylland er sidst i gruppe D, er Liverpool gået i udbrud med seks point for to kampe.

Atalanta indtager andenpladsen med fire point efter 2-2 hjemme mod Ajax. Hollænderne var foran med to mål ved pausen, men den giftige italienske offensiv fik vendt tingene i anden halvleg.

Netop Atalanta rundbarberede FC Midtjylland i første runde, og midtjyderne jagtede derfor oprejsning i tirsdagens kamp.

Forudsætningerne var gode, da Liverpool-manager Jürgen Klopp havde valgt at placere sine offensive esser Roberto Firmino, Mohamed Salah og Sadio Mané på bænken fra start.

Desuden mangler Champions League-vinderne fra 2019 for tiden forsvarsgeneralen Virgil van Dijk, der er ude i længere tid med en knæskade.

Mod et Liverpool-midterforsvar bestående af Fabinho og Joe Gomez fandt hurtige Anders Dreyer plads i bagrummet og fik en friløber efter to minutter.

Alene med målmand Alisson Becker savnede Dreyer skarphed og skød lige på brasilianeren.

Muligheden var den klart største i en første halvleg, hvor Liverpools tandløse offensiv ikke udrettede meget.

Første Liverpool-forsøg blev noteret efter 37 minutter, hvor Diogo Jota kiksede et skudforsøg i feltet, og værterne havde generelt ikke meget at byde på.

Undervejs blev arbejdsbetingelserne endnu bedre for FC Midtjylland, da 19-årige Rhys Williams erstattede en skadet Fabinho.

De danske gæster gik derfor ind til anden halvleg med gode kort på hånden, og kampbilledet fortsatte de første ti minutter efter pausen.

Men så gik det galt i danskernes defensiv.

Efter et par hurtige kombinationer lagde Trent Alexander-Arnold bolden til rette for Jota, som i fri position sparkede føringsmålet i nettet.

Efter en time blev Salah og Mané skiftet ind, men det øgede ikke Liverpools chanceproduktion betydeligt.

I stedet indledte FC Midtjylland et mindre pres, og indskiftede Evander viste sig frem med et par afslutninger. Den sidste af dem sneg sig tæt forbi mål, men Alisson så ud til at have styr på den.

Dreyer fik endnu en stor mulighed, da han i slutminutterne forsøgte at vippe bolden over Alisson. Men bolden havnede i sidenettet, og i stedet blev kampen lukket kort efter.

Paulinho skubbede Salah omkuld i feltet, og straffesparket satte egypteren selv i nettet.

/ritzau/





FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Klar tale: Han bør fyres nu

LIVE: Det er slut



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Divisionsforeningen med markant udmelding

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Av, FCK! Her er de værst af alle

Nu flytter anfører til Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kæmpe nyhed i udlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Presset er på Danmark!

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

I chok over Steve Cooper-historie

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Kan ryge 9 millioner ned i løn

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Dansker drillet af Mourinho

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere