FCM og Brøndby kæmper om dansk angriber

FC Midtjylland har afgivet et bud på en af Superligaens nye, store angrebsprofiler, HB Køges Simon Christoffersen. Brøndby lurer i kulissen.



20 år og 200 centimeter. Tallene er med HB Køges Simon Makienok Christoffersen – og det samme har spillet været på det seneste. Mandag scorede han et flot hovedstødsmål i sjællændernes Superliga-opgør mod FC Midtjylland, og i sidste sæson var 16 scoringer nok til en tredjeplads på topscorerlisten i 1. division. Nu kan større eventyr vente på Superligaens svar på Peter Crouch.

Talrige klubber i både ind- og udland har således Simon Christoffersen på ønskelisten, og det er efterhånden kun et spørgsmål om tid, inden HB Køge må vinke farvel til klubbens guldkalv. Med en god transfersum i bytte vel at mærke.

Både belgiske og tyske klubber har ydtrykt interesse for den tårnhøje angriber, men mere interessant er det, at også de danske klubber har rørt på sig. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC Midtjylland budt på Christoffersen, men HB Køge har indtil videre vendt tommelen ned overfor mandagens modstander, der nu pønser på endnu et bud.

Mens FC Midtjylland har gjort deres interesse endog meget konkret, lurer Brøndby i kulissen. De blå/gule holder sig konstant opdateret omkring Simon Christoffersens udvikling og andre klubbers interesse i ham. Vestegnsklubben har selv fulgt angriberen gennem længere tid, men er endnu ikke kommet med et bud. Hovedpersonens agent lægger ikke skjul på, at han har en meget eftertragtet klient, der kan blive solgt allerede i dette transfervindue.

– Så længe HB Køge ikke har accepteret et bud, er der ikke andet at gøre end at fokusere på dem, siger Michael Stensgaard til tipsbladet.dk.

Prisen på Simon Christoffersen, der blev vraget til Keld Bordinggaards endelige U/21-EM-trup i sidste øjeblik , befinder sig formentlig i lejet omkring de fem millioner kroner.





Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker




LIVE

TransferLIVE: SL-klub tæt på stor profil

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Uventet transferdrejning

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Har droppet stor dansk transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Superligaen er knækket

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Scorer heftig lønstigning

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Arbejder på Brøndby-exit

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion