FCM præsenterer nyt millionunderskud trods rekordsalg

Regnskabet for sidste sæson gav omkring 14 millioner kroner i underskud. Bag tallet gemmer der sig dog et driftsoverskud på 12 millioner og rekordomsætning på spillersalg.



Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.

De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud. 

Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.

Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.

– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.

FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.

Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.

FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.

– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.





LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

FC København – Silkeborg IF

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Simeone fatter det ikke

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

OB – FC Fredericia

Jakob Poulsen med dyster melding



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vejle Boldklub – Randers FC

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Transferpres på Albert Grønbæk

Spotpris – så billig er Højbjerg

‘Der er ingen undskyldninger’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AaB i vildt comeback

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe