Det er en balancegang for de fleste klubber at spille europæisk i midtugen og Superliga i weekenden. Det ligner dog, at FC Midtjylland har knækket koden i forhold til de hjemlige kampe.
Søndag vandt midtjyderne 3-2 over Sønderjyske, og med resultatet hev klubben den syvende sejr ud af syv mulige i sæsonen hjem efter at have spillet europæiske kampe i midtugen.
Midtjydernes anfører Erik Sviatchenko mener ikke, det er tilfældigt.
– Vi er blevet langt bedre til at spille europæisk, uden at det har kostet i Superligaen.
– Jeg mindes vores første sæson i Europa League, hvor en kommentator nævnte, at Midtjylland ikke havde vundet i ni kampe i Superligaen. Jeg kunne slet ikke huske, at vi var så dårlige, når vi var gode i Europa.
– På den front har det ændret sig totalt. Nu er vi både gode til at spille Superliga og europæiske kampe. Der er vi virkelig kommet langt. Det er absolut ikke held.
– Der er en selvforståelse i Midtjylland, der hedder, at man skal præstere europæisk, og så skal man hjem og være mesterskabsfavorit, og det formår vi at påtage os, siger Erik Sviatchenko.
Bo Henriksen er stolt over statistikken, og han fortæller, at det er noget, der bliver brugt meget energi på i klubben.
– Jeg har jo faktisk aldrig prøvet at spille europæisk som træner før, men det er noget, vi har brugt rigtig meget energi på.
– Vi har et team, der analyserer alting. De sørger for, at spillerne præsterer bedst muligt, og det er fordi man i en længere periode har været i Europa.
– Vi har gjort mange ting rigtigt, og det skal vi være stolte af, siger Bo Henriksen.
Selv om både midtjydernes træner og anfører er stolte over statistikken, så halter det lidt mere efter i de europæiske kampe, hvor det kun er blevet til to point i tre kampe i Europa League.
Bo Henriksen mener, at det skyldes små nuancer, at det ikke er blevet til mere.
– Vi er stolte over udtrykket i de europæiske kampe, men vi skal dog blive bedre til de små nuancer. Vi har vist, at vi kan være med mod alle modstandere, og at vi også er bedre end nogen af dem, siger Bo Henriksen.
Den 4. november skal FCM igen spille europæisk, når klubben skal en tur til Serbien for at spille mod Røde Stjerne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
