FCM-anfører om SL-stime: Det er absolut ikke held

FC Midtjylland har vundet syv ud af syv mulige i Superligaen efter europæiske kampe i midtugen.



Det er en balancegang for de fleste klubber at spille europæisk i midtugen og Superliga i weekenden. Det ligner dog, at FC Midtjylland har knækket koden i forhold til de hjemlige kampe.

Søndag vandt midtjyderne 3-2 over Sønderjyske, og med resultatet hev klubben den syvende sejr ud af syv mulige i sæsonen hjem efter at have spillet europæiske kampe i midtugen.

Midtjydernes anfører Erik Sviatchenko mener ikke, det er tilfældigt.

– Vi er blevet langt bedre til at spille europæisk, uden at det har kostet i Superligaen.

– Jeg mindes vores første sæson i Europa League, hvor en kommentator nævnte, at Midtjylland ikke havde vundet i ni kampe i Superligaen. Jeg kunne slet ikke huske, at vi var så dårlige, når vi var gode i Europa.

– På den front har det ændret sig totalt. Nu er vi både gode til at spille Superliga og europæiske kampe. Der er vi virkelig kommet langt. Det er absolut ikke held.

– Der er en selvforståelse i Midtjylland, der hedder, at man skal præstere europæisk, og så skal man hjem og være mesterskabsfavorit, og det formår vi at påtage os, siger Erik Sviatchenko.

Bo Henriksen er stolt over statistikken, og han fortæller, at det er noget, der bliver brugt meget energi på i klubben.

– Jeg har jo faktisk aldrig prøvet at spille europæisk som træner før, men det er noget, vi har brugt rigtig meget energi på.

– Vi har et team, der analyserer alting. De sørger for, at spillerne præsterer bedst muligt, og det er fordi man i en længere periode har været i Europa.

– Vi har gjort mange ting rigtigt, og det skal vi være stolte af, siger Bo Henriksen.

Selv om både midtjydernes træner og anfører er stolte over statistikken, så halter det lidt mere efter i de europæiske kampe, hvor det kun er blevet til to point i tre kampe i Europa League.

Bo Henriksen mener, at det skyldes små nuancer, at det ikke er blevet til mere.

– Vi er stolte over udtrykket i de europæiske kampe, men vi skal dog blive bedre til de små nuancer. Vi har vist, at vi kan være med mod alle modstandere, og at vi også er bedre end nogen af dem, siger Bo Henriksen.

Den 4. november skal FCM igen spille europæisk, når klubben skal en tur til Serbien for at spille mod Røde Stjerne.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han tager hjem fra VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby henter Alexander Drexel

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Overraskende melding om Oliver Christensen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub