FCM og Brøndby kæmper om dansk angriber

FC Midtjylland har afgivet et bud på en af Superligaens nye, store angrebsprofiler, HB Køges Simon Christoffersen. Brøndby lurer i kulissen.



20 år og 200 centimeter. Tallene er med HB Køges Simon Makienok Christoffersen – og det samme har spillet været på det seneste. Mandag scorede han et flot hovedstødsmål i sjællændernes Superliga-opgør mod FC Midtjylland, og i sidste sæson var 16 scoringer nok til en tredjeplads på topscorerlisten i 1. division. Nu kan større eventyr vente på Superligaens svar på Peter Crouch.

Talrige klubber i både ind- og udland har således Simon Christoffersen på ønskelisten, og det er efterhånden kun et spørgsmål om tid, inden HB Køge må vinke farvel til klubbens guldkalv. Med en god transfersum i bytte vel at mærke.

Både belgiske og tyske klubber har ydtrykt interesse for den tårnhøje angriber, men mere interessant er det, at også de danske klubber har rørt på sig. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger har FC Midtjylland budt på Christoffersen, men HB Køge har indtil videre vendt tommelen ned overfor mandagens modstander, der nu pønser på endnu et bud.

Mens FC Midtjylland har gjort deres interesse endog meget konkret, lurer Brøndby i kulissen. De blå/gule holder sig konstant opdateret omkring Simon Christoffersens udvikling og andre klubbers interesse i ham. Vestegnsklubben har selv fulgt angriberen gennem længere tid, men er endnu ikke kommet med et bud. Hovedpersonens agent lægger ikke skjul på, at han har en meget eftertragtet klient, der kan blive solgt allerede i dette transfervindue.

– Så længe HB Køge ikke har accepteret et bud, er der ikke andet at gøre end at fokusere på dem, siger Michael Stensgaard til tipsbladet.dk.

Prisen på Simon Christoffersen, der blev vraget til Keld Bordinggaards endelige U/21-EM-trup i sidste øjeblik , befinder sig formentlig i lejet omkring de fem millioner kroner.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Retssag om Maradonas død begynder forfra



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Langer ud efter Peter Sørensen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern München – Real Madrid

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Legende stopper som cheftræner for Messi

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby er de dårligste i Europa

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Hugo Ekitike misser VM

Øjner europæisk trofæ

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

22 millioner kroner!

Nu reagerer Morten Krogh

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier