FCM-anfører om SL-stime: Det er absolut ikke held

FC Midtjylland har vundet syv ud af syv mulige i Superligaen efter europæiske kampe i midtugen.



Det er en balancegang for de fleste klubber at spille europæisk i midtugen og Superliga i weekenden. Det ligner dog, at FC Midtjylland har knækket koden i forhold til de hjemlige kampe.

Søndag vandt midtjyderne 3-2 over Sønderjyske, og med resultatet hev klubben den syvende sejr ud af syv mulige i sæsonen hjem efter at have spillet europæiske kampe i midtugen.

Midtjydernes anfører Erik Sviatchenko mener ikke, det er tilfældigt.

– Vi er blevet langt bedre til at spille europæisk, uden at det har kostet i Superligaen.

– Jeg mindes vores første sæson i Europa League, hvor en kommentator nævnte, at Midtjylland ikke havde vundet i ni kampe i Superligaen. Jeg kunne slet ikke huske, at vi var så dårlige, når vi var gode i Europa.

– På den front har det ændret sig totalt. Nu er vi både gode til at spille Superliga og europæiske kampe. Der er vi virkelig kommet langt. Det er absolut ikke held.

– Der er en selvforståelse i Midtjylland, der hedder, at man skal præstere europæisk, og så skal man hjem og være mesterskabsfavorit, og det formår vi at påtage os, siger Erik Sviatchenko.

Bo Henriksen er stolt over statistikken, og han fortæller, at det er noget, der bliver brugt meget energi på i klubben.

– Jeg har jo faktisk aldrig prøvet at spille europæisk som træner før, men det er noget, vi har brugt rigtig meget energi på.

– Vi har et team, der analyserer alting. De sørger for, at spillerne præsterer bedst muligt, og det er fordi man i en længere periode har været i Europa.

– Vi har gjort mange ting rigtigt, og det skal vi være stolte af, siger Bo Henriksen.

Selv om både midtjydernes træner og anfører er stolte over statistikken, så halter det lidt mere efter i de europæiske kampe, hvor det kun er blevet til to point i tre kampe i Europa League.

Bo Henriksen mener, at det skyldes små nuancer, at det ikke er blevet til mere.

– Vi er stolte over udtrykket i de europæiske kampe, men vi skal dog blive bedre til de små nuancer. Vi har vist, at vi kan være med mod alle modstandere, og at vi også er bedre end nogen af dem, siger Bo Henriksen.

Den 4. november skal FCM igen spille europæisk, når klubben skal en tur til Serbien for at spille mod Røde Stjerne.

/ritzau/





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Klar transfermelding

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho