Det er snart otte måneder siden, at Tipsbladet kunne afsløre, at den danske Superliga-klub FC Midtjylland stod til at opkøbe den portugisiske klub CD Mafra.
Og nu lader det til, at det endelig er skred i arbejdet med at få klubben under dansk kontrol.
Det er den portugisiske klub selv, der meddeler, at man har fundet et partnerskab i danske FC Midtjylland. På klubbens hjemmeside fremgår det, at man har informeret partnere og fans om, at aftalen er indgået, og at den gør klubben stærkere og gladere.
Der står intet om en overtagelse, men ifølge Tipsbladets oplysninger køber FCM CD Mafra, som vi altså allerede kunne fortælle for otte måneder siden, og dermed får man en samarbejdsklub, hvor man kan sende spændende talenter til.
Talenter, som kan udvikle sig, som man så det med Ousmane Diomande, der gjorde det så godt i et halvt år på leje i klubben, at han i vinterens transfervindue blev solgt for mange millioner kroner til Sporting CP fra den bedste portugisiske række.
Aftalen med CD Mafra giver også FC Midtjylland en mulighed for at hente sydamerikanere, som man kan placere i den portugisiske klub, så de får en blødere overgang til livet i Europa i forhold til et skifte til Danmark, hvor klimaet er anderledes, og hvor de ikke taler sproget.
Samarbejdet skal dog ikke ses som værende udelukkende for udenlandske spillere – under de rette omstændigheder kan unge danske seniorspillere fra FC Midtjylland sandsynligvis også komme til Mafra.
I et nyligt interview med Tipsbladet fortalte FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen om fordelene ved at samarbejde med Mafra, et samarbejde der allerede begyndte under transfervinduet i sommeren 2022.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Tyskland åbner med stor pligtsejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE