Det er snart otte måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at den danske Superliga-klub FC Midtjylland stod til at opkøbe den portugisiske klub CD Mafra.
Og nu lader det til, at det endelig er skred i arbejdet med at få klubben under dansk kontrol.
Det er den portugisiske klub selv, der meddeler, at man har fundet et partnerskab i danske FC Midtjylland. På klubbens hjemmeside fremgår det, at man har informeret partnere og fans om, at aftalen er indgået, og at den gør klubben stærkere og gladere.
Der står intet om en overtagelse, men ifølge Tipsbladets oplysninger køber FCM CD Mafra, som vi altså allerede kunne fortælle for otte måneder siden, og dermed får man en samarbejdsklub, hvor man kan sende spændende talenter til.
Talenter, som kan udvikle sig, som man så det med Ousmane Diomande, der gjorde det så godt i et halvt år på leje i klubben, at han i vinterens transfervindue blev solgt for mange millioner kroner til Sporting CP fra den bedste portugisiske række.
Aftalen med CD Mafra giver også FC Midtjylland en mulighed for at hente sydamerikanere, som man kan placere i den portugisiske klub, så de får en blødere overgang til livet i Europa i forhold til et skifte til Danmark, hvor klimaet er anderledes, og hvor de ikke taler sproget.
Samarbejdet skal dog ikke ses som værende udelukkende for udenlandske spillere – under de rette omstændigheder kan unge danske seniorspillere fra FC Midtjylland sandsynligvis også komme til Mafra.
I et nyligt interview med Tipsbladet fortalte FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om fordelene ved at samarbejde med Mafra, et samarbejde der allerede begyndte under transfervinduet i sommeren 2022.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Tyrkiet – USA
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Chokskifte på vej?
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW