FC Midtjylland tog søndag Superligaens førsteplads fra Brøndby, efter at midtjyderne vandt holdenes indbyrdes topkamp med 1-0 på hjemmebane i 18. spillerunde.
Sejren betyder, at FCM spiller sig op på 39 point, hvilket er to mere end Brøndby, som nu må tage til takke med andenpladsen.
Midtjyderne lægger med den smalle sejr også afstand til de to øvrige tophold, AGF og FCK, som har henholdsvis 33 og 31 point, efter at de tidligere søndag spillede 3-3 i et hæsblæsende drama i Parken.
Det var det bare 19-årige stortalent Gustav Isaksen, som afgjorde den jævnbyrdige topkamp i det 65. minut, da han med sin første superligascoring nogensinde blev matchvinder.
Det var et forventeligt kampbillede, som viste sig i første halvleg, hvor hjemmeholdet var mest på bolden, mens gæsterne lurede på hurtige omstillinger.
Brøndby var farligst, og efter 34 minutter kastede en af omstillingerne næsten et mål af sig, da angriber Mikael Uhre blev spillet fri foran mål.
Desværre for udeholdet diskede FCM-målmand Jesper Hansen op med en flot fodparade, og det blev derfor ved 0-0 til pausen.
Fem minutter efter pausen var det så Uhres angrebsmakker Simon Hedlund, der missede chancen for at score, da han sparkede forbi et helt frit mål.
Lige knap halvvejs i anden halvleg bragte indskifteren Isaksen så FCM foran i en situation, hvor Brøndbys tyske keeper Marvin Schwäbe ikke så for godt ud.
Han halvklarede et fladt spark, men bolden røg ud til en fri Isaksen, og den 19-årige sparkede dermed let midtjyderne på 1-0.
Brøndby fik etableret et fint pres på de forsvarende mestre til sidst, men fandt aldrig udligningen, selv om FCM’s Paulinho blev udvist med sit andet gule kort i overtiden.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
City med vildt rekordbud
NYHEDER
