FCM præsenterer nyt millionunderskud trods rekordsalg

Regnskabet for sidste sæson gav omkring 14 millioner kroner i underskud. Bag tallet gemmer der sig dog et driftsoverskud på 12 millioner og rekordomsætning på spillersalg.



Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.

De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud. 

Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.

Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.

– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.

FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.

Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.

FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.

– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Store spørgsmålstegn inden FCK

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kæk Wass: Han filmede!

Det afgør Chido Obis United-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny melding om fremtiden

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!