IKAST (Tipsbladet): Fredag formiddag trænede FC Midtjyllands førsteholdstrup minus en række spillere, der har været på landsholdstjeneste i denne måned, forud for at spillere og trænere senere i dag besøger Gustav Isaksens barndomsklub i Roslev.
Og med til træningspasset fredag i FC Midtjylland var nordmanden Kristoffer Askildsen, som Herning Folkeblad som de første kunne berette om torsdag.
Kristoffer Askildsen er midtbanespiller, og selv om udmeldingen indtil videre har været, at parterne ser hinanden an, er det bestemt ikke en ny og ukendt spiller, der her er tale om.
FC Midtjylland havde for år tilbage kig på et samarbejde med eller et køb af den norske klub Stabæk, som Tipsbladet dengang breakede, og selv om det aldrig blev til noget med et samarbejde, har FC Midtjylland ifølge Tipsbladets oplysninger holdt øje og allerede for adskillige år siden noteret sig Kristoffer Askildsen som en interessant spiller.
– Der er jo en grund til, at han er her, selvfølgelig er der det. Den næste tid må vise det, og så tager vi en vurdering. Men han er her selvfølgelig, fordi han er aktuel, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ikke dyr
Thomas Thomasberg havde første træningspas med spillerne fredag efter to dage med fysiske tests og kender ikke Askildsen indgående.
Men det gør andre i FC Midtjylland altså.
Klubben har i flere omgange haft kig på, om Askildsen kunne og skulle handles fri af Sampdoria, der hentede Askildsen til som 19-årig i 2020, og denne gang ligger det i kortene, at en handel er sandsynlig.

Askildsen spillede i forrige sæson på leje i Lecce og spillede i sidste sæson Serie B med traditionsklubben Sampdoria, og både i Sampdoria og i sæsonen hos Lecce kunne nordmanden ikke bryde ud af en rolle som indskifter.
Sampdoria glippede en oprykning til Serie A, og med Askildsen på en prøvetræning og betydelig konkurrence om pladserne i Sampdoria er der ifølge Tipsbladets oplysninger lagt op til, at den centrale midtbanespiller kan handles fri af den italienske klub uden transfersum eller med kun symbolsk betaling.
FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger linet et køb op af Pedro Bravo, en 19-årig colombianer, der i sidste sæson spillede på leje i FCM's søsterklub Mafra i Portugals næstbedste række, og som er ejet af den colombianske topklub América De Cali, og som først og fremmest er midtbane-oprydder som en klassisk sekser.
Der ligner Askildsen en otter med boks-til-boks-kvaliteter, hvilket er den plads og rolle, han oftest har spillet i Italien med enkelte afstikkere lidt længere fremme eller tilbage på midtbanen, og dermed typemæssigt en afløser for Armin Gigovic, der er vendt tilbage til russiske FK Rostov efter endt leje men efter alt at dømme igen forlader den russiske klub forud for den nye sæson.
Med Superliga-start 19. juli mod AGF og Champions League-kvalifikationskampe og efterfølgende fire Europa-kampe i august sigter FC Midtjylland efter at have så meget af truppen på plads som muligt før turneringsstart, og gerne til man en uge inde i juli tager på træningslejr i Østrig.
Kristoffer Askildsen har kontrakt med Sampdoria frem til sommeren 2026.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT