FCM-anfører om SL-stime: Det er absolut ikke held

FC Midtjylland har vundet syv ud af syv mulige i Superligaen efter europæiske kampe i midtugen.



Det er en balancegang for de fleste klubber at spille europæisk i midtugen og Superliga i weekenden. Det ligner dog, at FC Midtjylland har knækket koden i forhold til de hjemlige kampe.

Søndag vandt midtjyderne 3-2 over Sønderjyske, og med resultatet hev klubben den syvende sejr ud af syv mulige i sæsonen hjem efter at have spillet europæiske kampe i midtugen.

Midtjydernes anfører Erik Sviatchenko mener ikke, det er tilfældigt.

– Vi er blevet langt bedre til at spille europæisk, uden at det har kostet i Superligaen.

– Jeg mindes vores første sæson i Europa League, hvor en kommentator nævnte, at Midtjylland ikke havde vundet i ni kampe i Superligaen. Jeg kunne slet ikke huske, at vi var så dårlige, når vi var gode i Europa.

– På den front har det ændret sig totalt. Nu er vi både gode til at spille Superliga og europæiske kampe. Der er vi virkelig kommet langt. Det er absolut ikke held.

– Der er en selvforståelse i Midtjylland, der hedder, at man skal præstere europæisk, og så skal man hjem og være mesterskabsfavorit, og det formår vi at påtage os, siger Erik Sviatchenko.

Bo Henriksen er stolt over statistikken, og han fortæller, at det er noget, der bliver brugt meget energi på i klubben.

– Jeg har jo faktisk aldrig prøvet at spille europæisk som træner før, men det er noget, vi har brugt rigtig meget energi på.

– Vi har et team, der analyserer alting. De sørger for, at spillerne præsterer bedst muligt, og det er fordi man i en længere periode har været i Europa.

– Vi har gjort mange ting rigtigt, og det skal vi være stolte af, siger Bo Henriksen.

Selv om både midtjydernes træner og anfører er stolte over statistikken, så halter det lidt mere efter i de europæiske kampe, hvor det kun er blevet til to point i tre kampe i Europa League.

Bo Henriksen mener, at det skyldes små nuancer, at det ikke er blevet til mere.

– Vi er stolte over udtrykket i de europæiske kampe, men vi skal dog blive bedre til de små nuancer. Vi har vist, at vi kan være med mod alle modstandere, og at vi også er bedre end nogen af dem, siger Bo Henriksen.

Den 4. november skal FCM igen spille europæisk, når klubben skal en tur til Serbien for at spille mod Røde Stjerne.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Dansk angriber sat til salg

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kontant dom over Elyounoussi

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

‘Et af de største danske resultater’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Stor ændring i AGF?

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl