FCM præsenterer nyt millionunderskud trods rekordsalg

Regnskabet for sidste sæson gav omkring 14 millioner kroner i underskud. Bag tallet gemmer der sig dog et driftsoverskud på 12 millioner og rekordomsætning på spillersalg.



Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.

De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud. 

Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.

Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.

– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.

FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.

Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.

FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.

– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel