Det er snart otte måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at den danske Superliga-klub FC Midtjylland stod til at opkøbe den portugisiske klub CD Mafra.
Og nu lader det til, at det endelig er skred i arbejdet med at få klubben under dansk kontrol.
Det er den portugisiske klub selv, der meddeler, at man har fundet et partnerskab i danske FC Midtjylland. På klubbens hjemmeside fremgår det, at man har informeret partnere og fans om, at aftalen er indgået, og at den gør klubben stærkere og gladere.
Der står intet om en overtagelse, men ifølge Tipsbladets oplysninger køber FCM CD Mafra, som vi altså allerede kunne fortælle for otte måneder siden, og dermed får man en samarbejdsklub, hvor man kan sende spændende talenter til.
Talenter, som kan udvikle sig, som man så det med Ousmane Diomande, der gjorde det så godt i et halvt år på leje i klubben, at han i vinterens transfervindue blev solgt for mange millioner kroner til Sporting CP fra den bedste portugisiske række.
Aftalen med CD Mafra giver også FC Midtjylland en mulighed for at hente sydamerikanere, som man kan placere i den portugisiske klub, så de får en blødere overgang til livet i Europa i forhold til et skifte til Danmark, hvor klimaet er anderledes, og hvor de ikke taler sproget.
Samarbejdet skal dog ikke ses som værende udelukkende for udenlandske spillere – under de rette omstændigheder kan unge danske seniorspillere fra FC Midtjylland sandsynligvis også komme til Mafra.
I et nyligt interview med Tipsbladet fortalte FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om fordelene ved at samarbejde med Mafra, et samarbejde der allerede begyndte under transfervinduet i sommeren 2022.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
England – Argentina
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT