FCM præsenterer nyt millionunderskud trods rekordsalg

Regnskabet for sidste sæson gav omkring 14 millioner kroner i underskud. Bag tallet gemmer der sig dog et driftsoverskud på 12 millioner og rekordomsætning på spillersalg.



Sidste sæson var på sin vis et godt år for FC Midtjyllands regnskab, for på selve driften hen over året skabte klubben 12,5 millioner kroner i overskud. Alligevel endte klubben med et samlet underskud for 2016/17-sæsonen på 14 millioner kroner. Det var godt 300.000 bedre end den foregående sæson.

De seneste regnskaber fra FC Midtjylland har budt på underskud på 14, 14,3, 64,8, 15,6 og 7,9 millioner kroner i underskud. 

Årsagen til, at driften gav overskud, men regnskabet viser røde tal, er afskrivninger. Afskrivninger er, at man bogfører, at noget har mistet værdi: Man kan sammenligne det med, at en bil bliver mindre værd på grund af brug og slitage.

Driften, altså groft sagt indtægter og udgifter, endte dog med en plus, og det skyldtes ikke mindst, at klubben havde sin største transfersæson i historien. I sidste sæson tjente man gode penge på salg af folk som Pione Sisto, Václav Kadlec, Kristoffer Olsson og Patrick Banggaard.

– Spillersalg er et væsentligt forretningsområde i FC Midtjylland, og vi er meget tilfredse med, at vi i 2016/17-sæsonen kunne levere det bedste transfer-resultat i klubbens historie, siger bestyrelsesformand Rasmus Ankersen i en pressemeddelelse.

FCM Holding A/S, som selskabet hedder, drev i sidste sæson både fodboldklubben, der spiller i Superligaen, og håndboldholdet FCM Håndbold. Sidstnævnte er siden solgt fra, men tæller fortsat i det afgivne regnskab.

Her kan man se, at fodbolddelen gav 10,6 millioner kroner i underskud, efter omsætningen faldt med 55,4 millioner. Det tilskriver klubben primært fraværet af Europa League-gruppespil sammenlignet med 2015/16-sæsonen.

FC Midtjylland missede igen i denne sæson Europa League-gruppespillet, men forventer endnu et positivt resultat på driften på mellem 0 og 5 millioner kroner.

– Organisationen er generelt set i fin form, og vi har lagt en plan for resten af sæsonen, som vi forventer at følge. Blandt andet budgetterer vi med et relativt roligt transfervindue i januar uden væsentlige køb eller salg, der kan påvirke det forventede årsresultat markant, siger Rasmus Ankersen.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Færdig i FC Midtjylland?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Bo Svensson i spil til stort job

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Samler informationer om FCK’er

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

I svime over Højlund

Manchester United jagter Liverpool-profil

Medie peger på FC København

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Choktransfer?

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Sæsonens hurtigste hattrick



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Vild udtalelse om Nathan Trott

Han skal jo være Brøndby-mand

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Trods krise: Freder Superliga-træner

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Forlænger med stortalent