Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.
De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud.
Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.
Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.
– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.
FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.
Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.
FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.
– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
