20 år og 200 centimeter. Tallene er med HB Køges Simon Makienok Christoffersen – og det samme har spillet været på det seneste. Mandag scorede han et flot hovedstødsmål i sjællændernes Superliga-opgør mod FC Midtjylland, og i sidste sæson var 16 scoringer nok til en tredjeplads på topscorerlisten i 1. division. Nu kan større eventyr vente på Superligaens svar på Peter Crouch.
Talrige klubber i både ind- og udland har således Simon Christoffersen på ønskelisten, og det er efterhånden kun et spørgsmål om tid, inden HB Køge må vinke farvel til klubbens guldkalv. Med en god transfersum i bytte vel at mærke.
Både belgiske og tyske klubber har ydtrykt interesse for den tårnhøje angriber, men mere interessant er det, at også de danske klubber har rørt på sig. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC Midtjylland budt på Christoffersen, men HB Køge har indtil videre vendt tommelen ned overfor mandagens modstander, der nu pønser på endnu et bud.
Mens FC Midtjylland har gjort deres interesse endog meget konkret, lurer Brøndby i kulissen. De blå/gule holder sig konstant opdateret omkring Simon Christoffersens udvikling og andre klubbers interesse i ham. Vestegnsklubben har selv fulgt angriberen gennem længere tid, men er endnu ikke kommet med et bud. Hovedpersonens agent lægger ikke skjul på, at han har en meget eftertragtet klient, der kan blive solgt allerede i dette transfervindue.
– Så længe HB Køge ikke har accepteret et bud, er der ikke andet at gøre end at fokusere på dem, siger Michael Stensgaard til tipsbladet.dk.
Prisen på Simon Christoffersen, der blev vraget til Keld Bordinggaards endelige U/21-EM-trup i sidste øjeblik , befinder sig formentlig i lejet omkring de fem millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL