IKAST (Tipsbladet): Fredag formiddag trænede FC Midtjyllands førsteholdstrup minus en række spillere, der har været på landsholdstjeneste i denne måned, forud for at spillere og trænere senere i dag besøger Gustav Isaksens barndomsklub i Roslev.
Og med til træningspasset fredag i FC Midtjylland var nordmanden Kristoffer Askildsen, som Herning Folkeblad som de første kunne berette om torsdag.
Kristoffer Askildsen er midtbanespiller, og selv om udmeldingen indtil videre har været, at parterne ser hinanden an, er det bestemt ikke en ny og ukendt spiller, der her er tale om.
FC Midtjylland havde for år tilbage kig på et samarbejde med eller et køb af den norske klub Stabæk, som Tipsbladet dengang breakede, og selv om det aldrig blev til noget med et samarbejde, har FC Midtjylland ifølge Tipsbladets oplysninger holdt øje og allerede for adskillige år siden noteret sig Kristoffer Askildsen som en interessant spiller.
– Der er jo en grund til, at han er her, selvfølgelig er der det. Den næste tid må vise det, og så tager vi en vurdering. Men han er her selvfølgelig, fordi han er aktuel, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ikke dyr
Thomas Thomasberg havde første træningspas med spillerne fredag efter to dage med fysiske tests og kender ikke Askildsen indgående.
Men det gør andre i FC Midtjylland altså.
Klubben har i flere omgange haft kig på, om Askildsen kunne og skulle handles fri af Sampdoria, der hentede Askildsen til som 19-årig i 2020, og denne gang ligger det i kortene, at en handel er sandsynlig.

Askildsen spillede i forrige sæson på leje i Lecce og spillede i sidste sæson Serie B med traditionsklubben Sampdoria, og både i Sampdoria og i sæsonen hos Lecce kunne nordmanden ikke bryde ud af en rolle som indskifter.
Sampdoria glippede en oprykning til Serie A, og med Askildsen på en prøvetræning og betydelig konkurrence om pladserne i Sampdoria er der ifølge Tipsbladets oplysninger lagt op til, at den centrale midtbanespiller kan handles fri af den italienske klub uden transfersum eller med kun symbolsk betaling.
FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger linet et køb op af Pedro Bravo, en 19-årig colombianer, der i sidste sæson spillede på leje i FCM's søsterklub Mafra i Portugals næstbedste række, og som er ejet af den colombianske topklub América De Cali, og som først og fremmest er midtbane-oprydder som en klassisk sekser.
Der ligner Askildsen en otter med boks-til-boks-kvaliteter, hvilket er den plads og rolle, han oftest har spillet i Italien med enkelte afstikkere lidt længere fremme eller tilbage på midtbanen, og dermed typemæssigt en afløser for Armin Gigovic, der er vendt tilbage til russiske FK Rostov efter endt leje men efter alt at dømme igen forlader den russiske klub forud for den nye sæson.
Med Superliga-start 19. juli mod AGF og Champions League-kvalifikationskampe og efterfølgende fire Europa-kampe i august sigter FC Midtjylland efter at have så meget af truppen på plads som muligt før turneringsstart, og gerne til man en uge inde i juli tager på træningslejr i Østrig.
Kristoffer Askildsen har kontrakt med Sampdoria frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
HELT VILDT