IKAST (Tipsbladet): Fredag formiddag trænede FC Midtjyllands førsteholdstrup minus en række spillere, der har været på landsholdstjeneste i denne måned, forud for at spillere og trænere senere i dag besøger Gustav Isaksens barndomsklub i Roslev.
Og med til træningspasset fredag i FC Midtjylland var nordmanden Kristoffer Askildsen, som Herning Folkeblad som de første kunne berette om torsdag.
Kristoffer Askildsen er midtbanespiller, og selv om udmeldingen indtil videre har været, at parterne ser hinanden an, er det bestemt ikke en ny og ukendt spiller, der her er tale om.
FC Midtjylland havde for år tilbage kig på et samarbejde med eller et køb af den norske klub Stabæk, som Tipsbladet dengang breakede, og selv om det aldrig blev til noget med et samarbejde, har FC Midtjylland ifølge Tipsbladets oplysninger holdt øje og allerede for adskillige år siden noteret sig Kristoffer Askildsen som en interessant spiller.
– Der er jo en grund til, at han er her, selvfølgelig er der det. Den næste tid må vise det, og så tager vi en vurdering. Men han er her selvfølgelig, fordi han er aktuel, siger FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Ikke dyr
Thomas Thomasberg havde første træningspas med spillerne fredag efter to dage med fysiske tests og kender ikke Askildsen indgående.
Men det gør andre i FC Midtjylland altså.
Klubben har i flere omgange haft kig på, om Askildsen kunne og skulle handles fri af Sampdoria, der hentede Askildsen til som 19-årig i 2020, og denne gang ligger det i kortene, at en handel er sandsynlig.

Askildsen spillede i forrige sæson på leje i Lecce og spillede i sidste sæson Serie B med traditionsklubben Sampdoria, og både i Sampdoria og i sæsonen hos Lecce kunne nordmanden ikke bryde ud af en rolle som indskifter.
Sampdoria glippede en oprykning til Serie A, og med Askildsen på en prøvetræning og betydelig konkurrence om pladserne i Sampdoria er der ifølge Tipsbladets oplysninger lagt op til, at den centrale midtbanespiller kan handles fri af den italienske klub uden transfersum eller med kun symbolsk betaling.
FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger linet et køb op af Pedro Bravo, en 19-årig colombianer, der i sidste sæson spillede på leje i FCM's søsterklub Mafra i Portugals næstbedste række, og som er ejet af den colombianske topklub América De Cali, og som først og fremmest er midtbane-oprydder som en klassisk sekser.
Der ligner Askildsen en otter med boks-til-boks-kvaliteter, hvilket er den plads og rolle, han oftest har spillet i Italien med enkelte afstikkere lidt længere fremme eller tilbage på midtbanen, og dermed typemæssigt en afløser for Armin Gigovic, der er vendt tilbage til russiske FK Rostov efter endt leje men efter alt at dømme igen forlader den russiske klub forud for den nye sæson.
Med Superliga-start 19. juli mod AGF og Champions League-kvalifikationskampe og efterfølgende fire Europa-kampe i august sigter FC Midtjylland efter at have så meget af truppen på plads som muligt før turneringsstart, og gerne til man en uge inde i juli tager på træningslejr i Østrig.
Kristoffer Askildsen har kontrakt med Sampdoria frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
DAGENS SPILFORSLAG
Hjørnefattigt i Philly
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Egypten – Iran
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
OPTAKT
Jordan – Argentina
OPTAKT
Panama – England
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT