FCM og Brøndby kæmper om dansk angriber

FC Midtjylland har afgivet et bud på en af Superligaens nye, store angrebsprofiler, HB Køges Simon Christoffersen. Brøndby lurer i kulissen.



20 år og 200 centimeter. Tallene er med HB Køges Simon Makienok Christoffersen – og det samme har spillet været på det seneste. Mandag scorede han et flot hovedstødsmål i sjællændernes Superliga-opgør mod FC Midtjylland, og i sidste sæson var 16 scoringer nok til en tredjeplads på topscorerlisten i 1. division. Nu kan større eventyr vente på Superligaens svar på Peter Crouch.

Talrige klubber i både ind- og udland har således Simon Christoffersen på ønskelisten, og det er efterhånden kun et spørgsmål om tid, inden HB Køge må vinke farvel til klubbens guldkalv. Med en god transfersum i bytte vel at mærke.

Både belgiske og tyske klubber har ydtrykt interesse for den tårnhøje angriber, men mere interessant er det, at også de danske klubber har rørt på sig. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC Midtjylland budt på Christoffersen, men HB Køge har indtil videre vendt tommelen ned overfor mandagens modstander, der nu pønser på endnu et bud.

Mens FC Midtjylland har gjort deres interesse endog meget konkret, lurer Brøndby i kulissen. De blå/gule holder sig konstant opdateret omkring Simon Christoffersens udvikling og andre klubbers interesse i ham. Vestegnsklubben har selv fulgt angriberen gennem længere tid, men er endnu ikke kommet med et bud. Hovedpersonens agent lægger ikke skjul på, at han har en meget eftertragtet klient, der kan blive solgt allerede i dette transfervindue.

– Så længe HB Køge ikke har accepteret et bud, er der ikke andet at gøre end at fokusere på dem, siger Michael Stensgaard til tipsbladet.dk.

Prisen på Simon Christoffersen, der blev vraget til Keld Bordinggaards endelige U/21-EM-trup i sidste øjeblik , befinder sig formentlig i lejet omkring de fem millioner kroner.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det var vanvittigt brutalt

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert