20 år og 200 centimeter. Tallene er med HB Køges Simon Makienok Christoffersen – og det samme har spillet været på det seneste. Mandag scorede han et flot hovedstødsmål i sjællændernes Superliga-opgør mod FC Midtjylland, og i sidste sæson var 16 scoringer nok til en tredjeplads på topscorerlisten i 1. division. Nu kan større eventyr vente på Superligaens svar på Peter Crouch.
Talrige klubber i både ind- og udland har således Simon Christoffersen på ønskelisten, og det er efterhånden kun et spørgsmål om tid, inden HB Køge må vinke farvel til klubbens guldkalv. Med en god transfersum i bytte vel at mærke.
Både belgiske og tyske klubber har ydtrykt interesse for den tårnhøje angriber, men mere interessant er det, at også de danske klubber har rørt på sig. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC Midtjylland budt på Christoffersen, men HB Køge har indtil videre vendt tommelen ned overfor mandagens modstander, der nu pønser på endnu et bud.
Mens FC Midtjylland har gjort deres interesse endog meget konkret, lurer Brøndby i kulissen. De blå/gule holder sig konstant opdateret omkring Simon Christoffersens udvikling og andre klubbers interesse i ham. Vestegnsklubben har selv fulgt angriberen gennem længere tid, men er endnu ikke kommet med et bud. Hovedpersonens agent lægger ikke skjul på, at han har en meget eftertragtet klient, der kan blive solgt allerede i dette transfervindue.
– Så længe HB Køge ikke har accepteret et bud, er der ikke andet at gøre end at fokusere på dem, siger Michael Stensgaard til tipsbladet.dk.
Prisen på Simon Christoffersen, der blev vraget til Keld Bordinggaards endelige U/21-EM-trup i sidste øjeblik , befinder sig formentlig i lejet omkring de fem millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT