Indskifter blev helten: SL har fået nyt tophold

FC Midtjylland tog søndag Superligaens førsteplads tilbage fra Brøndby, som blev besejret med 1-0 i Herning.



FC Midtjylland tog søndag Superligaens førsteplads fra Brøndby, efter at midtjyderne vandt holdenes indbyrdes topkamp med 1-0 på hjemmebane i 18. spillerunde.

Sejren betyder, at FCM spiller sig op på 39 point, hvilket er to mere end Brøndby, som nu må tage til takke med andenpladsen.

Midtjyderne lægger med den smalle sejr også afstand til de to øvrige tophold, AGF og FCK, som har henholdsvis 33 og 31 point, efter at de tidligere søndag spillede 3-3 i et hæsblæsende drama i Parken.

Det var det bare 19-årige stortalent Gustav Isaksen, som afgjorde den jævnbyrdige topkamp i det 65. minut, da han med sin første superligascoring nogensinde blev matchvinder.

Det var et forventeligt kampbillede, som viste sig i første halvleg, hvor hjemmeholdet var mest på bolden, mens gæsterne lurede på hurtige omstillinger.

Brøndby var farligst, og efter 34 minutter kastede en af omstillingerne næsten et mål af sig, da angriber Mikael Uhre blev spillet fri foran mål.

Desværre for udeholdet diskede FCM-målmand Jesper Hansen op med en flot fodparade, og det blev derfor ved 0-0 til pausen.

Fem minutter efter pausen var det så Uhres angrebsmakker Simon Hedlund, der missede chancen for at score, da han sparkede forbi et helt frit mål.

Lige knap halvvejs i anden halvleg bragte indskifteren Isaksen så FCM foran i en situation, hvor Brøndbys tyske keeper Marvin Schwäbe ikke så for godt ud.

Han halvklarede et fladt spark, men bolden røg ud til en fri Isaksen, og den 19-årige sparkede dermed let midtjyderne på 1-0.

Brøndby fik etableret et fint pres på de forsvarende mestre til sidst, men fandt aldrig udligningen, selv om FCM’s Paulinho blev udvist med sit andet gule kort i overtiden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Klar besked om AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

FC Midtjylland – AC Horsens

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

AaB spiller sig på førstepladsen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Brøndby-boss teaser for transfer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Stjerne på plads i Chelsea

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer