FCM præsenterer nyt millionunderskud trods rekordsalg

Regnskabet for sidste sæson gav omkring 14 millioner kroner i underskud. Bag tallet gemmer der sig dog et driftsoverskud på 12 millioner og rekordomsætning på spillersalg.



Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.

De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud. 

Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.

Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.

– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.

FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.

Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.

FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.

– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.







LIVE

TransferLIVE: Schmedes taler om Tonni Adamsen

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Officielt: Karim Benzema skifter klub

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Per Frimann hylder Brøndby

Forlader AGF – lægetjek booket

Afviser kæmpebud

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Superliga-klub tæt på ny angriber

Tre Randers-spillere kan være på vej væk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Topscorer kritiserer Silkeborg

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt