Nu bekræfter de aftale med FC Midtjylland

FC Midtjylland har købt sig ind i den portugisiske klub CD Mafra, som Tipsbladet tidligere har kunnet fortælle var på trapperne.



Det er snart otte måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at den danske Superliga-klub FC Midtjylland stod til at opkøbe den portugisiske klub CD Mafra.

Og nu lader det til, at det endelig er skred i arbejdet med at få klubben under dansk kontrol.

Det er den portugisiske klub selv, der meddeler, at man har fundet et partnerskab i danske FC Midtjylland. På klubbens hjemmeside fremgår det, at man har informeret partnere og fans om, at aftalen er indgået, og at den gør klubben stærkere og gladere.

Der står intet om en overtagelse, men ifølge Tipsbladets oplysninger køber FCM CD Mafra, som vi altså allerede kunne fortælle for otte måneder siden, og dermed får man en samarbejdsklub, hvor man kan sende spændende talenter til.

Talenter, som kan udvikle sig, som man så det med Ousmane Diomande, der gjorde det så godt i et halvt år på leje i klubben, at han i vinterens transfervindue blev solgt for mange millioner kroner til Sporting CP fra den bedste portugisiske række.

Aftalen med CD Mafra giver også FC Midtjylland en mulighed for at hente sydamerikanere, som man kan placere i den portugisiske klub, så de får en blødere overgang til livet i Europa i forhold til et skifte til Danmark, hvor klimaet er anderledes, og hvor de ikke taler sproget.

Samarbejdet skal dog ikke ses som værende udelukkende for udenlandske spillere – under de rette omstændigheder kan unge danske seniorspillere fra FC Midtjylland sandsynligvis også komme til Mafra.

I et nyligt interview med Tipsbladet fortalte FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om fordelene ved at samarbejde med Mafra, et samarbejde der allerede begyndte under transfervinduet i sommeren 2022.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Brighton – Manchester United

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!