Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.
De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud.
Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.
Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.
– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.
FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.
Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.
FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.
– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.
LIVE
TransferLIVE: Nu er Hjulmand på alle forsiderne
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
