FCM og FCK skyder løs: Men nummer et overrasker

At FC Midtjylland og FC København ser godt ud i skudstatikken efter første halvdel af grundspillet er ikke vildt overraskende, men det er holdet med flest afslutninger til gengæld.



Man behøver ikke været uddannet dataanalytiker eller have en doktorgrad i statistik for at regne ud, at det i fodbold er en god idé at komme til mange, og gode, afslutninger, og at det er en lige så god idé at forhindre modstanderen i det samme.

Derfor var det også ekstremt overraskende, da Brøndby i maj vandt DM-guld efter en sæson, hvor modstanderne kom til flere afslutninger, også inden for målrammen, end Brøndby selv gjorde.

I denne sæson svinger pendulet tilbage i en mere naturlig retning, hvor topholdene FC København og FC Midtjylland, som grafikken her i artiklen viser, har betydeligt flere afslutninger for end imod, og har domineret på det felt i første halvdel af grundspillet.

Til gengæld er det en overraskelse, at Viborg FF som oprykker er det hold, der er kommet til flest afslutninger af alle.

Det understreger den fornemmelse, man i hvert fald i Viborg sidder tilbage med af, at man egentlig burde have vundet flere end to kampe.

I forhold til afslutninger imod dominerer FC Midtjylland og FC København til gengæld klart.

Når vi opgør afslutningerne for og imod sammen, træder FC Midtjylland og FC Københavns dominans tydeligt frem.


Mens Brøndbys lavere effektivitet i denne sæson understreges af, at man faktisk ikke er længere bagud i skudstatikken, end man var i sidste sæson, hvor en uhyre stor effektivitet i begge felter var en del af forklaringen på det overraskende guld. (Se vores analyse af den situation fra foråret)

Statistikken stammer fra fbref.com, der får leveret data af Statsbomb.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Superligaen er knækket

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Sønderjyske sælger profil

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion